Yapay zekaya dair korktuğumuz her şey: Westworld’ün ikinci sezon fragmanı

Yapay zekaya dair aklımızda kurduğumuz tüm senaryoları birer birer bize izleten Westworld, ikinci sezon fragmanıyla karşımızda.

https://twitter.com/WestworldHBO/status/960332591051300865

Olaylar, tam da tahmin ettiğimiz üzere, çığırından çıkıyor. İnsanoğlunun en korkunç zevklerine hizmet etmek için yaratılan robotlar, artık özgür iradeye, ‘edit’lenmemiş hafızaya ve vicdana sahip. Evet, şu ara yapay zeka hakkında etrafta dönen ve Robotlar da bizi görebilecek mi yazımızda konuştuğumuz tüm etik tartışmaları daha da kızıştıracak bir seviyedeyiz artık. Olabilecekleri siz düşünün… (İşte, asıl mesele bu!)

Gördüğümüz zalimliklerin karşısında insana olan inancımızı yitirdiğimizden (bir kez daha), kendimizi ‘robotların’ tarafında bulmamız kaçınılmaz. Yine de yapay zekanın neler yapabileceğini henüz görmedik; bu ayaklanma tedirgin edici bir yere de gidebilir. (Belli ki gidecek, düşünmeye gerek yok.)

Westworld’ün kapalı dünyasında patlayan ayaklanmanın ‘gerçek’ dünyaya yansıyıp yansımayacağına dair fragmanda herhangi bir ipucu olmasa da tüm insanlık adına endişelenmeye başlayabiliriz.

Hem Westworld dünyasında hem de gerçek hayatta… (Şimdi düşünmeye başlayabilirsiniz.)