Junip videolarında sürrealist dadanmalar

Yazı: Seden Mestan

Pazar günkü konsere kadar tüm şarkılarını ezberlemeye sonra da konserde hava atmaya çalışıyormuşuz gibi bir izlenim yaratmak istemeyiz ama konserin bu kadar yakın olması bir kez daha Junip’e dadanma bahanesi oldu bizler için. (Bilmeyenler için sevindirik bir not: Junip 16 Şubat Pazar akşamı Babylon sahnesinde olacak.)

Yumuşacık sesine sarılıp uyumak istediğimiz José González’in çocukluk arkadaşları Elias Araya ve Tobias Winterkorn ile kurduğu Junip’in hikayesi 2000’lerin başına kadar gitse de arada González’in solo kariyerinde beşinci vitese takması sebebiyle sürekli kesintilere uğramış, pek az albüm sığdırabilmiş. Ne diyorsunuz, iki albüm ve dört EP o kadar da az sayılmaz mı? Evet haklısınız da ilk EP’sini (Straight Lines) 2000 yılında çıkarmış bir grubun ful albüm yayınlamak için aradaki süreyi 2010 yılına kadar uzatmış olması da biraz fazla değil mi? Yine de bu seyreklik elimizdekinin kıymetini daha çok bilmemizi, Junip’e iyice sarılmamızı sağladı sanki.

İsveçli olmasından ötürü “nordik” başlığı altında kategorilenen grubumuz Junip, aslında Calexico’nunkine benzer bol gitarlı seslerde ilerleyip, latin müziğinden etkileşimlerin pek bi’ ağır olduğu, indie-folk tabirini güzelce üstüne geçiren bir müzik yapıyor. “Yahu ‘nordik’ zaten müzikal açıdan neyi ifade ediyor ki” diyenleriniz olabilir? Açıkçası ben de bilmiyorum ama kuzeyin indie müziğe adını yazdırmış isimleriyle Junip’i pek bir arada düşünemediğimi de söyleyeyim. Neyse, türlere takılmayalım; “nordik çıkışlı” Junip’in bünyeye dinginlik yayan seslerine ve bir de bizce, özel ilgiyi hak eden kliplerine bırakalım kendimizi… İtiraf ediyorum; daha önce Junip videolarını dikkatlice izlemişliğim yoktu. Sonra ofiste bilgisayar başında YouTube’u karıştırınca fark ettim ki videoları söz konusu olunca Junip sürrealizmin zirvelerinden inememiş bir türlü.

Bu arada, üzerine en rahat kıyafetlerini geçirmiş bir pazar gününde yapılacak en iyi şey Junip konserine gitmek olabilir gerçekten de.

Junip’i neden seviyorsunuz sorusuna cevabımız: “In Every Direction”. Klip de şarkının hissiyatını daha bir pekiştiriyor sanki…

Junip’in kendi adını taşıyan ikinci albümünün açılış şarkısı Line of Fire. İnternette Breaking Bad’de de kullanıldığı yazıyor da, valla hangi bölüm, hangi sahne ben hatırlamıyorum şahsen. Ne diziydi, di mi!

Part II

Bu klibin sürealliği diyoruz, başka bir şey demiyoruz.

Bunda da görüntüler o kadar tekinsiz olmasaydı iyiydi: