Yaptığı her işin sevdalısı olduğumuz Christine and the Queens’ten yeni bir parça geldi

Fransız pop’una dair olan inancımızı yine yeniden sağlamlaştıran Christine and the Queens’ten yeni bir şarkı geldi: People, I’ve Been Sad

Héloïse Letissier, müzikal projesi Christine and the Queens’le hayatımıza gireli çok da olmadı aslında ama 2014 tarihli ilk albümü Chaleur humaine ile birlikte bize sunduğu kayıtlar karşısında gardımızı indirip adını ‘vazgeçilmezler’ listemizin en tepesine yazmamız için kendisini uzun uzun tanımamıza da gerek kalmadı. Netti bir kere. Sözünü ve müziğini kafasında oturtmuştu belli ki. (Hayat meseleleri karşısında pek de öyle olmasa da.) Popun uçarı hisleri müziğinin her yerine işlemiş olsa da kendini bu hafifliğe kaptırmamıştı. Tüm parçalarıyla sağlam bir bütünlük arz eden albümü Chaleur humaine, saniye saniye incelikle işlenmişti belli ki. Sadece hit olsun diye yapılan parçalardan bıkıp usanan pop dinleyicisi için bir tür nimet gibiydi işte ne olsun.

İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki ayrı versiyon halinde çıkardığı 2018 tarihli albümü Chris, Chaleur humaine’e göre biraz daha nostaljik tınlıyor gibiydi. Pop tarihine damga vurmuş tüm akımlar ve sesler, güncellenerek bu albüme taşınmış gibiydi. Yine tüm parçalar aşırı minimal bir yapıyla sunuluyordu. Öyle büyük büyük prodüksiyonların kimi zaman yorucu olabilen o hissinden uzakta; son derece samimi ve içten bir şekilde.

Tüm bunlar sadece bize özel bir hayranlık değil elbette; listeleri kırdı geçirdi Chris. Özellikle İngiltere’de seveni çok. The Guardian albümü 2018 yılında, Yılın Albümü ilan etmişti mesela. Bir taraftan Time dergisi de albümdeki Girlfriend’i Yılın Şarkısı seçmişti.

Tüm bunlar Christine and the Queens’in yeni single’ı karşısındaki heyecanımızın nedenlerini anlatmaya yeterli olmuştur, değil mi? Zira kendisinden yine aklımızı alacak bir şarkı geldiğinden çok eminiz.

Şarkının adı, People, I’ve Been Sad (”Çok üzgünüm, millet” diye çevirebilir miyiz?) şarkının hissiyatına dair ipuçları veriyor. Aşırı renkli klibi ise bambaşka bir yerde…

Of şu kadının adanmış dans figürleri ve hareketleri hipnotize ediyor insanı!

Peki bu single yeni bir albümün habercisi olabilir mi?

Hmm… İşte, bunu öğrenmek için biraz daha beklememiz gerekcek.