“Wish I Was Here” eşliğinde sıcak bir pazar günü

Yazı: Manolya Fikri

Pazar günü, dışarıda inanılmaz bir sıcak… İstanbul trafikten yoksun, bomboş… Sadece hayallerimizde ve işte böyle bayramlarda görebileceğimiz bir güzellikte.

“Sanırım ihtiyacımız olan bu”

“Kalabalıklardan nefret ediyorum”

“Artık aşık olmak istiyorum galiba”

“Barselona’ya mı gitsek, Paris’e mi?”

“Sanırım bit pazarında turnayı gözünden vurduk” gibi cümleler eşliğinde geçen bir öğleden sonra, uzun zamandır beklediğimiz filme gitme zamanı gelmişti. İçeriye girmeden önce “Ya dün film hakkında iyi yorumlar okumadım” dedi Melda ama Zach Braff faktörü vardı, ne kadar kötü olabilirdi ki? Filmden önce soundtrack albümünü dinlemiş ve pek hoşlanmıştım. “En azından güzel müzikler dinleriz” diyerek filme daldık.

İki çocuğuna rağmen hayallerinin peşinden giden, Hollywood’da bir rol kapma çabasında olan Aidan, hayatının zor bir dönemine giriyor. Ailesini ve kendisini toparlamak için bir sinyal bekliyor. Aslında hepimizin başına gelen bir dönemden geçiyor. Kendimizi, yaptığımız işi, etrafımızdaki insanları sorguladığımız zamanlar olmuştur mutlaka. Yolun sonunda bir ışık var mı diye merakla beklemişizdir. Filmde, Aidan’ın yolun sonundaki aydınlığa kavuşup kavuşamayacağını beklerken, bilindik bir hikayeye daha iyimser, daha sıcak, hem güldüren hem de ağlatan bir taraftan bakıyoruz. Klişeler de var elbette.. Hayatın her yerinde olduğu gibi. Güzel anlatıldığı sürece beni rahatsız etmiyor o klişeler. Hatta seviyorum da. Bir de o şarkılar yok mu… Filmi izledikten sonra daha da anlam kazanan, daha da güzelleşen şarkılar… Filmden önce dinleyin, bir de çıktıktan sonra… Çok farklı hissedeceksiniz. Filmin görselliği de bazı anları durdurup fotoğraflamak isteyeceğiniz cinsten. Los Angeles’ta gün batımının muhteşem renkeri, okyanus suyunun kocaman dalgaları, dışarıdan eve süzülen ışık huzmeleri…

Zach Braff’ın Garden State’ten tam 10 sene sonra yönetmen koltuğuna oturduğu film, onun hayatından da kesitler içeriyordur muhtemelen. Bir şarkıcının sözlerinde, yazarın kelimelerinde olduğu gibi. Mesela, Woody Allen’ın yazdığı “Bullets Over Broadway”‘le 24 Ağustos’ta başrolünde olduğu müzikalin finalini yapmaya hazırlanan Braff, müzikal başlamadan önce 5 yıllık sevgilisinden ayrılmıştı. Ayrılığın nedeni hakkında şöyle yazılmıştı: “Zach’in bir yolu seçmesi gerekiyordu ve bu onun için Broadway’di”. Filmi izledikten sonra bu da şaşırtıcı gelmiyor. “Wish I Was Here”da da istediğini yapana kadar pes etmiyor ve onun peşinden gidiyor. Eminim ki Kickstarter’da 3 milyon doları toplayan seyirci de, bunu yaptığı için mutlu olmuş, Braff’ın hayaline giden yola destek oldukları için iyi hissetmiştir. (Unutmadan ufak bir bilgi verelim: Zach Braff, bu ikinci filminin çekimlerinde kullanacağı bütçeyi toplayabilmek için Kickstarter üzerinden bir kampanya başlatmış, 2 milyon dolar hedefi olan kampanya sonucunda 3 milyon doların üzerinde rekor bir sayıya ulaşmıştı.)

Braff bu filmde aşırı derecede komik bir ufaklık, tuhaf bir kız, tipik bir ofis insanı ya da nerd karakterlerini o prototiplerin dışına çıkarıyor. Çok gerçek, çok içten oyunculuklar görüyoruz. Kimse birbirinin önüne geçmiyor. Kate Hudson, Joey King, Mandy Patinkin, Josh Gad ve hatta minik Pierce Gagnon… Hepsi o aileyi gerçek hissettiriyor. Filmi izlerken içinizi bir sıcaklık kaplıyor, hiç ummadığınız anda gözlerinizden yaşlar geliyor… Benim gibi sıradan bir film izleyicisi için de kimi zaman “iyi hissetmek” iyi bir film demek oluyor.

Kaçınılmaz dipnot: Film sonrası, içimizde yaşayan ergen kızla iletişime geçiyoruz yine. Ah Zach Braff… Zeki, komik ama sulu değil, yakışıklı ama genele göre değil, takım giyince sıradan, iğrenç kargo pantolonlarla seksi görünen, kocaman gülümsemesiyle kalbimizde yara açan adam… Aslında birbirimizi tanısak çok sevebilirdik. Bir de bu boy farkı olmasaydı, iyiydi… En azından tweet’imi fav’a attığı için kendisine ayrıca sevgiler.

photo (3)

Bir de o kadar filmin soundtrack’inden bahsettikten sonra şu şarkıyı da paylaşmasak olmazdı!