2021’in bol müzikli bir dökümü: 64. Grammy Ödülleri için adaylar belli, dadanmak serbest

Grammy’ler zamanın ne denli hızlı aktığını gösteriyor resmen. Aynı yılbaşı partileri, yaş günleri, yaz tatilleri ve Spotify yıllık özetleri gibi bizi koskoca bir senenin geçtiğine ikna etmeye çalışıyor. 2021’in ilk yarısı, aynı 2020 gibi yasaklar, aşı kavgaları (ve buluşları), parktan başka bir yere gidilemeyen flört halleriyle geçti. Yeni varyantlar bu çılgınlık durumunun bitmesine hâlâ engel ama müzik piyasası albümlerle, konserlerle bize tekrar hayat enerjisi vermeye hazır gibi.

31 Ocak 2022’de düzenlenecek olan 64. Grammy Ödül Töreni sanatçılar ve dinleyiciler tarafından ne kadar desteklenir kestiremiyoruz. Çeşitli skandallarla akıllarda kalmış isimlerin adaylar arasında yer alması nasıl açıklanabilir ki? Fakat müzik ‘resmen’ geri dönmüşken adaylıklara bakmak oldukça heyecan verici bir taraftan da. Billie Eilish’ten Justin Bieber’a, Doja Cat’ten Olivia Rodrigo ve Bruno Mars’a kadar birçok ismi büyük kategorilerde görmek mümkün. Hatta tüm kategorileri peş peşe sıralayınca 2021 de şöyle bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden (ve kulaklarımızdan) geçiveriyor. Spotify’ın yıl sonu listeleriyle birlikte geçen yılın hesabını kapatmıştık zaten ama… Yalnız Grammy’lerde tam olarak 86 tane kategori var. Tabii ki de bütün kategorileri tek tek saymaya kalkışmayacağız; biz şimdilik asıl dadandıklarımıza bakalım. Ve evet yolda bir yerlerde karşınıza Lady Gaga ve Kanye West de çıkacak. Ya da artık yeni adıyla ‘Ye’…

Yılın Kaydı

Yılın Kaydı tabii ki en önemli kategorilerden biri. Adından da belli olduğu gibi sadece söz ve şarkı yazımını değil, kayıt sürecinde emeği geçen herkesi ödüllendiren bir kategori. Biz de buradaki adaylar sayesinde müziğin nasıl büyük bir aile işi olduğunu görebiliyoruz. Adaylar da burada oldukça güçlü. Tony Bennet ve Lady Gaga, I Get a Kick Out of You ile o tatlı dostluklarına ve iş birliklerine devam ediyorlar. İkilinin muhteşem vokalleri ve kaydın kalitesi bizi kendine çekiyor. Öte yandan 1 milyar defa dinlenen ve Lil Nas X’in şeytana kucak dansı yaptığı videosu ile gündeme bomba gibi düşen Montero (Call Me By Your Name) de var bu kategoride. Bu parça her ne olursa olsun klibinden ayrı değerlendirilmemeli ama! Hayır, parçaya asla lafımız yok fakat… O klip neydi öyle!  TikTok’ta defalarca dinlenen, nice kısa videoya konu olan drivers license ile Justin Bieber ve Daniel Ceasar ikilisinin Peaches parçası da adaylar arasında. Fakat bu çekişmeli yarışa Billie Eilish Happier than Ever’la, Silk Sonic de Leave the Door Open’la girdiğinde başımıza neler gelmez ki?

Yılın Albümü

Lady Gaga ve Tony Bennet burada da peşimizi bırakmıyor. 2018-2020 arasında kaydettikleri I Get a Kick Out of You ünlü Amerikalı caz şarkıcısı Cole Porter’a ait 10 şarkının aranjmanlarından oluşan bir albüm. Yılın Kaydı kategorisinde de adını gördüğümüz bir başka isim Doja Cat bu seneki büyük başarısı, dillerden düşmeyen Kiss me More ve albümündeki diğer tüm hit parçalarıyla belki ödülü yakalayabilir diye düşünüyoruz.

