“Bacağınızı biraz çeker misiniz?”

İstanbul Modern Sinema, 21 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında kadın yönetmenlerin filmlerinden bir seçki sunuyor. Etkinliğin adına ise bayıldık: “Bacağınızı biraz çeker misiniz?”

Malumunuz yıllar önce, toplu taşımalarda kendi alanlarına sahip çıkan kadınların başlattığı “Bacağını topla, yerimi işgal etme” kampanyası medyada büyük ses getirmişti. İstanbul Modern Sinema’nın etkinliğinin bu adı da doğrudan bu kampanyaya gönderme yapıyor, içimizin yağlarını eritiyor.

Kadın hareketi tarihi boyunca, eşit haklar ve kendi alanını yaratabilme ya da var olan alanlarda eşit şekilde yer alabilme mücadelesi verdi. Bu mücadelenin birçok kazanımı olduğu gibi en kıymetlisi de her gün büyüyen kadın dayanışması.

Sinema sektöründe kadın hakları ve ayrımcılığa karşı bu dayanışma ağının gelişimine, yükselişine, popüler gündem içinde bu kadar etki yaratabilmesine sebep olan kadınlara, bu etkinliğe vesile olan kadın yönetmenlere, Oscar töreninde “Me Too” hareketiyle damgasını vuran kadınlara, 71. Cannes Film Festivali’nde eylem yapan kadınlara saygı niteliğindeki bu seçkiye dadanmasak olmazdı.

21 Haziran – 1Temmuz tarihleri arasında düzenlenen bu program, Japonya’dan Fransa’ya, Afganistan’dan İran’a farklı karakterler, coğrafyalar ve diller üzerinden bir araya gelen kadın filmlerinden oluşuyor.

Gösterimlerin programını aşağıya ekliyoruz ama siz yine de detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. (Pelin Esmer’in İşe Yarar Bir Şey filmini ve Nora Twomey’in The Breadwinner’ını izlemek için sa-bır-sız-la-nı-yo-ruz. Bir de Claire Denis’nin Un Beau Soleil Intérieur filmi var… Galiba hepsine gitmek farz oldu.)

Picture1