The White Lotus sevinci, Zendaya’nın ikinci kez tarihe geçişi: 74. Primetime Emmy Ödülleri’nin kazananları

Tüm yıl dadandığımız yapımların tek tek ödüllendirildiğini gördüğümüz bir gece oldu. Evet, Succession, Ted Lasso, The White Lotus ve Euphoria’nın en çok adaylığa sahip olduğu Primetime Emmy Ödülleri dün akşam gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. Zendaya, Sheryl Lee Ralph, Brett Goldstein kendi kategorilerinde çeşitli ilklere imza atarken; The White Lotus altı, Ted Lasso ise dört ödülle en fazla ödülle geceden ayrılan diziler oldu. Onun dışında bu seneki kazananlara şöyle bir baktığımızda geçen seneki neredeyse her dizinin bir ödüle uzandığı istatistiği de dikkatimizi çekiyor. Emmy töreninin detaylarına bakıyor, kendi içimizde yaşadığımız küçük heyecanlarla televizyon aleminin kazananlarını tebrik ediyoruz. (Zendooooş!!!)

Geçtiğimiz hafta, Primetime Emmy Ödülleri’nin ilk ayağı olan ve daha çok fantastik ögeler içeren yapımların değerlendirildiği Creative Art Emmy Ödülleri dağıtılmıştı. Emmy’lerin ısınma turu olan bu ödüllerde RuPaul art arda yedinci kez Reality/Yarışma programlarının en iyi sunucusu seçilerek tarihe geçerken; Adele: One Night Only ve The Beatles: Get Back belgeselleri ise geceden beşer ödülle ayrılmışlardı.

Primetime Emmy Ödülleri töreni ise her zamanki gibi bu sene de Los Angeles’taki Microsoft Theater’da gerçekleştirildi ve NBC’de canlı olarak yayınlandı. Töreni ise daha önce altı kez Emmy adaylığı kazanan ünlü komedyen Kenan Thompson yönetti. Bu seneki törenin kabul konuşmalarında daha önce denenmemiş bir yöntem denendi. Adaylara törenden önce 350 karakter sınırlamasına sahip bir “teşekkür formu” gönderilip, isterlerse kabul konuşmaları sırasında ekranda teşekkür edecekleri bu isimlerin yayınlanabileceği söylendi. Bu kuralın çıkış sebebi ise geçen seneki En İyi Yönetmen ödülünün sahibi Scott Frank’ti. Çünkü The Queen’s Gambit’in yönetmeni Frank, kabul konuşması için sahneye çıktığında olanca ciddiyetiyle cebinden iki sayfalık bir “teşekkür listesi” çıkarıp o listeyi bitirene kadar da sahneden inmemişti. Normalde kazananların 45 saniyelik bir konuşma süresi var. Hatta bu süreyi geçtiklerinde karşılarındaki ekranda kırmızı bir uyarı ışığı yanıyor. Frank ise konuşmanın ortasında yükselen “bu kadar yeter” anlamına gelen müziğe sinirlenip susturmuş ve salondaki homurdanmaları umursamadan dört dakika boyunca konuşmuştu. Ve Frank’in bu konuşması “tarihin en kötü kabul konuşması” olarak anılmıştı birçok haber sitesinde…

Evet, bu ilginç konuşma kuralını da şöyle bir hatırlattıktan sonra artık gecenin kazananlarına geçebiliriz. Adaylıklarda Succession, Better Call Saul, Squid Game, Euphoria, The White Lotus gibi yapımlar majör kategorilerde epey baskın gelmiş ve aslında çoğumuzun favorisi olmuşlardı. Haliyle bu dizilerin geceyi birden fazla ödülle kapatması beklediğimiz bir şeydi. Yine de eli güçlü yapımın The White Lotus olduğunu söylesek kimse şaşırmaz herhalde. Zaten epey de ödül topladılar. Kendisi dışında aday olan her yapımın gerçek bir hikayeye dayandığı En İyi Mini Dizi kategorisi başta olmak üzere sahip olduğu 20 adaylıktan altısından galibiyetle ayrıldı.

Yedi adayın beşinin The White Lotus ekibinden olduğu Mini Dizi kategorisindeki En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü izlemelere doyamadığımız Jennifer Coolidge alırken aynı kategorinin Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü de TWL’dan Murray Bartlett’e gitti. Coolidge yıllar önce hak ettiği bu ödülü kucaklamak için sahneye çıktığında her zamanki gibi bizi ve salondakileri güldürmeyi başardı. “Buraya gelmeden önce bir lavanta banyosu yapmıştım ve şu an bu elbisemin içinde aşırı terlediğim için konuşamıyorum” diye başladığı kabul konuşmasında hızlıca not aldığı teşekkürleri sıralayıp (Scott Frank utanır mı) sahneden indi.

