Pink Floyd yeni gitaristi David Gilmour’la canlı yayında (Tabii ki eskilerden bir video!)

Efsanelerin yüz bin yıl öncesine ait görüntülerini izlemenin en keyifli yanı, sonrasında tarihin nasıl ilerlediğini bilmenin verdiği o garipçi his olsa gerek: “20 yıl sonra ne yapacağını biliyorum” cinsinden yarı tanrısal bir böbürlenme. (Of çok akademik ve poetik bir cümle oldu be!) Tabii efsanelerin şimdiki dedeliklerinden çok ayrı bir varlık olarak karşımıza çıkan en fıstık hallerini de bonus olarak eklemeyi unutmayalım. (Yaşlandıkça karizmatikleşen tat Roger Waters için tamamen geçersiz bir argüman…)

Ofiste işten kayırmanın kitabını yazdığımız şu günde, internet aleminin derinliklerine kendimizi kaptırmışken o şanlı 1968 yılından “allah allah” sesleri eşliğinde dadandığımız bir videoyla karşılaştık: Syd Barrett’ın Pink Floyd’dan apayrı bir yere doğru savrulmaya başladığı, grubun yanına David Gilmour’ı katarak ilerlemeye karar verdiği günlerden bir video. Syd Barrett’sız ilk performanslardan olduğunu düşünerek izlediğinizde ayrı, “DAVID GILMOUR EFSANESİ” diye bakarak izlediğinizde ayrı detaylar dikkatinizi çekecek. Pink Floyd hayranlığı taraf tutma üzerinden olanlar için ise (Barrettçı, Watersçı gibin…) gıcık olma ya da çok sevme seçenekleri de mevcut.

Neyse, lafı uzatmadan sizleri videoyla baş başa bırakalım ve lisedeyken “Pink Floyd kadın mı erkek mi?” diye soran arkadaşımız ile karşısındaki sanki moronmuş gibi artistlik yapan, sosyolojideki bilmemne araştırma metodunun David Gilmour adlı bir sosyologa ait olduğunu sallayan üniversite hocamıza da (ve hocam o gitarist diye düzelten cengaver arkadaşımıza da) selamlarımızı gönderelim.