Basketbolun Afrika’daki prensi: Luc Mbah a Moute

Bir prensin basketbolcu olmaya karar verip NBA’ye kadar uzandığı bir hikâye kulağa bir çocuk masalından çok daha absürt geliyor. Fakat Luc Mbah a Moute bu hususa pek aldırmamış. Çünkü kendisi hem bir prens hem de yıllardır NBA’de boy gösteren bir basketbolcu.

Baştan itiraf edeyim, giriş biraz aldatıcı ama gerçekten de yalanın zerresi yok yazdıklarımda. Luc Mbah a Moute, NBA’de profesyonel bir basketbolcu olarak kariyerini sürdürüyor. Burada bir yanlışlık yok. Doğru, aynı zamanda bir prens. Amma velakin… Biraz düşük bütçeli bir prens.

Luc Mbah a Moute (2)

Mbah a Moute’nin babası Camille, Kamerun’un başkenti Yaounde yakınlarında yer alan Bia Messe isimli bir köyün kabile reisi. Dolayısıyla, bu öyle filmlerde gördüğümüz gibi mücevherler içinde yüzülen bir saltanat değil. Şaşaalı unvana rağmen çok daha mütevazı durum söz konusu. Mbah a Moute de mevzuyu şu şekilde izah ediyor:

“Sadece toplumda saygı görüyorsunuz ve geleneksel törenlere katılıyorsunuz. Herhangi bir karar almam gerekmiyor. Kararları babam alıyor.”

Gördüğünüz gibi dünyanın her yerinde kararları çoğu zaman babalar alıyor. Baba Camille aynı zamanda üst düzey bir devlet görevlisi. Eğitime çok önem veren şef, oğlunun basketbol oynaması için Amerika’ya gitmesine önceleri pek sıcak bakmamış. Çünkü evladının dersleri boşlayıp kendini sadece basketbola kaptıracağını düşünüyormuş. Fakat Amerikan sisteminde basketbol oynayabilmek için ders notlarının belirli bir seviyede olması gerektiğini öğrenince bu maceraya olur vermiş.

Şef Camille

Baba Camille

Mbah a Moute’nin Amerika’daki basketbol yolculuğu önce Florida’daki Montverde Lisesi’nde başlayıp önde gelen kolej takımlarından biri olan UCLA’de devam etti. 2008 yılında ise NBA’ye adım atarak hayallerini gerçekleştiren oyuncu 11 sezondur ligde önemli bir savunma oyuncusu olarak varlığını sürdürüyor.

Basketbol kampı

Basketbol kampında

Bunların yanı sıra Mbah a Moute, “ben küfemi doldurdum” deyip de bir kenara çekilmemiş. Şöyle ki, düşük bir ihtimali gerçeğe dönüştürerek NBA’e ulaşan bu adam sonraki nesiller için de elinden geleni yapıyor. Kendisi de Basketball Without Borders programı kapsamında düzenlenen bir kampta keşfedilen Mbah a Moute, Afrika’da basketbol kampları düzenleyerek Afrikalı çocukların hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu söylemek gerekir. Zira şimdiye kadar iki NBA oyuncusunun ortaya çıkmasına ön ayak oldu bile: Artık bir süper yıldız olan Joel Embiid ve bu sezon oynadığı muhteşem oyunla yıldız mertebesine ulaşan Pascal Siakam, Mbah a Moute’nin düzenlediği basketbol kamplarında keşfedildiler.

Mbah a Moute Basketbol Kampı

“NBA’e geldiğimde kendimi ülkeme ve geldiğim kıtaya karşı borçlu hissettim. Bir şeyler yapmak istedim” diyor ünlü basketbolcu. Bununla birlikte, NBA’ye gelen diğer Afrikalı basketbolcuların da meşaleyi devralacağından emin.

Babasının unvanı ona küçük bir Afrika köyünün prensliğini vermiş olabilir ancak o yeteneği ve azmi sayesinde ulaştığı noktadan koca bir Afrika kıtasındaki çocuklara umut dağıtıyor. Luc Mbah a Moute, basketbolun Afrika’daki prensi…