Bir yandan da, her albümünün hayatının ve karakterinin farklı bir bölümünü anlattığını söyleyen Billie Eilish yeni imajı ve duygusal albümü Happier than Ever ile kafaları karıştırıyor. Fakat Billie Eilish’in gençlerin kalbinde kurduğu tahta göz diken Olivia Rodrigo da burada; kaç yaşında olursak olalım içimizdeki o liseli hisleri ortaya çıkarmakta kendisi bir numara. Swifties(Taylor Swift fan’ları yani) kızar şimdi, Taylor Swift‘in özüne dönmüşçesine çıkardığı yeni albümü Evermore’dan bahsetmezsek. İçinde Bon Iver gibi isimlerin de olduğu, özgün melodilere sahip bu albümün de burada olmasına çok sevindik. Zira hak ettiği kadar konuşulmadığını düşünüyoruz. Bir albüm daha var unutmayacağımız, bir pazar sabahına gözlerini açan iki saatlik Donda albümü yine ve yeniden Kanye’yi yani Ye’yi konuşmamıza sebep oldu. Arkasında şirinlik abidesi The Weeknd, başarılı mı başarılı Kid Cudi ve Jay-Z’nin yanı sıra son zamanlarda çeşitli skandallarla karşımıza çıkmış olan Marilyn Manson ve Travis Scott da var 🙁

Yılın Şarkısı

Bu senenin Grammy’lerine son dakikada ödevlerini yetiştiren Ed Sheeran son aylarda kimsenin Spotify’ından düşmeyen Bad Habits ile sağlam bir dönüş yapıyor. Şarkı oldukça akılda kalıcı olsa da eski Ed Sheeran buna taş çıkartırdı diyoruz ve hemen Olivia Rodrigo’nun ehliyet hakkında yazdığı o can alıcı şarkıyı dinliyoruz. Ne yalan söyleyelim, Olivia’nın aurası bize Avril Lavigne’in cici kız versiyonuymuş gibi hissettiriyor. Ehliyetini 16 yaşında alabilen ABD’liler için oldukça dramatik bir şarkı.

Hemen sonrasında ergenlik buhranlarını köşeye bırakmış ve ukulelesiyle birlikte bize tatlı nostaljik tınıları veren Billie Eilish geliyor. Happier than Ever, aldırışsız haliyle havasını sürdürmeye devam eden tatlı bir çocuk gibi. Sakin ama gururlu… Fakat yazın en çok dinlenen şarkılarından biri olan Kiss Me More ile ne kadar yarışabilir? Peki ya dünyayı ayağa kaldıran Call Me By Your Name ne olacak?

Bu kategorideki kapışmalar da gerçekten telaşlandırıyor. “Yahu, Billie zaten yıllardır tüm müziklerini abisi Finneas ile yaptıysa bu FINNEAS nereden geliyor? Bunun neresi yeni?” dediğinizi duyar gibiyiz. Zaten 2016’dan beri kendi müziklerini de gördüğümüz FINNEAS’ı neden bu kategoriye koymuşlar anlamadık. Fakat bu sene yeni bir albümle karşımıza çıkmış. Hatta Rolling Stone’a verdiği bir röportajda söylediklerine göre zaten bu ‘orta ünlü’ olma halinden gayet memnun. Şakayla karışık, bu adaylığın ajan misali rahat yaşadığı orta ünlü halini de bozabileceğinden korktuğunu söylüyor. Diğer yandan Japanese Breakfast‘ı burada görmek ne güzel! Albümündeki birçok parçanın en iyi kayıtlarda bile adaylığa girebileceğini düşünüyoruz. Zaten En İyi Alternatif Müzik Albümü kategorisinde Jubilee ile kendisini tekrar gördüğümüzde derin bir “oh” da çektik.

Dediğimiz gibi tüm kategorileri tabii ki de saymayacağız, ama müsaadenizle 86. kategoriye hemen bir zıplıyoruz. En İyi Müzik Filmi kategorisinde Billie Eilish’ten bir “sinematik konser deneyimi” olarak adlandırabileceğimiz Happier than Ever: A Love Letter to Los Angeles filmi varken bu yarışın diğer tarafında uğruna nice TikTok’lar çekilen, tek kişilik dev kadrolu Bo Burnham’ın harika Inside müzikali var. Şimdi bunu kim yenecek? Söyleyin bize! Beynimiz Bo kalbimiz Billie ile birlikteyken karar vermek oldukça zor.

Elbette bazı kategorilerde “Şu da olsa ne güzel olurdu!” diye içimizden geçirdiğimiz bazı albümler de var.

Onları aşağıya ekleyip biz yavaştan 2022’ye kaçıyoruz, burası çok kalabalık…