bize dadanın

Bir hayat görüşü olarak “dadanizm”, bir şeyi usulca sevip bir kenara bırakmayı değil, o şeye sırılsıklam dadanmayı gerektirir. Eskilerin “musallat olmak” diye adlandırdığı eylemle yakından ilişkilidir.

Nice canlar yakan “dadaizm” akımıyla bir alakası olmadığı gibi hayata Freddie Mercury’nin kedisinin durduğu yerden bakar.

“Bütün -izm’ler faşizmdir” sözünün kırılma noktası olan dadanizm öğretisiyle ilgili bilgi sahibi olmak ve bizle iletişime geçmek için şu adrese dadanabilirsiniz: slm@dadanizm.com

Seden Mestan
dadanist işler sorumlusu

Dadanırken türler arası ayrım göz etmiyor. Her ne şekilde olursa olsun, kalp atışlarını hızlandıran şeyler hakkında kendinden geçercesine konuşup yazmayı kendine bir görev belliyor. Sevdikleri kadar gıcık olduklarından da bahsetmek onun için bir tür hayatta kalma yöntemi. Twitter, Instagram çağına inat upuzun cümleler kurmaktan vazgeçmiyor. Şu an bu yazıyı da o yazdığı için (yani ben!) çaktırmadan uzattıkça uzatma ihtimali çok yüksek ama neyse ki kendinden bahsetmeyi pek sevmiyor…

Yiğit Tuna
genç popüler kültür bilgesi

Popüler kültürün içine doğmasına rağmen yaşının yetmediği maziye büyük bir ilgisi var. Durup dururken aklına Everybody Loves Raymond‘ın bir sahnesi ya da Beach Boys şarkı sözleri gelebildiği gibi LOST’un da hemen her repliği gereksizce ezberinde. Hem ondan hem bundan derken, her şeye biraz biraz dadanmayı seviyor.

Senem Kahraman
dadanist sanat gönüllüsü

Gözlerini ekrandan alıp, tiyatro sahnelerine yeniden çevirip, hiçbir masraftan kaçınmadan yeni sezon tüm oyunları ve sergileri görmeye ettiği yemine sarılarak, gördükleri karşında aşırı etkilendiğini fark edince, belki bir yerlerde merak eden birileri vardır umuduyla gözünün, gönlünün, gördüğü ne varsa bu platforma taşıdı. 
Arkadaşlarını ısrarları ile darlama işini, kalemin kılıçtan daha keskin olduğuna olan inancıyla yazarak paylaşmaya çalışan biri.

Lian Penso
öz hakiki gurme dadanist

Kendisi #YemeğeDadandık yazarıdır. Az az sık sık yer, insanlar ona “bu kız hep aç” der. En lezzetlisini bulmak için dere tepe düz gider. Yemeğe nazır uzun uzun seyre dalmayı, yemekler ve restoranlar hakkında bol bol konuşmayı çok sever. Fazla açlığa dayanamaz psikolojik şekeri düşer. Zor durumda kalmadıkça nabızcı değildir, sadece “The Yemek” dediklerine dadanır ve paylaşır.

İris Işık
sorgulayan ve sorgulatan dadanist

Sorgulayan ve sorgulatan içeriklerin peşinden yılmadan koşan İris, nam-ı diğer kapkek, gün içinde dadandığımız, ağına düştüğümüz güncel konuları bir bir didikler. Hiç sıkılmadan, vazgeçmeden en ince ayrıntısına kadar keşfeder. Olağan şeylerin bile ilginç tarafını bulabilmek adına konuların etrafında dört dönmeyi seven kapkek, her an her şeye dadanabilir. Dikkat edin size de dadanmasın!

Melda Ennekavi
doğunun en seri dadanan kalemi

Eline geçen her fırsatı hayatla dalga geçmek için kullanan, gerçek hayattakinin aksine sanal dünyada girişken davranan Melda; hayatındaki amacını henüz keşfedemese de birkaç kelimeyi yan yana getirmenin ona ne kadar büyük bir mutluluk verdiğinin farkında. Aslında gerisi de pek önemli değil. Zevzeklik çıtasını bir hayli yükseltmekten, belki de size göre düşürmekten, çekinmeyen Melda, bu hayatta en azından bir kez de olsa yüzünüzde tebessüm oluşturmakta ısrarcı.

Mustafa Kavgacı
sportif hikayeler genel sekreteri

Beyaz yakalarını elleriyle karalayıp derin bir nefes aldığından beri sporun her türlüsüne dadanıp enteresan hikayeler kovalıyor. Çok fazla yürüyünce sağ dizi biraz ağrıyor. Metal müziği koruyor, edebiyatı sayıyor, sinemayı ve sporu özünden çok seviyor. Bir de kendisinden üçüncü şahıs olarak bahsederken kulakları kızarıyor ve yanakları pembeleşiyor.

Emre Göler
darbukatör

Arada başka mevzulara girse de genelde müziğe dadanır. Belki müzik de ona dadanmıştır? Paralel evrenlerde bir müzik türü olsa dream pop, bir makam olsa Kürdilihicazkâr, bir ritim olsa 9/8’lik, bir köpek olsa Golden retriever olurdu. Hayali üç kelime, o da şöyle: “Ayrıkvadi’de yazlık alsam…”

Yani, “Pink Floyd’un dediği gibi, bir başka tuğla duvarda.”

Volkan Taner
sentimental gentleman

Saint Michel Fransız Lisesi ve ardından Bilkent Üniversitesi. Vulgar bir dönemde incelikle hayatta kalma çabası, ruhun güzelleşmesi ve yontulması. Bütün bunlarla beraber kendince bir estetik… Unutulmuş normlar, değerler, kavramlar, konseptler ve biçimler üzerine bitmek bilmez bir uğraş. Biraz felsefe, biraz caz, biraz beyefendilik… 

Eren Özlü
Hem ödüle hem de kırmızı halıya dadanan dadanist

Her türlü görsel dünyaya hayranlık duysa da beyazperdeye ve podyumdaki çizmeye ayrı bir ilgisi var. Durum böyle olunca ödül törenleri onun için birer tapınak haline geliyor… Adana’da büyüyüp İstanbul’da yaşasa da Kraliçe Elizabeth’in babaannesi, Meryl Streep’in teyzesi olduğundan oldukça emin. Uzaktan da Cher ile bağlantısı var da, oralara hiç girmeyelim…​