Yakın tarihte bir Oscar yolculuğu

Bu gözler neler gördü…

Filmler eksiksiz izlenmeye çalışıldı, sosyal medyada ödül almasını istediğimiz yapımlar ve oyuncular kanımızın son damlasına kadar savunuldu, her yıl olduğu gibi bu yılın da inanılmaz sıkıcı bir tören olacağını düşünenlere bazı noktalarda hak verilse de “Oscar Oscar’dır” inancıyla nefesler tutuldu.

Ta ta tam!

91’inci kez bizleri uykusuz bırakmaya hazırlanan Akademi Ödülleri 24 Şubat gecesi nihayet sahiplerini bulacak.

Her sene “Bu yıl fiyasko”, “Nasıl aday olmaz!”, “Bunlar da iyice şaşırdı” diye söylensem de eninde sonunda kendimi ekran başında buluyorum. Gerçi “ekran başına gelme” meselesi de de ayrı bir muamma…

Sahi siz Oscar’ınızı nasıl alırsınız?

‘Hiç uyumadan dayanırım’ deyip kahveye yüklenenler var, biraz kestirip tören saatine yakın alarm kuranlar da… Bir de “hiiiç uykumu kaçırmayayım sabah her şeyi öğrenirim” diyenleri de unutmamak lazım tabii. Ben ikinci grupta olmaya çalışan ama her seferinde başarısız girişimlerde olan biriyim. O nedenle bu yıl işi şansa bırakmıyor, gururla ilk gruba transfer oluyorum!

Her ne olursa olsun Oscar’ın tadı başka. Kırmızı halı, ödül konuşmaları, sahne performansları ve tabii olayları sıcak sıcağa yaşama zevki… Gerçi bu sene adaylar ve filmlerden daha çok töreni ve tartışılan kararlarını konuştuk burada da anlattığımız gibi. Daha başlamadan birçok kaosa neden olan 91. Akademi töreni, kim bilir gerçekleşmesinin ardından nelere vesile olacak diye düşünmeden edemiyor insan.

Törene az kala, son yıllarda neler olmuş, neleri sevmişiz, neleri konuşmuşuz diye düşünüyordum. Hatırlamak için biraz video izledim, ödül konuşmalarına dadandım ve bu yıl için gerekli heyecana ulaştım! Sonrasında aklımda kalanlardan bu kişisel ‘unutulmaz anlar’ listesi çıktı ortaya.

Hafızamız tazelensin, maksat yeni anılar ve ‘Aa falanca yılı hatırlıyor musun?’ muhabbetlerinden geri kalınmasın.

Ellen DeGeneres

Ellen’ın tek bir anını almak haksızlık olacak diye düşünüp adına bir madde açmaya karar verdim. Hatırlarsanız, 2014 yılı Oscar Töreni Ellen DeGeneres ev sahipliğinde gerçekleşmişti. Bence son yılların değil, gelecek yılların da en eğlenceli törenini izledik Ellen sayesinde. Neler olmadı ki? Konuklara pizza sürprizi yaptı, bahşiş toplamaya çalıştı. Adaylar hakkında yaptığı şakaları saymaya kalkmıyorum bile. Oz Büyücüsü’nde yer alan peri kıyafetiyle sahneye çıkmasını da unutmayalım.

Ve tabii şu meşhur selfie. Yıldızlarda dolu karede, Angelina Jolie, Brad Pitt, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Julia Roberts, Bradley Cooper, Lupita Nyong’o, Kevin Spacey ve Jared Leto yer alıyordu. Twitter’da rekor sayıda “retweet” edilen fotoğraf nedeniyle Twitter 20 dakika erişilemez oldu. Virali, ürün yerleştirmesi çıkması umurumda da değil açıkçası. Şöyle bir düşününce 86. Akademi ödüllerinin tek yıldızı Ellen’dı. Ah bir de Bradley’in kolu biraz daha uzun olsaymış!

Time’s Up

Yalnızca Oscar için değil, son yılların en ses getiren hareketlerinden biri Time’s Up. Aynı yıl Altın Küre’de siyah giyme protestosuyla başlayan hareket, Hollywood ve diğer sektörlerdeki cinsel tacize karşı işyerinde cinsel taciz ve cinsiyet yanlılığını önlemeyi ve sektörlerdeki kadınlara yasal yardım sağlamayı amaçlıyor. Oldukça dikkat çeken hareket elbette 2018 Oscar’larında da destek gördü. Hareket bu kez Time’s Up yazılı rozetlerle desteklendi. Birçok ünlü isim yakalarında rozetle kırmızı halıda yürüdü.

emma

Özellikle cinsiyetçiliğe karşı olan tavrıyla tanıdığımız Emma Watson işi bir tık daha büyütmek istemiş, Time’s Up yazan geçici bir dövme ile törene katılmıştı. Hareketi tüm kalbiyle desteklediğine inancımız sonsuz ancak dövmesindeki ufak yazım hatası da gözümüzden kaçmadı. Neyse ‘with my wrongs and wrongs…’ geldi aklıma ama sonuçta önemli olan niyet!