Komedi kategorilerinde ise baskın gelen dizi son birkaç yılda olduğu gibi dört ödülle Ted Lasso oldu. Önümüzdeki sene yayınlanacak üçüncü sezonuyla final yapmaya hazırlanan Ted Lasso En İyi Komedi dizisi olurken, biricik Ted Lasso’muz Jason Judeikis de En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Son iki yıldır Hacks dizisiyle estiren ve gözümüzü üzerinden alamadığımız Jean Smart kraliçemiz de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü götürdü evine. Maço ötesi Roy Kent karakterini bile bize sevdiren ve aynı zamanda dizinin senaryo ekibinde de yer alan Brett Goldstein ise üst üste ikinci defa Komedi dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kucakladı. Goldstein böylelikle 2008’den bu yana bu kategoride üst üst iki kere ödül alan ilk isim oldu.

Aynı ödülün kadın adaylarında da heyecan veren bir bekleyiş vardı çünkü her adayın ödüle eşit derecede yakın olduğu düşünülüyordu. Abbott Elementary’deki rolüyle Sheryl Lee Ralph, aklımızdaki soru işaretlerini giderdi ve bu kategoride ödül kazanan ikinci siyahi kadın oyuncu olarak tarihe geçti. Uzun yıllardır televizyonda izlediğimiz Ralph “Bir hayali olan ve hayalinin olmadığını, olmayacağını, gerçekleşemeyeceğini düşünen herkese ‘inanmanın’ neye benzediğini söylemek için buradayım. Çabalamak böyle bir şey” dedi konuşmasında. Ve geçen sene The Crown’ın kazandığı En İyi Drama Dizisi Ödülü beklenildiği gibi Roy ailesine yani Succession’a gitti. Ayrıca Matthew Macfadyen ve Jesse Armstrong da Succession’ın ekibinin diğer kazananları oldular.

Ve gelelim majör kategorilerin oyuncu ödüllerine. Konuya elbette şu isimle başlamak istiyoruz; Zendaya! Euphoria’nın 26 yaşındaki yıldızı, dün gece Drama dalındaki En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ikinci kez kazanan en genç oyuncu olarak Emmy tarihine geçti. Zaten ilk ödülüyle de bu ödülü kazanan en genç isim olmuştu. En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ise adaylıklarda baskın olan dizilerden Squid Game’in başrolü Lee Jung-jae kucakladı Emmy heykelciğini.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü Ozark’tan Julia Garner’a giderken aynı kategorinin erkek oyuncu kazananı yukarı da bahsettiğimiz Matthew Macfadyen oldu. Mini dizilerde En İyi Kadın oyuncu ise The Dropout’ta hayat verdiği Elizabeth Holmes rolüyle Amanda Seyfield; En İyi Erkek oyuncu da Oscar Isaac ve de Andrew Garfield gibi isimleri geri bırakarak Michael Keaton seçildi.

Son olarak En İyi Yarışma Ödülü’nü kazanan isme karşı duyduğumuz sevinci sizinle paylaşıp kaçıyoruz. Yeni dünya turnesinde ona eşlik edecek dansçıları seçtiği Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls yarışmasıyla Lizzo bu kategorinin kazananı oldu!  “Ben küçük bir kızken medyada tek görmek istediğim kendimdi; benim gibi şişman, benim gibi siyah, benim gibi güzel insanlardı. Geriye dönüp küçük Lizzo’ya bir şey söyleyebilseydim, ‘O kişiyi göreceksin ama o kişi sen olmalısın güzelim’ derdim” diye başladığı konuşmasında Lizzo, Big Girls ekibine de teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Evet, pek olaysız dağıldığımız bu gecenin kazananlarını şöyle bir özet geçtik. Tüm kazananlara aşağıdan göz atabilirsiniz.

En İyi Drama Dizisi: Succession
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Zendaya (Euphoria)
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Lee Jung-jae (Squid Game)
Drama Dalında Yardımcı Erkek Oyuncu: Matthew Macfadyen (Succession)
Drama Dalında Yardımcı Kadın Oyuncu: Julia Garner (Ozark)
Drama Dalında En İyi Senaryo: Jesse Armstrong (Succession)

En İyi Mini Dizi: The White Lotus
Mini Dizide En İyi Erkek Oyuncu: Michael Keaton (Dopesick)
Mini Dizide En İyi Kadın Oyuncu: Amanda Seyfried (The Dropout)
Mini Dizide Yardımcı Erkek Oyuncu: Murray Bartlett (The White Lotus)
Mini Dizide Yardımcı Kadın Oyuncu:  Jennifer Coolidge (The White Lotus)

En İyi Komedi Dizisi: Ted Lasso
Komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu: Jean Smart (Hacks)
Komedi Dalında Yardımcı Erkek Oyuncu: Brett Goldstein (Ted Lasso)
Komedi Dalında Yardımcı Kadın Oyuncu: Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Jason Sudeikis (Ted Lasso)