Zaman ve mekan algılarımızla oynayan bir suç hikayesi: Shining Girls’ün ilk beş bölümünü konuşuyoruz

Artık kendimizi suç hikayelerine kaptırmak gerçekten zorlaştı mı, yoksa bize mi öyle geliyor? Neyse ki ilgimizi her bölüm canlı tutacak ya da heyecanla yeni bölüm açtıracak bir dizi bulmakta zorlandığımız şu günlerde Apple TV+’nin bize bir armağanı var: Shining Girls. Başrolünü gözü kapalı güvendiğimiz, dadanmalara doyamadığımız Elisabeth Moss’un üstlendiği bu dizi, zaman ve mekan algımızı kurcalarken aynı zamanda kadınları hedef alan bir seri katilin peşine takılıyor. Haliyle sıradan bir seri katil hikayesinden daha karmaşık bilmeceler soruyor bize. Bir yandan nerede, hangi zamanda olduğumuzu sorgularken bir yandan da bu sayko katilin bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışıyoruz. Ve hali hazırda beş bölümü yayınlanmışken, kafamızdaki sorular eşliğinde Shining Girls’e dadanıyor Elisabeth Moss övüyoruz.

Lauren Buekus’un aynı isimli romanından TV’ye uyarlanan Shining Girls, her bölümün sonunda yeni soru işaretleri bırakarak devam ediyor ekrandaki yolculuğuna. Durum böyle olunca biz de diziyi nasıl anlatacağımızı şaşırıyoruz tabii. 1992 yılında Sun Times isimli bir Chicago gazetesinde dosya memuru olan Kirby, altı yıl önce korkunç bir saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan sağ kurtulmayı başarıyor. Hâlâ olayın etkilerini ve travmalarını taşıyan Kirby, bir gün kendisine benzer saldırı yaralarına sahip bir kadının öldürüldüğü haberini görüyor gazetede. Ve bu kadını öldürenin kendisine saldıran kişi olabileceğinden şüpheleniyor. Bu şüphelerini gazetede çalışan ve nispeten daha tecrübeli bir muhabir olan Dan’le paylaşıyor. Dan, Kirby’nin başına gelenlerden habersiz bir şekilde bu seri katil haberinin peşine düşüyor. Bu sırada tabii ki katilimiz boş durmuyor ve yine kadınları hedef almaya devam ediyor. Yalnız biz kendisini takip etmekte zorlanıyoruz çünkü kendisi kurbanlarını geçmişe ya da henüz yaşanmamış geleceğe giderek öldürüyor.

Buradan sonrası hafif spoiler’lı…

Diziyi klasik seri katil hikayelerinden ayıran kısım da bu belirsiz zaman/mekan algısı oluyor. Kirby, hastaneden çıktığından beri hayatındaki anlam veremediği değişiklere mani olamıyor. Bir sabah annesiyle ve kedisiyle beraber yaşadığı apartman dairesinde uyanırken aynı günün akşamı aynı evde kocasıyla beraber yaşadığını öğreniyor. Evet, seyirci için bile epey kafa karıştırıcı birtakım olaylar tabi bunlar. Şöyle anlatalım; Kirby’nin hayatında ufak ya da büyük detaylar değişiyor sürekli. Bir bakıyoruz saçı kısalmış, bir bakıyoruz kedisi değil köpeği varmış, bir bakıyoruz ikinci katta bir bakıyoruz üçüncü katta yaşıyor. Anlayacağınız Kirby’nin de kafası en az bizim kadar karışık tüm bu süreçte. Ama tüm bu değişikliklerin Kirby’e büyük bir faydası var; peşinde olduğumuz seri katil de tam olarak cinayetlerini bu şekilde işleyebiliyor zaten. Yalnız bu sayko katil yani Harper, bu değişikleri ve zaman yolcuğunu kontrol edebilirken Kirby edemiyor. O da tıpkı Kirby gibi bir geçmişte bir geleceğe gidiyor ve böylelikle aralarında yıllar olan cinayetlerini kimse aynı kişinin yapabilmiş olmasına ihtimal vermiyor. Ta ki Kirby kendindeki yara izinin aynısını 1972’de işlenen bir cinayet kurbanında görünceye kadar.

