Vizyonun dadanmalık dörtlüsü

Filmekimi ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivali başladı. Şimdilik bütün enerjimizi festivallere yönlendirmiş olmamıza rağmen, vizyona da dadanmamak elde değil. Bu hafta vizyona girenlerden seçtiklerimizi takdim edelim.

Venom: Zehirli Öfke

Bir kere Tom Hardy’nin başrolde olduğu bir filme dadanmamak olmaz. Venom, Marvel’dan bol aksiyonlu bir anti-hero hikayesi. The Night Of’la dikkat çeken ve herkese ismini belleten Riz Ahmed de filmde biyolojik araştırmalar yapan, evrimde bir sonraki adımı tasarlamaya kafaya takmış zengin bir iş adamını oynuyor. Ve Tom Hardy uzaylı bir yaratığa dönüşüp yamulup durdukça, kendisi aşırı pahalı takım elbiselerin içinde sinsilik karizması yapıyor. 

Aydede

Aydede

Ezgi Mola, kocası İlyas’la tuhafiyeci dükkanı işleten Rabia rolüyle karşımızda. İlyas ölünce, oğlu Bekir’e tek başına bakmaya çalışıyor. Rabia ekonomik sıkıntıları yetmez gibi bir de platonik aşk mağduru oluyor. Bekir ise, dedesi ölünce, Ay’a gittiğini zannettiği için, Badi filmindeki gibi bisikletle Ay’a gitme hayalleri kuruyor. 

Tutsak_Bel Canto

Tutsak

Film, Ann Patchett’in Bel Canto adlı romandan uyarlama. Bir-iki sene oluyor sanırım, çok sevdiğim bir arkadaşım kitabı bana tavsiye edeli. Aynı dönemde The Martian’ı da tavsiye etmişti. Nedense onu okumuş, bunu okumamıştım. Filmde Ken Watanabe, zengin bir iş adamını oynuyor. Doğum günü partisi için, Julianne Moore’un oynadığı dünyaca ünlü soprano Roxane Cross da davet edilmiş. Fakat doğum günü partisine bir grup terörist basın yapıyor ve içerdekileri rehin alıyor. Buradan sonra heyecanlı dakikalar başlıyor. Söylenenlere göre, kitap elden düşmüyormuş. Bakalım filmi de öyle mi?

(3 Harflilerin Musallat Olduğu) Büyülü Konakta Ruh Çağıran Gençlerin Hazin Hikayesi

(3 Harflilerin Musallat Olduğu) Büyülü Konakta Ruh Çağıran Gençlerin Hazin Hikayesi

Cevabı içinde gizli sorular gibi, bu filmin konusu da isminde gizli. Beş gencin metruk bir köşk kiralamasıyla başlıyor olaylar. Gerisi klişeler ve abartılı oyunculuklarla dolu. Böyle film kaçmaz!