Yorumlarla dadandık: 94. Oscar Ödülleri için adaylar açıklandı

Uzun yıllardır sektördeki egemenliği sebebiyle “ayağına taş değmeyen” birçok majör ödül mecrası son zamanlarda cesurca eleştirilmeye, yeri geldiğinde iptal edilmeye kısacası o ayrımcılıkla dolu tercihlerini değiştirmeye zorlanıyor. Bu değişim rüzgarından 94 yıllık Akademi Ödülleri de nasibini almaya, beyaz ayrıcalığını artık (bir zahmet) bir kenara bırakmaya başlamıştı hatırlarsanız. Geçtiğimiz sene, kazananları sebebiyle “en siyahi Oscar’lar” olarak anılan Akademi Ödülleri’nin bu seneki adayları da bugün açıklandı. Çeşitli felaketlerle geçen üç yılın ardından yeniden bir sunucu eşliğinde, kırmızı halı geçidiyle düzenlenmesi planlanan ve tüm bu sebeplerden ötürü bizi her şeye rağmen bir hayli meraklandıran Oscar Ödülleri 27 Mart’ta sahiplerini bulacak. Adaylar tarafında ise pek bir sürpriz olmasa da yürekten dadandığımız birçok filmi bu listelerde görmek mutluluk verici… 2020’den sonra her ümit kırıntısını havada kapıyoruz fark ettiyseniz…

Oscars Statuette GIF by The Academy Awards - Find & Share on GIPHY

Girişte de kısaca bahsettiğimiz jürilerin çoğunlukla beyaz erkeklerden oluştuğu ve de ödül dağıtımdaki adaletsizlikler gibi sebepler geçtiğimiz sene önce Altın Küre Ödülleri’ni bir hayli zora sokmuş ardından da eleştiri oklarının Grammy’lere dönmesine sebep olmuştu. Altın Küre’lerin kazananlarını belirleyen jüri üyeleri arasında hiç siyahi üye olmaması, birçok defa taciz ve tecavüzle suçlanan Marilyn Manson’a adaylık verilmesi de Grammy’lerin törenlerine gölge düşürmüştü. Müziğin ve de sinemanın köklü ödül mecralarının aldığı bu tepkiler sonucunda da yaptıkları göstermelik özür mesajlarının pek ciddiye alınmaması ise ödül törenlerinin yıllardır sürdürdüğü “nüfuslu ve saygın” beyaz ayrıcalıklarının artık yavaş yavaş da olsa sonunun geldiğini gösteriyor bize. Geçtiğimiz senenin Akademi Ödülleri de bunun bir kanıtı gibiydi aslında. “İlk”ler havada uçuştu; Chloé Zhao En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ilk Asyalı ve ikinci kadın yönetmen, Youn Yuh-jung ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan ilk Güney Koreli oyuncu olmuştu. Akademi tarihi açısından bol aklanmalı, sinema severler içinse adaletli bir yıldı anlayacağınız. Ve her büyük tören gibi pandeminin gölgesinde geçen, iki ayrı salonda ayrı gayrı gerçekleştirilen, zaman zaman da canlı bağlantılarla sürdürülen bir tören izlemiştik. Can sıkan yanları olsa da sunucusuz gerçekleştiren törende oyuncuların gerçekleştirdiği samimi konuşmalar bir nebze de olsa töreni kurtarmıştı.

Chloe Zhao Oscars GIF by The Academy Awards - Find & Share on GIPHY

Bu sene 94.’sü gerçekleştirilecek olan törene ve adaylarına gelirsek…

Öncelikle törenin her zaman olduğu gibi Hollywood’daki Dolby Theatre’da sunuculu bir şekilde gerçekleştirileceğini söyleyelim. En son 2017 ve 2018 yılında Jimmy Kimmel tarafından sunulmuştu Oscar’lar. Bu seneki isim henüz belli olmasa da adaylar arasında Tom Holland, Tiffaniy Haddish, Pete Davidson, Meg Stalter gibi genç isimler öne çıkıyor. Hatta Tom Holland çok hevesli olduğunu söylemişti… 27 Mart’da, ABC kanalında canlı yayınlanacak törende, tıpkı eski günlerdeki gibi bir kırmızı halı geçidi de olacak. Yani, eğer çeşitli varyantlarına karşı savaş verdiğimiz COVID-19 pandemisi bize başka bir sürpriz yapmazsa…

Leslie Jordan ve Tracee Ellis Ross tarafından açıklanan adaylara baktığımızda ise sene boyunca göz önünde olan birçok yapımın beklendiği gibi majör kategorilerde baskın geldiklerini görüyoruz. Oscar kazanan ilk kadın yönetmen Jane Campion’ın The Power of the Dog’u Denis Villeneuve’ün ikinci kez beyaz perdeye uyarlayarak büyük risk aldığı Dune, Kenneth Branagh’ın kendi çocukluğundan ilham alarak yarattığı filmi Belfast tahmin edildiği gibi birçok adaylık aldılar. En İyi Film kategorisinde de yer alan bu yapımlardan The Power of the Dog’un toplam 12, Dune’un 10, Belfast’ın ise yedi adaylığı var. Akademi’nin delice sevdiği Steven Spielberg’ün yönettiği West Side Story müzikali ise yedi adaylıkla yine öne çıkan filmlerden biri oldu.

