Yılın beklenen korku filmi The Turning’in soundtrack’inde rock zirvesi

Henry James’in The Turn of the Screw adlı hayaleti bol hikayesini 1990’lara taşıyan The Turning’in soundtrack’inde Courtney Love, Mitski, Kim Gordon gibi isimler bir araya geliyor. Karakterlerimiz evin gizemli koridorlarında gezerken arkada gümbür gümbür rock çalacak belli ki.

Yılın en çok beklenen korku filmlerinden biri The Turning. Tabii ki o da bir uyarlama. (Sinema dünyasının son yıllardaki coşkulu uyarlama sevdası şaşırtmıyor artık.) Henry James’in 1898 tarihli The Turn of the Screw adlı gotik korku hikayesini beyazperdeye taşıyan The Turning’in arkasında ise çektiği efsane müzik videolarıyla aklımıza kazınan bir isim var: Floria Sigismondi. Steven Speilberg de yapımcıları arasında, ki filme dair beklentileri artıran bir unsur onun varlığı. Tabii yıllar içerisinde dallanıp budaklanan çekim hikayesi de merakı iyice pekiştirdi.

Aslında 2016 yılında, Haunted adıyla çekilmeye başlanacaktı film. Başrolde de Game of Thrones’un Rose Leslie’si olacaktı. (‘You know nothing Jon Snow’) Fakat 5 milyon dolarlık koca yatırıma rağmen, ”biz bunun senaryosunun üzerinde biraz daha çalışalım” diyerek filmi geri çekti stüdyo ve projeyi projeyi sil baştan yeniden kurguladılar. Filmin adı bu sırada The Turning olarak değişti; yönetmen koltuğuna da The Runaways’in yönetmeni; Marlyn Manson’dan Leonard Cohen’e, Rihanna’dan Justin Timberlake’e pek çok büyük müzisyenin kliplerini yönetmiş olan Floria Sigismondi geçti.

Henry James’in gotik dünyalarda salınan hikayesi 19. yüzyılın sonlarında geçiyor ama The Turning hikayeyi 20. yüzyılın sonlarına taşıyor. 1990’lardayız. Kurt Cobain yeni ölmüş… Hikayede genç bir kadın var; Kate. Anne-babasını kaybetmiş Flora ve Miles adlı iki küçük çocuğa özel ders vermek ve biraz da onları çekip çevirmek için işe alınıyor ve çocukların ıssızlığın tam ortasındaki evine doğru yola çıkıyor. Ev sıradan bir ev değil. Biz ilk görüşte tabii ki anlıyoruz, yıllarca perili ev külliyatıyla terbiye edildik çünkü ama Kate için biraz zaman alacak belli ki.

Filmin başrollerinde sessiz sedasız yükselişini yıllardır merakla izlediğimiz ve daha fazlasını yapmasını beklediğimiz Mackenzie Davis, Stranger Things çocuklarından Finn Wolfard (içlerinde en çok o iş yaptı) ve The Florida Project’in yürek yakan miniği Broklynn Prince var.

Film henüz Türkiye semalarına girmedi ama soundtrack’ine dair haberler buraya da geliyor elbette. Ve kalp atışlarını hızlandırıyor.

Mitski. Kim Gordon. Warpaint. Courtney Love. Alison Mosshart.

90’larda, grunge rock’ın tam ortasında geçen filmin soundtrack’inde de rock’ın o gümbür gümbür sularından uzaklaşılmamış bell ki.

Korku filmi olsa da çok da korkutan bir soundtrack değil. Ama yine de her şeye hazırlıklı olmak gerek…

Türkiye’de filmin ABD ile birlikte 24 Ocak’ta girmesi bekleniyordu ama biraz daha beklemek gerekecek anlaşılan.