Hadi gel benim küçücüğüm: Yeni Chucky uyarlamasından bir fragman

Katil bebek Chucky yine hainlik peşinde…

Bünyede yarattığı korkularla psikolojik çözümlemesi en kolay yapılacak filmlerden olsa gerek Chucky. Bebek, oyuncak, psikopatça canlanan eşya, cinayet, kan, anne derken derken primitif korkular şahlanıyor, devreleri bir anda yakıveriyor insan. Merak etmeyin, konunun derinlerine inmeye kalkışmayacağım ama absürt olduğu kadar insanı hakikaten korkutan tarafları da var Chucky’nin.

Benim korkumun sebeplerini anlamak için ise bilinçaltında çok da derinlere gitmeye gerek yok: El kadar veletken, rafları oyuncaklarla dolu odamda, aniden kudurup gözünü kan bürüyen bir oyuncak bebeğin işlediği cinayetleri izledikten sonra bir daha eskisi gibi olmam beklenemezdi herhalde…

Ve kabus bitmemiş belli ki. 1988 yapımı Chucky filmi, Child’s Play’in remake furyasıyla yine yeniden yorumlanıp önümüze konulacağını duymuştuk. (Stephen King’in Hayvan Mezarlığı da aynı furyaya kapılmış hızlıca bize doğru yaklaşıyor.) 2019 Haziran’da vizyona girecek bu yeniden yapım acaba bünyede aynı etkiyi yaratır mı, yoksa 30 küsur yaşımdan utanıp, korkayı kendime yakıştıramam mı diye düşünürken bir fragman yayınlanıverdi.

Tabii kafada soru işaretleri var. İlkinin hikayesiyle paralel bir kurgusu var, belli. Annesi yine Andy’ye doğum günü hediyesi olarak kankalık edecek irice bir oyuncak bebek alıyor ve olaylar gelişiyor da… Sanki detaylarda bayağı ayrışıyor gibi iki hikaye.

Fragmanda Chucky’nin nur yüzünü göremiyoruz ama geçtiğimiz aylarda posteri paylaşılmıştı. Üzgünüm; fakat Pixar karakterlerinden hallice, her yeri görsel efektle patlayan, yumuş yumuş bir şey. Bundan kim korkar.

Chucky (1)

Neyse remake’lere laf edeceğim derken Chucky’yi harcamayayım. Neticede ser verip sır vermeyen bir fragman var karşımızda. Belki işler Dark Side’a geçince çok sağlam bir korku filmine dönüşüyordur. Bünyeyi gerim gerim gerer…

Ama tabii 1988 yapımının fragmanı bile insanın içini bir hoş ediyor. Gerçek pislik şov…