27. İstanbul Tiyatro Festivali’ne dadanıyoruz

27’inci kez yola çıkan İstanbul Tiyatro Festivali, Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde zengin bir program sunuyor. Dans tiyatrosu deyince akla gelen (belki de ilk isim) Pina Bausch’un klasiği Cafe Müller’den; başarılı yönetmen Wajdi Mouawad’ın yeni oyunu Kız Kardeşler’e, mekana özel tasarlanan ve seyirciye yeni bir deneyim sunacak olan Çirkin’den, tüm dünyada sahnelenen ve merak uyandıran dans gösterisi Çifte Cinayet’e kadar ilgi çekici 20 oyun festival kapsamında izlenebilecek. 25 Ekim – 25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde dadanacaklarımızı gelin bir de sizinle paylaşalım.

Café Müller

Festivalin açılışını yapacak olan Pina Bausch’un Café Müller’i Pina Bausch’un topluluğu Tanztheater Wuppertal’ın güncel kadrosuyla sahnede olacak. Ayrıca 25 ve 26 Ekim’deki temsillerin öncesinde Zorlu PSM amfide Wim Wenders’in Pina filminin gösterimleri de gerçekleşecek.

25 Ekim 21.00 Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

26 Ekim 19.00 Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

26 Ekim 21.00 Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Fotoğraf: Pascal Gely

Kız Kardeşler

2017’de Yalnız isimli oyunuyla İstanbullu tiyatro severleri mest eden, Incendies filmiyle dünya çapında beğeni kazanan Lübnanlı sanatçı Wajdi Mouawad’ın yeni oyunu Kız Kardeşler kuşkusuz ki festivalin öne çıkanlarından biri. Oyunun başrolünde yer alan Annick Bergeron iki kadına ve birkaç da yan karaktere tek başına hayat veriyor.

21 Kasım 20.00 Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

22 Kasım 20.00 Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Fotoğraf: Todd MacDonald

Çifte Cinayet

Festivalde bu yıl dans gösterilerinden oluşan zengin bir seçki var. Bunlardan biri de koreografisini Hofesh Shechter’in üstlendiği Çifte Cinayet. İki ayrı bölümden oluşan Çifte Cinayet; yurt dışında hem eleştirmenlerden hem de izleyenlerden tam not aldı.

14 Kasım 20.00 Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

14 Kasım 20.00 Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Fotoğraf: Pinelopi Gerasimou

Baklava Cumhuriyeti

Belgesel tiyatro olarak tanımlanan oyunlarıyla bilinen Anestis Azas’ın tasarladığı Baklava Cumhuriyeti’nde, biri Türk diğeri Yunan olan bir çiftin ulus kimliğinin getirdiği sorunlarla yüzleşmesi anlatılıyor. Bu çiftin açtığı “baklavacı”da yaşanabilecek trajikomik olayları izlemek için yerlerinizi şimdiden ayırın.

17 Kasım 20.00 DasDas

18 Kasım 20.00 DasDas

Çirkin

Mekana özel yepyeni bir deneyim olarak tasarlanan, Firuze Engin’in kaleme aldığı ve Güray Dinçol’un yönettiği, Nihal Yalçın ile Onur Berk Arslanoğlu’nu buluşturan Çirkin; Hope Alkazar’da sahnelenecek. 360 “immersive” (kapsayıcı) bir deneyim olarak adlandırılan Çirkin, tiyatroyu ve dijital enstalasyonu birleştiren ve de Nihal Yalçın’ı yeniden sahnede izleyeceğimizin müjdesini veren bir oyun.

2 Kasım 20.00 Hope Alkazar

3 Kasım 20.00 Hope Alkazar

4 Kasım 18.00 Hope Alkazar

5 Kasım 18.00 Hope Alkazar

Fotoğraf: Noyan Ayturan

Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı

Ferdi Çetin’in kaleme aldığı, Kayhan Berkin’in rejisini üstlendiği Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı yine özgün bir sahneleme biçimi sunacak olan bir oyun. Kayhan Berkin, Nergis Öztürk, Okan Urun ve Ayşe Lebriz’in yer aldığı oyun Taksim Metrosu’nun altında yer alan Metrohan’da sahnelenecek.

3 Kasım 20.00 Metrohan

4 Kasım 20.00 Metrohan

5 Kasım 20.00 Metrohan