Wikipedia erişime yeniden açılıyor

İki yıllık koca bir aranın ardından, Wikipedia yeniden erişime açılıyor. Gerçi hiç gitmemiş gibiydi… 21. yüzyılda, şu anlı şanlı dijital çağda yasakların ne kadar gülünç olduğunu kantılarcasına.

Tek bir sıfır hamlesiyle tüm içeriklerine ulaşabildiğimiz Wikipedia’ya artık hiçbir numara yapmadan ulaşabilecek olmanın mutluluğu içinde yazıyoruz size. İşimiz içerik olduğundan, yazdığımız bilgilerin doğruluğunu teyit etmek ya da bir gece ansızın bir merakla geliveren, ‘ya Brad Pitt kaç yaşındaydı’ gibi soruların cevaplarını bulmak için sıkça arşınladığımız Wikipedia, tam iki yıl önce, bir maddesinde geçen iki cümle yüzünden Türkiye’de komple erişime kapatılmıştı.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde aklımızı karıştıran tek ‘dijital’ yasak bu değildi hatırlarsınız. Twitter ve YouTube gibi platformlar da belli zamanlarda yasaklardan nasibini almıştı. Bu yasakların, internette çözümlerin tüketilmediği bir dönemde getirilmesi ise durumun hem vehametini hem de gülünçlüğünü ortaya koyuyordu aslında. Derhal VPN’ler yüklenmişti mesela; Twitter’a, YouTube’a ulaşmak için. Wikipedia’da ise w’nun önüne getirilen tek bir sıfır tüm engelleri kırıp geçirmişti.

Ama tabii bakmayın, bir sıfır koyduk, yasakları deldik şeklinde ukalaca konuşmamıza. İşin şakasındayız biz. Kimi vahim durumlar karşısında geliştirdiğimiz bir savunma mekanizması. Twitter, YouTube yasaklarında da olduğu gibi, Wikipedia’nın kapatılmasında da ifade özgürlüğüne ciddi bir müdahale vardı. Söz söyleme hakkını ezip geçen…

Aradan iki yıl geçtikten sonra Anayasa Mahkemesi de bunu savunan bir açıklama yapmıştı hatırlarsanız. Birkaç hafta önce Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını belirtmişti. Yine bu açıklamada Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtilmişti.

Bugün itibari ile de (hatta tam olarak 10.40) Wikipedia’nın yeniden kullanıma açılacağı belirtildi. Ama birkaç gün daha var önümüzde. Karar yayınlandı ama Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, iki yıl önce kapama kararını veren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne gidecek ve kapama kararının kaldırılmasına dair resmi evrakların havada uçuştuğu bir süreç daha izlenecek. (Yani hemen Wikipedia’ya girip hüsran yaşadıysanız, bu yüzden.) 

Aslında aklımızdaki her şeyi özetleyen söz Wikipedia’nın avukatı Gönenç Gürkaynak’ın tweet’inde karşımıza çıktı.

https://twitter.com/GurkaynakGonenc/status/1217365743144181761

(Bu arada Brad Pitt 56 yaşında.)