Jennifer Lawrence

Lawrence törenlerin olmazsa olmaz isimlerinden biri. Bu nedenle onu da tek bir olayla anmak istemedim. Eğer ‘Oscar Gıybet Team’ diye bir grup varsa- ki neden olmasın?- gündemin baş tacı her yıl Jennifer Lawrence’dır, eminim. Zira kendisi her yıl bir olayla, muzipliğiyle gündem oluyor. Hemen hatırlayalım.

2013 yılında, ‘Silver Linings Playbook’ filmindeki performansıyla Oscar’ını kucaklamaya sahneye çıkarken ayağı takılmış ve düşmüştü. Üstelik bir sene sonra yine aynı talihsizliği yaşadı. Bu kez de kırmızı halıda yürürken etrafı selamladığı sırada bir anda dengesini kaybetti ve düştü. Düşene gülenler ve kendi düştüğünde de utanarak gülenler derneği sadık üyesi olarak Jennifer Lawrence’ı çok iyi anlıyor, kendisinin en meşhur Oscar anına geçiyorum: Elinde kadeh meşhur koltuktan atlayışı! Bir yere gitmek için dolanmak yerine hoop diye koltukların üzerinden atladığı bu an, son yılların en özel anlarından.

2018 Lawrence için bile ekstrem bir yıl olmuş! Yan yana oturduğu arkadaşı Emma Stone’u trollemesini de ekleyelim listeye.

La La Land ve kursakta kalan sevinçler!

La La Land’i sevenlerden miydiniz? Ben sevme eylemini geride bırakacak kadar bayılmıştım. Ödül sezonu boyunca ‘La La Land de filmi mi’cilerine, ‘ne kadar overrated bir film ya” yorumlarına kulak tıkamak için ‘City of Stars’ dinliyordum sürekli. Ne yapalım yani, gerçek değil de hayalleri seviyorsak? Neyse. Sanki tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de törende yanlış anlaşılmaya kurban gittik, iyi mi! (Peki kendimi La La Land ekibiyle bütünleştirmem?)

89 yıllık Akademi tarihi bir hataya imza atarak, ‘En İyi Film’ ödülünü yanlış anons etti. Ödülü vermek üzere sahneye çıkan Warren Beatty ve Faye Dunway ‘Moonlight’ yerine ‘La La Land’in adını okuyunca yanlış anlaşılmalar zinciri başlamıştı. Ödülü kazandığını sanan La La Land ekibi teşekkür konuşmalarını yaparken birden hata fark edildi. Gecenin sonu epey olaydı bitti, biz team La La Land olarak bir kez daha kırık kalplerle ayrıldık ama olsun. Bu arada olayın videosunu tekrar izlerseniz lütfen köşeye çekilip gülümseyen Ryan Gosling’e dikkatle bakın…

Meryl Streep ve çok kullanışlı gif

Meryl Streep’i başlı başına bir yazı konusu yapmak gerekiyor aslında. Adaylıkları, yaptığı konuşmalar, meslektaşlarına içten desteği… Streep yalnızca oyunculuğuyla değil aktivist kişiliğiyle de kalplerimizin kraliçesi. Her ne kadar seçmek zor olsa bu listeye hepimizin severek kullandığını tahmin ettiğim o ikonik gifi aldım.

Olaylar şöyle gerçekleşiyor: 87. Akademi ödüllerinde Patricia Arquette Boyhood filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülü kucaklamak üzere sahnede. Arquette konuşmasında kadınlar için eşit ücret çağrısında bulunduğu sırada kameralar yan yana oturan Meryl Streep ve Jennifer Lopez’’e dönüyor- iyi ki!- İkili konuşmayı hunharca alkışlarken bize de geriye bu şahane Meryl Streep gifi kaldı.

