Z kuşağının en sağlam temsilcisi: Post Malone

Bir Z kuşağı lafıdır gidiyor. Ama kimse tam olarak onların kim olduğunu anlamış değil. Resmi olarak “1995 ve 2015” doğumlular olarak belli bir yaş aralığı içinde tanımlansalar da, üst kuşaklar ve hemen yanı başlarındaki milenyaller (yani y kuşağı mensupları) bile Z kuşağını çözmekte zorlanıyor. Aslında tam karşımızda birkaç örnek var ki, Z’lere dair tüm özellikleri anlı şanlı üzerlerinde taşıyorlar. Özellikle Post Malone, çok iyi müzik yapması yetmezmiş gibi, çok iyi bir Z kuşağı örneği olmayı (!) da başarıyor… Gelin anlatalım.

1- “Müzik otoriteleri” (tam olarak kim olduklarını bilmiyoruz ama neyse) ilk çıktığı günden beri 1995 doğumlu Post Malone’nin müziğini belli türlere sığdırmaya çalışıyor. Rap, rock, rap-rock… Aslında Z kuşağını anlasalardı, Post Malone’nin müziğini de anlarlardı. Zira Post Malone’nin kalıplara sığdırılmak gibi bir derdi olmadığı çok açık. İyi müziğin peşinde giden bu genç “rapçi”, kendi özgün stilini yaratıyor aslında ve geçmişteki bazı türleri anımsatsa da bu yaptığı tamamen ona ait bir şekil. Takipçisiyiz.

2- Z kuşağı duygularını, özel hayatlarından detayları paylaşmaktan çekinmiyor. Sosyal medya sağ olsun… Tabii bir de paylaşmanın, sorunlara ortak çözümler yaratma konusunda da bir tür dayanışma yarattığını düşünenler de var. Malum, “farkındalık” söz konusu olduğunda Z kuşağı hepimizden önde. Post Malone de öyle. Başta Twitter hesabı olmak üzere, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarla günlük hayatından anlara ortak ediyor takipçilerini. Ve evet, bir Kanye gibi kafayı yemiş bir şekilde yazmıyor. Tatlı tatlı (yani Post Malone standartlarında) ve “içimizden biri” olduğunu hissettirerek.

3- Dövmelerini, saç stili ve takma altın dişlerini sadece Z kuşağı olmasına bağlayamayız elbette ama kendine has kimliğinin bu dışavurumu, kendiyle ne kadar barışık olduğunun ve hayatı kafasına göre yaşamayı seçtiğinin birer kanıtı da. Bu arada, özellikle kırmızı halıda çok iyi giyiniyor. Ayrıca tebrik etmek istiyoruz.

4- Günümüzün en üretken müzisyenlerinden biri Post Malone. Evet, 23 yaşında olduğu için enerji sonsuz, biliyoruz bunu ama yaptığı işe bizzat sahip çıkmasının da etkisi var bunda. Mesela, yeni yıldan önce size yeni şarkı hediye edeceğim demişti takipçilerine. Sözünü tuttu da; yeni parçası Wow.’u 24 Aralık’ta paylaştı.

Post Malone, kayıtların prodüksiyonunda da bizzat rol alıyor. Sürecin tüm anlarına dahil olan bu deli fişek müzisyen, Z kuşağının aynı anda çok iş becerebilme kabiliyetine sahip.

Zaten her şeyin hız kazandığı şu dijital çağda, aksi olsaydı ayıp olurdu.

5- Post Malone’nin ikinci albümü Beerbongs & Bentleys, daha ilk çıktığı hafta Spotify’da dinlenme rekorları kırdı. Bakın “satış rekorları kırdı” demiyoruz. O çünkü 90’lara ait bir tabir artık. Post Malone ve onun gibi Z kuşağı çocuklarının çağında, olay “Spotify’da dinlenme rekorları kırdı” olarak evriliyor artık. Alışın, dijitalin tam içine doğmuş çocuklar, çok yakında tüm evreni ele geçirecek.