2000’lerin ruhu geri geldi: The Strokes 2020’de yeni bir albüm yayınlayacak

Kocaman iki onluğu devirince, 2000’lere doğru şöyle bir dönüp bakmak farz olmuştu. 2000’ler demek bile garip geliyor aslında; 70’ler, 80’ler gibi uzak bir geçmişçesine tınlıyor kulağa, ki 2000 yılına girdiğimiz o anları hatırlatanlar için paniklettiren bir durum söz konusu. (Yok canım yaşlanmadık.)

2000’ler müziğine dair laf açıldığında ise ilk sayılan gruplardan biri The Strokes. New York çıkışlı bu indie grubun minimal seslerle bu kadar dev bir başarıya imza atacağını ilk zamanlarda tahmin etmek zordu açıkçası. Dönemin diğer New York’lu gruplarıyla birlikte indie rock’ın yükselişinde büyük bir söz üstlendiler oysa ilerleyen yıllarda. Garage rock ve post-punk’a yeni bir enerji verdiler.

Önce 2001 yılında Is This It geldi. O meşhur kapağıyla. İçinde neler yoktu ki bu albümün? The Modern Age, Soma, Hard to Explain, Someday, Last Night… Tüm albümü saydık galiba değil mi? Ama 2000’lerin rock klasiklerinin çoğu bu albümden çıktı, biz ne yapalım.

Ardından Room on Fire geldi; o meşhur Reptilia ile birlikte. 2006 tarihli üçüncü albümleri First Impressions of Earth’te ise biraz sakinleşmiş gibiydiler ama bu yavaşlama hali de güzeldi. Yine de büyük hit’ler patlamadıklarından olsa gerek, ticari başarıyı Is This It gibi yakalayamadı. 2011’de Angles ve 2013’te de Comedown Machine’i yayınladılar.

Grup üyeleri bir taraftan da solo albümler ve yan projeler yayınlamaya devam ediyordu bu sırada. The Strokes’la eş zamanlı olarak. The Strokes’un sessizce sahneden çekilmeye başlaması da biraz bunların yoğunlaşmasının bir sonucu. Grup hiçbir zaman dağılmadı ya da inziva durumları pek söz konusu olmadı anlayacağınız. Julian Casablancas önce solo albümünü yayınladı 2009’da ardından da The Voidz ile döktürmeye devam etti. Fabrizio Moretti’nin Little Joy’u çok tatlıydı mesela. Taraf tutmak gibi olmasın ama en sağlam üreten ise Albert Hammond Jr. oldu; farklı seslerin peşine düşmekten de hiç çekinmedi.

Kısa bir geçmiş muhasebesi yapmamızın sebeplerinden biri, yeni yıl heyecanı tabii ama asıl konu, The Strokes cephesinden gelen yeni albüm haberi. Yedi yıl sonra… Büyük coşku sebebi.

Barclays Center’da verdikleri bir konser sırasında bu açıklamayı yaptı aslında grup. Yeni bir şarkı çalacaklarını söyledikten sonra patlattılar haberi: ”2010’ları es geçtik. Artık üzerimizdeki buzlar eridi, geri dönüyoruz” diyor bu açıklamayla beraber Julian Casablancas. ”Eğer birini gerçekten seviyorsanız siz de onlarla birlikte dondurursunuz kendinizi. Biliyor musunuz? Genelde ne dediğimi bilmem ve abuk subuk konuşup dururum ama sizi seviyorum” diyerek de coşkuyu zirveye taşıyor. Bize de ”Oh be, sonunda!” demek düşüyor.

Casablancas’ın 2020’de yayınlanacağını söylediği bu albümle birlikte The Strokes da bir seri konser vermeye hazırlanıyor. Şimdilik buralara uğrama ihtimalleri söz konusu değil ama hayali bile yeter neticede.

Tam da 2000’leri çağrıştıran her şeyi geçmişe gömmeye hazırlanırken The Strokes’un bu hafiften sinyallerini almaya başladığımız dönüş haberini duymak iyi geldi sahiden. Gündemin iyi müziğe, iyi rock ‘n roll’a ihtiyacı var.