Vizyonun dadanmalık dörtlüsü (26 Ekim)

Cadılar Bayramı geldi, hoş geldi. Tabii korkarak yolunu beklediğimiz Halloween de memleket semalarında belirdi. Neyse ki Türkiye’de vizyon 26-28 Ekim hafta sonunda oldukça çeşitli; Michael Myers ve maskesi sizi korkutuyorsa belki Müslüm Baba derdinize derman olur.

Müze

Müze, festivallerde fırtına gibi esti. Berlin’de En İyi Senaryo ödülü aldı, ülkemizde de Ayvalık Film Festivali’nde ve Filmekimi’nde gösterildi. Gerçek bir soygun hikayesini, olayın gerçekten geçtiği mekanlarda anlatan film, sürekli ters giden durumlar ve gerilimli temposuyla oldukça beğenildi. Ben Gael Garcia Bernal’e sırtını dayayan filmleri biraz sıkıcı buluyorum ama çok da seveni olduğundan başka laf etmeyeceğim şimdilik.

halloween

Halloween

Evet, beklenen devam filmi tam 37 yıl sonra geldi! Daha önce de bir “20-Sene-Sonra-Halloween” filmi yapılmıştı ama onu kimse hatırlamak istemiyor. Jamie Lee Curtis bile pişman. Birikmiş kira borcu mu varmış neymiş, mecburiyetten kabul etmiş. Bu kez John Carpenter da işin içinde olduğundan, bu yeni filmi resmi devam filmi ilan edebiliriz. Amerika’da izlenme rekorları kırıyor ve hayranlardan hayal kırıklığı yaşayan pek yok. Fazla geciktirmeden gidin görün.

müslüm-film

Müslüm

Müslüm Gürses gibi hayatı acayip hikayelerle dolu birinin filmi yapılmaz mı? Tabii yapılır! Oyuncu kadrosu çok iyi; yönetmenler Ketche ve Can Ulkay zaten malum… Ama maalesef tüm bu olumlu koşullara rağmen çok iyi bir Türkiye yapımı dizi veya reklam görünümünde. Müzikler ve Timuçin Esen’i de es geçmeyelim lütfen.

napoli'nin sırrı-ferzan özpetek

Napoli’nin Sırrı

Ferzan Özpetek, bir Dan Brown romanı yazmış sonra da bunu filme çekmiş gibi. Hayranlarının beğeneceğinden şüphem yok.