Türkiye’de gerçek bir müzikal izleme mutluluğunun adı: Sidikli Kasabası

Bundan 12 sezon önce İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelendiğinde büyük bir başarıya imza atan Sidikli Kasabası Müzikali uzun bir aradan sonra, bu sefer MON Yapım’ın yorumuyla yeniden sahnede. Malumdur ki tekrarlar seyirciyi heyecanlandırdığı kadar korkutur ama neyse ki karşımızda her şeyi tıkır tıkır işleyen, birbirinden yetenekli oyuncuların sesleri, dansları ve oyunlarıyla seyirciyi mest ettiği bir müzikal var.

Tony ödüllü Broadway müzikali Urinetown: The Musical’ı Greg Kotis ve Mark Hollman kaleme almıştı. Türkiye’deki bu yeni uyarlamanın yönetmeni ise Kayhan Berkin. Ülkemizdeki müzikallerin bir türlü beklentileri tam karşılayamaması sebebiyle biraz temkinli olarak Sidikli Kasabası Müzikali’ni izlemeye gittiğimi söyleyebilirim ama beklentileri ve çıtayı aşan müthiş bir ekip işi var karşımızda. Şimdi gelelim konusuna ve diğer detaylara:

Çok kabaca Sidikli Kasabası Müzikali; kuraklığın baş gösterdiği bir dünyada halkın tuvalete girmesinin ücrete bağlandığı ve bu sistemin de özel bir şirket tarafından denetlendiği bir distopya sunuyor izleyenlere. Sonrasında yüreklere düşen bir aşk bir isyanın da başlangıcı oluyor ve olaylar gelişiyor.

Her şeyden önce Sidikli Kasabası Müzikali’nde hem şarkılar hem de şarkıları seslendiren oyuncular yurt dışındaki bir müzikal prodüksiyonunu aratmayacak nitelikte. Polis rolündeki Doruk Şengün ve Sally’ye hayat veren Gizem Erdem ise yer aldıkları her sahneyi yukarı taşıyorlar. Elbette esas kız rolündeki Ceren Gündoğdu ve esas oğlan rolündeki Mehmet Aykaç’ın da kimyası son derece uyuşmuş ve ikisinin de sesleri de sahne üzerindeki hakimiyetleri de çok güçlü.

Tüm kadronun harika bir iş çıkardığı; dansların, canlı orkestranın ve oyuncuların aksamadan, son derece yüksek bir ritmle seyirciye tatmin edici bir seyir sunduğu Sidikli Kasabası Müzikali; bana sonunda ülkemizde gerçek bir müzikal izlemenin mutluluğunu yaşattı. Bu çok zor görevin ve deyim yerindeyse “matematiğin” altından kalkan yönetmen Kayhan Berkin’i de ayrıca kutlamak lazım. Sahnede işler bir müzikal çıkarmanın ne kadar olduğu malumunuz o sebeple reji ayrı bir parantezi hak ediyor. Ayrıca bu projeye gönülden inandıkları her saniyesinden belli olan ve bu projeyi “nitelikli” yapmak için uğraşıp projenin her aşamasına kafa yoran MON Yapım’a bu idealizmi için çok teşekkürler…

Sidikli Kasabası Müzikali; size şaşıracağınız, çok güleceğiniz, şarkılarla mest olacağınız ve de 2.5 saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir deneyim sunuyor. Müzikallere mesafeliyseniz bile mutlaka deneyin… 2 Kasım’dan itibaren sezon boyunca Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde.