Koşan zombiler geri geliyor

28 Gün Sonra, 28 Hafta Sonra ve sonunda serinin üçüncü filmi için de çalışmalar başladı.

İkinci filmden tam 12 yıl sonra…

En iyi zombi filmi açılışlarından birine sahipti 28 Gün Sonra. Hatta sonrasında The Walking Dead de buna bir selam çakmıştı: Baş karakterimiz uzun süre kaldığı komadan uyanır. Biz de olan bitenden onun kadar bihaber bir şekilde etraftakilerin saçmalığını anlamaya çalışırız. Ama tabii, bu talihsiz karaktere göre çok daha şanslıyız çünkü birazdan kendisini zombi aleminin içinde bulacak olan biz değiliz. Hem Cillian Murphy’nin canlandırdığı Jim karakteri, The Walking Dead’deki Rick Grimes’a göre de ekstra şanssızdır çünkü Jim’in olduğu dünyada zombiler koşuyor, atlıyor, zıplıyor. The Walking Dead’deki gibi ayaklarını sürüye sürüye ilerlemiyorlar.

Of ki ne of…

Modern toplumları alaşağı eden zombi külliyatının en özgün iki filmidir 28 Gün Sonra (2003) ve ardından gelen 28 Hafta Sonra (2007). İzlemeseniz de tahmin edeceğiniz üzere; biri zombi istilasının 28 gün sonrasında yaşananları, diğeri de 28 hafta sonra yaşananları anlatıyor. Olaylar da ona göre dallanıp budaklanıyor tabii. Birincisi ne kadar primitif bir hayatta kalma savaşını anlatıyorsa ikinci de olaylar o kadar raydan çıkıyor. Ve her ikisinde de zombiler koşuyor!

İkinci filmden tam 12 sene sonra, ilk film 28 Gün Sonra’nın yönetmeni, efelerin efesi Danny Boyle The Independant’a verdiği röportajında serinin üçüncü filmi için çalışmaların başladığını söyledi. Hatta bu sefer de ilk filmin senaristi Alex Garland’la güçlerini birleştireceklermiş. (Devam filmi, 28 Hafta Sonra, farklı bir ekip ve oyuncu kadrosuyla çekilmişti.)

FinaleJim

Şimdilik başka detay vermese de olaylar 28 ay sonrasına gidecekmiş gibi bir his var içimizde. (Acaba neden?) ”Üçüncü bölüm için Alex’le aklımızda harika fikirler var” demiş röportajında. Ama çekimlere henüz daha vakit varmış; Alex Garland şu aralar başka bir proje üzerinde çalıştığı için.

Ha bu arada, alakasız ama, aynı röportajında Danny Boyle, ”Şansım olsaydı James Bond rolünü Robert Pattinson’a verirdim” de demiş ama galiba artık çok geç. Hem Danny Boyle abimiz çoktan çekti gitti Bond setinden (25. filmi o çekecekti) hem de Robert Pattinson artık bir Batman…

Neyse biz biraz daha koşan zombilerin yolunu gözleyelim.

(Delirdiler…)