Emma Stone – Jennifer Aniston: BFF Pozu

Çok sevdiğim iki isim söz konusu olunca biraz torpil yapmış olabilir miyim? Hayır! Zira torpil gerektirmeyen anlardan biri bu fotoğraf karesi. Kırmızı halıda, klişe olacak ama ‘şıklık yarışı’ içinde pozlar kesilirken şu pozun sevimliliği bu listede olmayı kesinlikle hak ediyor, di mi?

emma stone jennifer aniston

Beklenen kavuşma: Leonardo & Oscar

Herhangi bir aksiyon olmadı; sadece ödülü kazandığı için bu listeye girmeye hak kazandı Leonardo DiCaprio’muz. Revenant filmi sonunda, Leonardo DiCaprio’ya beşinci kez aday gösterildiği En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ı getirdi. Olayı bu kadar unutulmaz kılan ise Oscar ve DiCaprio’nun geç kalan kavuşması… Hollywood bunca zamandır oyuncunun ödül almasını bekliyordu. (Biz de öyle!)

Kısacası heykeli ona kazandıran yalnızca Revenant filmindeki performansı ya da ayılarla boğuşması olmadı. (Hatırlatayım, Eddie Redmayne de Danish Girl ismindeki performansıyla adaylar arasındaydı.) Uzun zamandır beklediğimiz hatta geç kalınmış bir meseleydi. Nihayet 2016 yılında büyük bekleyiş de son buldu. Ödülüne kavuşan Leo, uzun bir teşekkür listesinin ardından iklim değişikliği ile ilgili mesajıyla konuşmasını tamamlamıştı. Bize de Kate Winslet gibi gururlanarak izlemiştik.

DiCaprio demişken kimi anmazsak olmaz?

Elbette Kate Winslet…

Kalplere kazınan bir başka ödül anındayız. Heykelciğe bu kez Winslet uzanıyor. “The Reader” filmindeki unutulmaz performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı ünlü oyuncu. Ödülün takdim edilişi de, kategorideki diğer adaylarla birlikte çok özel bir andı. Adaylar arasında Anna Hathaway, Meryl Streep Angelina Jolie ve Melisa Leo vardı. Marion Cotillard, Nicole Kidman, Halle Berry, Shirley MacLaine ve Sophia Loren de ödülleri sunmak üzere sahnedeydi. Daha ne olsun!

kate-winslet-oscar

Ödülü kazanan Winslet konuşmasında küçükken bu anı hayal ettiğini, o zamanlar elinde ödül yerine bir şampuan şişesi tuttuğunu söylüyordu. Bense “Leo nerede acaba?” diye düşünmekle meşguldüm.

Angelina Jolie & the bacak

Angelina Jolie’nin 84. Oscar Ödül Töreni’nde kameralara verdiği poz da ikonik anlardan biri olarak hafızamızda yer edindi. Jolie, siyah Versace elbisesinin yırtmacından bacağının görünmesi için, sağ bacağını bir hayli yana doğru uzatmış, dillere düşmüştü. Hatta o gece Twitter’de “The Leg” (Bacak) isimli bir hesap bile açılmıştı. – Dürüst olalım, hangimiz sırt dekoltemiz varken arkadan poz vermeye çalışmıyoruz? Bu da onun gibi işte (!) –

the leg

WOMEN POWER her yerde!

90’ıncı Akademi ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmi ile Frances McDormand’a gitti. Sahneye koşan McDormand, ödülünü yere bıraktıktan sonra geceki törende herhangi bir kategoride yer alan kadın adaylardan hepsinin ayağa kalkmasını istedi. (Meryl Streep kırmızı elbisesi ile yine olayların başını çekiyordu!) McDormand salondaki tüm kadınları ayağa kaldırdı ve coşkulu anlar yaşandı. “Hepimizin anlatacak pek çok hikayesi ve finanse etmesi gereken projesi var” diyerek tüm kadınlara birlik olma çağrısı yaptı.

Ayağı fazla alışmış tanıdık misali: Lady Gaga

Lady Gaga Oscar Töreni’nin gediklilerinden. Bu sene de Bradley Cooper ile birlikte yine sahnede olacak. Bir yıldız doğduğuna hiç bu kadar pişman olmamıştı diyor, konumuza geri dönüyorum. Gaga’nın unutulmaz performanslarından ilki 2015 Oscar Ödüllerindeki Sound of Music Tribute performansı. Epey övgüye toplamıştı. Bir sonraki yılda da sahneleri kimseciklere kaptırmayan Gaga bu kez anlamlı bir performansa imza atmıştı. Cinsel tacize dikkat çekmek için sahneye cinsel taciz mağdurları ile birlikte çıkan Lady Gaga, “Til It Happens To You” isimli parçayı piyano çalarak seslendirmiş, salonda alkışlara boğulmuştu. Bakalım bu yıl sahnede neler yapacak, biricik Bradley ile?