Yılların eskitemediği bir hikaye: A Star is Born

Bradley Cooper’ın hem yönettiği hem de Lady Gaga’nın yanında başrollerinden birini üstlendiği A Star is Born, aslında aynı adlı filmin üçüncüsü uyarlaması. (Yani dört tane var bu filmden.) Filmekimi’nin açılış filmi olan ve sonunda geçtiğimiz hafta vizyona giren A Star is Born’un tüm uyarlamalarına dadandık, ortak noktalarını bulup çıkardık.

Bir yıldız gibi doğan bu kız kim? 

Filmin ismine ilham veren, yeni doğan yıldız Esther adında yetenekli bir genç kadın. 1937’de Hollywood’un oyuncu olan Esther, 1954’te hali hazırda sahneye çıkan ve sonradan yıldıza dönüşen bir müzikal oyuncusu, 1976’da ise bir rock&roll yıldızı oluyor. Esther’in oyunculuktan müzisyenliğe aşama aşama evrilen kariyeri 2018’de de müzikte ilerleyecek. Bir yıldız ismi olmak için sıradan bulunan Esther ismi Vicki olarak değişiyor ama 2018’de artık Esther yok. Lady Gaga’yı Ally olarak izleyeceğiz.

Norman 

Norman, ilk üç filmde Esther’in aşık olduğu ünlü yıldızın ismi. Norman para ve şöhreti çoktan bulmuş ve hatta bunlardan fazlaca sıkılmış, çok içki içtiği için, yapımcılar tarafından istenmeyen insan haline gelmiş bir adam. Her filmde Esther’i keşfediyor, onun yeteneğini göstermesine vesile oluyor. Ancak bir süre sonra kendisi sönmekte olan bir yıldız olduğu için, Esther’e destekten çok köstek haline geliyor. Kıskançlıklar başlıyor ve sonunda Esther’in parlamasını daha fazla engellememek için aradan çekiliyor ve intihar ediyor. Norman’ı 2018’de Jack ismiyle göreceğiz. Benzer çekişmeler, kıskançlıklar yaşancak mı, Jack’in de sonu intihar mı olacak Filmekimi’nde öğreneceğiz.

Kanye – Taylor Swift anı

Filmin en can alıcı sahnelerinden biri Esther’in ödül aldığı sahne. Norman törene gelmiyor ve Esther’i yalnız bırakıyor. Tam Esther ödülünü almış, konuşmasını yaparken, Norman zil zurna sarhoş bir şekilde sahneyi basıyor, mikrofonu Esther’den kapıp konuşmaya başlıyor. Daha fazla kendisini rezil etmeden Esther, mikrofonu almaya çalışıyor, Norman da ona engel olmaya çalışırken “yanlışlıkla” Esther’e tokat atıyor. Esther, bu tokattan sonra Norman’a daha da çok acıyarak bakmaya başlıyor ve o bakışla Norman kendine geliyor, sakinleşiyor. Bu sahneden 2018’da da olacak mı acaba?

A Star is Born - 1954

1954 yapımında Judy Garland ve James Mason başrollerde

“Dur Sana Şöyle Bir Bakayım”

İlk üç filmde de Norman, intihar etmeden önce, Esther’e gelecekle ilgili güzel planlardan bahsediyor. Esther mutlu ve umut dolu odadan çıkacakken, Norman Esther’e sesleniyor. “Sana bir bakayım, göreyim istedim” gibi bir laf ediyor Norman. Bu anın, intihar öncesi Norman’ın Esther’i son bir kez görmek istemesi olduğunu daha sonra anlıyoruz. Buna benzer bir lafı Jack de Ally’e söylüyor. Ancak sanırım filmin sonunda değil, henüz başlarında, Ally’i evine bıraktıktan sonra söylüyor. Gerçekten mutlu ve umutlu bir anda… 

A Star is Born 1937

1937, tarihli orijinal film

A Star is Born A Star is Born A Star is Born A Star is Born A Star is Born