En İyi Uyarlama Senaryo kısmında Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik deneyimi olan The Lost Daughter ile Oscar adaylığı aldığını görüyor ve kendisinin kamera arkasındaki kariyeri için heyecan duyuyoruz. Gyllenhaal, Elena Ferrante’nin aynı isimli romanından uyarladığı bu filmi kimilerince hayal kırıklığı olarak nitelendirilse de görünen o ki Akademi hiç de öyle düşünmüyor. Övmelere doyamadığımız Olivia Colman’ın nefis performansıyla akıp giden ve anne olmaya dair söylenmeye çekinilen birçok konuya değinen The Lost Daughter ile birlikte Colman En İyi Kadın Oyuncu ve Jessie Buckley de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday. Adam McKay’in epey ses getiren, birçok eleştiri ve takdiri aynı anda almayı başarabilen hiciv dolu filmi Don’t Look Up da En İyi Film kategorisi dahil olmak üzere toplam dört adaylık kazanarak bizi biraz şaşırttı açıkçası… Netflix etkisi diyelim.

Oyunculuk kategorilerinde de biraz tadımız kaçar gibi oldu… Divaların divası Lady Gaga adaylar arasında yok da o yüzden… Oysa o kadar hırpalamıştı kendini House of Gucci’deki rolü için. Şaka bir yana En İyi Kadın Oyuncu adaylarına baktığımızda Akademi’nin pek de risk almadığını, tecrübelerin konuşmasına izin verdiğini görüyoruz. Jessica Chastain, Olivia Colman, Penélope Cruz ve Nicole Kidman gibi isimlerin yanında bir de ilk adaylığıyla Kristen Stewart var. Beklenen bir sürprizdi tabii. Ridley Scott’ın The Last Duel‘inde döktüren Jodie Comer’ı bu kategoride görememek bizi biraz üzse de buradan hemen En İyi Erkek Oyuncu adaylarına uzanıyoruz.

Şu ana kadar verilen birçok sinema ödülünün (ve gönlümüzün) kazananı Benedict Cumberbatch’ın yanı sıra Being the Ricardos ile Javier Bardem, altı adaylığa sahip King Richard ile Will Smith, The Tragedy of Macbeth ile Denzel Washington bu kategoride karşımıza çıkıyor. Ve bir de tabii Tick, Tick… Boom! ile Oscar adaylığı kapan Andrew Garfield kalp atışlarımızı hızlandırırken bir taraftan da töreni Tom Holland’ın sunması ihtimaliyle heyecanlanırken buluyoruz kendimizi. Güzel bir Spider-Man şakası yapabiliriz böylece. Spider-Man demişken… Marvel’ın da Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings ve Spider-Man: No Way Home ile görsel efekt kategorisinde iki ayrı adaylık kaptığını hatırlatıp sizi tüm adaylarla baş başa bırakıyoruz.

En İyi Film

Belfast
CODA
Don’t Look Up
Drive My Car
Dune
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

En İyi Erkek Oyuncu

Javier Bardem (Being the Ricardos)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
Andrew Garfield (Tick, Tick… Boom!)
Will Smith (King Richard)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

En İyi Kadın Oyuncu

Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye)ƒdri
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Penélope Cruz (Parallel Mothers)
Nicole Kidman (Being the Ricardos)
Kristen Stewart (Spencer)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Ariana DeBose (West Side Story)
Judi Dench (Belfast)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Aunjanue Ellis (King Richard)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Ciarán Hinds (Belfast)
Troy Kotsur (CODA)
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
J.K. Simmons (Being the Ricardos)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

En İyi Yönetmen

Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Kenneth Branagh (Belfast)
Jane Campion (The Power of the Dog)
Steven Spielberg (West Side Story)
Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)

En İyi Özgün Senaryo

Belfast (Kenneth Branagh)
Don’t Look Up (Adam McKay & David Sirota)
Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
King Richard
The Worst Person in the World

En İyi Uyarlama Senaryo

CODA (Sian Heder)
Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi & Takamasa Oe)
Dune (Eric Roth, Jon Spaihts & Denis Villeneuve)
The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
The Power of the Dog (Jane Campion)

En İyi Animasyon

Encanto
Luca
Flee
The Mitchells vs the Machine
Raya and the Last Dragon

En İyi Belgesel

Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised)
Writing with Fire

En İyi Uluslararası Film

Drive My Car (Japonya)
Flee (Danimarka)
The Hand of God (İtalya)
Lunana: A Yak in the Classroom (Butan)
The Worst Person in the World (Norveç)

En İyi Sinematografi

Dune
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

En İyi Müzik

Don’t Look Up (Nicholas Britell)
Dune (Hans Zimmer)
Encanto (Germaine Franco)
Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

En İyi Yapım Tasarımı

Dune (Zsuzsanna Sipos & Patrice Vermette)
Nightmare Alley (Tamara Deverell & Shane Vieau)
The Power of the Dog (Grant Major & Amber Richards)
The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant & Nancy Haigh)
West Side Story (Rena DeAngelo & Adam Stockhausen)

Kostüm Tasarımı

Cruella (Jenny Beavan)
Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
Dune (Jacqueline West)
Nightmare Alley (Luis Sequeira)
West Side Story (Paul Tazewell)

En İyi Görsel Efekt

Dune
Free Guy
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
No Time to Die
Spider-Man: No Way Home

En İyi Ses

Belfast
Dune
No Time to Die
The Power of the Dog
West Side Story

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci
Coming 2 America
Cruella
Dune

En İyi Özgün Şarkı

“Be Alive” (King Richard)
“Dos Oruguitas” (Encanto)
“Down to Joy” (Belfast)
“No Time to Die” (No Time to Die)
“Somehow You Do” (Four Good Days)

En İyi Kısa Film

Ala Kachuu — Take and Run
The Dress
The Long Goodbye
On My Mind
Please Hold

En İyi Kısa Belgesel

Audible
Lead Me Home
The Queen of Basketball
Three Songs for Benazir
When We Were Bullies

En İyi Kısa Animasyon

Affairs of the Art
Bestia
Boxballet
Robin Robin
The Windshield Wiper