Tekinsiz sesler kraliçesi St Vincent’tan yepisyeni bir parça var

Ta ilk albümünde beri peşine düştüğü tekinsiz sesleri zirveye taşıyor St Vincent. Evet, kendisinin yeni parçası Birth in Reverse’ü dinledik ve St Vincent hakkında bir iki kelam edelim dedik.

Aksak ritimleri müziğine taşıma konusunda ne kadar da iyi olduğunu David Byrne’le ortaklaşa yaptığı kayıtlarla bize pek iyi kanıtlamıştı zaten. (Çay ve pötibör kadar mutlu bir uyumdu onlarınkisi…) İlk albümü Marry Me’den bu yana, düz bir çizgi üzerinde ilerlemektense bir adım sağa, sonra aniden sola, iki adım ileriye, sonra da üç beş adım çapraza giden bir müzikle bizleri selamladı St Vincent. Ne tam olarak pop, ne tam olarak rock… Tamamen ona özgü, duru vokallerle taçlandırdığı bir müzik işte.

Kendi adını taşıyacak yeni albümü (ki 4. stüdyo albümü oluyor bu) 25 Şubat’ta aramıza inecekmiş. Albümün kapağında kıvır kıvır saçlarını beyaza boyamış, yine kafayı hafiften çizdirmiş bir şekilde tekinsiz bakışlar atıyor bize St Vincent… Tek bir şarkıdan tüm bir albümün nasıl olacağını kestirmek zor ama albümden yayınlanan ilk parça Birth in Reverse’teki  bir iki ton kalınlaştırdığı vokalleri ve yine sağ gösterip sol vuran melodilerine bakacak olursak, bizi daha önce götürmediği yerlerde gezmeye çıkaracak St Vincent.

Yeni şarkıyı dinleyince aklımız önceki albümlerden favorilerimize doğru da kaydı tabii ki ister istemez.

Bu şarkı Actor albümündendi… Sözlerindeki histeri krizi öncesi son çıkış hali nefis… Klip zaten götürüyor.

Bu da Marry Me’den… Evet, başta daha az tekinsizdi. (Bkz. “tekinsiz” sözcüğüne dadanmak) (Bir de yanan Paris fotoğrafları mı var bu videoda?!)

Yalnız şimdi peş peşe sıralayınca fark ediyorum da, bu kadının klipleriyle ilgili ayrı bir içerik de yapmak gerek.

Ay bu ikisini de bizim evin baş köşesine koyacağım…