Alkol bağımlılığı yüzünden bizi zaman zaman endişelendiren Dan’le birlikte Harper’ın işlemiş olabileceği cinayetlerin peşine düşüyorlar sonra da. Bu arada tüm bu karmaşada polisin etkisiz elemanı oynadığını da hatırlatalım. Kirby, Harper’ın sıradaki kurbanını bile bulmuşken polis bu sırada Dan’i ve Kirby’i azarlamakla meşgul. Neyse ki Kirby, Harper’ın bu kadar zamanda kadar elini kolunu sallayarak işlediği cinayetlerini birbirine bağlayabiliyor; her kurbanın içinde bir sonraki kurbana ait bir eşya bırakan Harper artık “seri katil” olarak anılmaya başlanıyor. Kirby, Harper’ın yeni cinayetlerine mani olmak ve bir şekilde dikkatleri bu davaya çekebilmek (sonuçta kadın cinayeti haberlerinden bol ne var ki?!) için kimliğini ifşa ederek gazeteye ön sayfadan manşet olmayı göze alıyor.  Ve heyecan dolu dördüncü bölümün sonunda hayatta kalan tek kurbanıyla yüzleşiyor Harper. İkilinin gerilim dolu, zamanı ve mekanı büken bu yüzleşme sahnesiyle beraber artık Harper’ın bu zaman yolculuğunda yalnız olmadığını, Kirby’nin de benzer bir yeteneği olduğunu öğreniyoruz. Beşinci bölümde ise Harper’ın kimliğini tespit etmeye hiç olmadıkları kadar yaklaşıyor Dan ve Kirby ikilisi. Bu kovalamacanın gerilimi de, artık son üç bölüme doğru giderken usul usul tırmanıyor ve bizi koltuğumuza çiviliyor.

Shining Girls, olan biteni uğradığı saldırı sonrası dünyası alt üst olan bir kurbanın gözünden, merak uyandıran bilmecelerle anlatmayı seçiyor. İyi ki de öyle yapıyor çünkü New Scientist’te yer alan bu yazıya göre uyarlandığı romanda yaşanan olaylar Harper’ın gözünden anlatıyormuş. Dizinin tercih ettiği yol ise hem bu katilin cinayetlerini daha gizemli kılıyor hem de sağ kurtulmayı başaran tek kurbanın yaşadıklarını anlamamıza yardımcı oluyor. Zaten yeterince kadına şiddet ve cinayet haberiyle dolup taşan haberlerden, dizilerden, filmlerden bıkmış olan bizler için de daha anlamlı oluyor böylesi. Hele bir de başrol Elisabeth Moss’a emanet olunca Kirby’le beraber tüm o duygu selini, delüzyonları yaşayabiliyoruz. The Handmaid’s Tale ile karnımıza ağrılar sokan bir distopyada tüm bu düzene meydan okuyan bir kadın olmanın ne demek olduğunu bize yaşatan Moss’un yine benzer şekilde bir kadın düşmanına haddini bildireceği günü de merakla bekliyoruz tabi. Ayrıca sadece Moss da değil, Dan’e hayat veren Wagner Moura ve bu sayko katili tüm ürperticiliğiyle ekrana taşıyan Jamie Bell de Shining Girls’i çok daha etkileyici kılıyorlar. Shining Girls’in kalan üç bölümü de önümüzdeki haftalarda yayınlanacak ve 3 Haziran’daki sekizinci bölümüyle de final yapacak. Apple TV+’nin genellikle tek sezondan oluşan dizilerini düşündüğümüzde ikinci sezon beklentisine girmemeyi tercih ediyoruz. Henüz resmi bir açıklama gelmedi tabi, belki bir sürpriz yapar Apple bize. Ve hangi zamanda ve nerede olduğumuz konusunda kafamız karışık olsa da Shinings Girls’in son bölümlerini de iple çekiyoruz…