Bize Dadanın

Bir hayat görüşü olarak “dadanizm”, bir şeyi usulca sevip bir kenara bırakmayı değil, o şeye sırılsıklam dadanmayı gerektirir. Eskilerin “musallat olmak” diye adlandırdığı eylemle yakından ilişkilidir.

Nice canlar yakan “dadaizm” akımıyla bir alakası olmadığı gibi hayata Freddie Mercury’nin kedisinin durduğu yerden bakar.

“Bütün -izm’ler faşizmdir” sözünün kırılma noktası olan dadanizm öğretisiyle ilgili bilgi sahibi olmak ve bizle iletişime geçmek için şu adrese dadanabilirsiniz: slm@dadanizm.com

Bazı Dadanistler

Seden Mestan

dadanist işler sorumlusu

Dadanırken türler arası ayrım göz etmiyor. Her ne şekilde olursa olsun, kalp atışlarını hızlandıran şeyler hakkında kendinden geçercesine konuşup yazmayı kendine bir görev belliyor. Sevdikleri kadar gıcık olduklarından da bahsetmek onun için bir tür hayatta kalma yöntemi. Twitter, Instagram çağına inat upuzun cümleler kurmaktan vazgeçmiyor. Şu an bu yazıyı da o yazdığı için (yani ben!) çaktırmadan uzattıkça uzatma ihtimali çok yüksek ama neyse ki kendinden bahsetmeyi pek sevmiyor…

İris Işık

sorgulayan ve sorgulatan dadanist

Sorgulayan ve sorgulatan içeriklerin peşinden yılmadan koşan İris, nam-ı diğer kapkek, gün içinde dadandığımız, ağına düştüğümüz güncel konuları bir bir didikler. Hiç sıkılmadan, vazgeçmeden en ince ayrıntısına kadar keşfeder. Olağan şeylerin bile ilginç tarafını bulabilmek adına konuların etrafında dört dönmeyi seven kapkek, her an her şeye dadanabilir. Dikkat edin size de dadanmasın!

Lian Penso

öz hakiki gurme dadanist

Kendisi #YemeğeDadandık yazarıdır. Az az sık sık yer, insanlar ona “bu kız hep aç” der. En lezzetlisini bulmak için dere tepe düz gider. Yemeğe nazır uzun uzun seyre dalmayı, yemekler ve restoranlar hakkında bol bol konuşmayı çok sever. Fazla açlığa dayanamaz psikolojik şekeri düşer. Zor durumda kalmadıkça nabızcı değildir, sadece “The Yemek” dediklerine dadanır ve paylaşır.

Senem Kahraman

dadanist sanat gönüllüsü

Gözlerini ekrandan alıp, tiyatro sahnelerine yeniden çevirip, hiçbir masraftan kaçınmadan yeni sezon tüm oyunları ve sergileri görmeye ettiği yemine sarılarak, gördükleri karşında aşırı etkilendiğini fark edince, belki bir yerlerde merak eden birileri vardır umuduyla gözünün, gönlünün, gördüğü ne varsa bu platforma taşıdı.
Arkadaşlarını ısrarları ile darlama işini, kalemin kılıçtan daha keskin olduğuna olan inancıyla yazarak paylaşmaya çalışan biri.

İrem Türkmen

tek kişilik dev kadro

Dadanmayı ve dadandırmayı seven kültür ürünleri meraklısı, elinden gelen her şeyin tasarımcısı. İzlemeyi, dinlemeyi ve araştırmayı seviyor. Kendini mayalama ve fırıncılığa adayabilmek için her gün dadandığı önünde, dadanamadığı arkasında dört nala koşuyor. Boş zamanlarında uluslararası realite şovlar konosörlüğü icra ediyor.

Zeynep Naz Inansal

seyir alemlerinin araştırmacı dadanisti

Kendisi bir sinema aşığı olarak bilinse de sinemanın yukarıdan bakan tarafında olmaktan çok korkuyor. Belki de bu yüzdendir ki, mütemadiyen her filmin okunabilirliğini vurguluyor. Canavarların, romantik komedilerin, reality şovların ve hatta Kardashianların bile dadanmaya değer olduğunu düşünüyor. Yazmanın her şeyi anlamasına yardımcı olduğunu biliyor ve hayatı boyunca kendini yazarken görüyor.

Nazlı Senem Dalgıç

güncel mevzular dadanisti

Karakterinin en belirgin özelliği olan dadanma yıllar içinde önlenemez bir yükselişe geçiyor. Azıcık ondan biraz da şundan derken dikkati dağılsa da öğrenmeyi çok seviyor. Teknolojiden tarihe, modadan antik öğretilere uzanan farklı ilgi alanlarını karıştırarak yazmaya çalışıyor. Sayılardan hiç anlamıyor, belli olduğu üzere kendini anlatmakta da zorlanıyor. Sık sık yoga yapıyor. Galiba kendine dadanmayı da seviyor. Bazen konuşmaya bazen yazmaya bazen de okumaya dadanıyor. Kabul etmek gerekir ki bir orta yol bulması gerektiğini kendisi de iyi biliyor.

Sena Aydın

gönüllerin antropologu

Antropolog olduğu söyleniyor. Neoliberal kapitalist düzene karşı dadanmalara doyamıyor. Hangi ülkede yaşadığı net olarak bilinmiyor. Bir kedisi, bir köpeği ve oldukça eklektik bir müzik zevki var. Bezelyeden nefret ediyor. Dışı çıtır çıtır agresif ama içi yumuşacık ve sevgi dolu.

Ilgaz Gökırmaklı

uzman gasteci

Okuyor, soruyor ve mütemadiyen yazıyor; altını çizdiği satırlardan geriye kalanları, “Ne güzeldi!” diyerek gözlerini dolduran sahneleri ve pek tabii dinlediği hikâyeleri. Bir gün yeterince büyürse “gasteci” olacak.

Gamze Akyol

Filmlerin (ve de elbette dizilerin) iflah olmaz dadanisti

Başta sinema olmak üzere ilgisini çeken her alana, herkese deli divane tutuluyor ve dadanıyor. Ruhunun sanatla beslendiğini ve hatta birçok derdinin dermanını beyazperdede bulduğunu iddia eden iflah olmaz bir hayalperest olarak tanımlıyor kendisini. Bir gece ansızın bastıran yazma istediğini daha fazla göz ardı edemeyerek masa başına geçen ve daha uzun yıllar da orada oturacağına inanan, her zaman sorgulamaktan/sorgulatmaktan yana olan bir sanatsever.

Furkan Aydin

büyülü fener dadanisti

Çocuk yaşta Amarcord’u izleyince kapıldı büyülü fenerin tılsımına. Tavsiyelerle Tarkovski, oradan Nouvelle Vague, derken İran ve Güney Kore sinemalarına daldı. Yönetmeni önceledi, auteur kavramını ve tematik yaklaşımı benimsedi. Esti durdu, seldi geçti. Nihayetinde müptelası olduğu beyazperde, kitap ve müzikten mülhem, müphem bir hayat edindi. Muhtemelen şu anda Zeki Müren dinleyip rakı içerken ne izlesem diye düşünüyordur.