Bauhaus’un 100’üncü yılı şerefine ikonik logolar yeniden yorumlanıyor

20. yüzyılı şekillendiren Bauhaus akımının 100’üncü yılı şerefine 99designs adlı bir tasarım platformu, ikonik markaların logolarını Bauhaus’un kendine has stiline uyarak yeniden tasarlamış. Sonuç, ilham verici.

Minimal tasarım anlayışı ve radikal tavrıyla faal olduğu kısa sürede modern çağın estetik kodlarını bambaşka bir yöne sokan Bauhaus akımı (yine aynı adlı sanat okulundan çıkan bir akım bu) mimariden endüstriyel tasarıma hatta şehir planlamaya kadar uzanan bir etkiye sahipti. Hatta o ”etki”, günümüzde bile geçerli. Mesela, okulun Dessau’daki binası, mimarisi, iç tasarımı ve mobilyalarıyla benzersiz bir yapı. Akımın zihin açıcı etkisinin en iyi yaşanacağı yer belki de.

800px-Bauhaus_Dessau

Almanya çıkışlı olsa da okul 1933 yılında Nazi rejimi tarafından kapatılınca eğitmenlerinin pek çoğu da ABD’ye gitmek zorunda kalmıştı. Bu da tabii okulun bilinirliğini okyanusun diğer tarafına taşıyor; zamanla daha da geniş kitlelere ulaşıyorlar. Günümüzde dillere pelesenk olan ”az çoktur” mottosunun 20’inci yüzyılda zirveye çıkaran belki de Bauhaus akımıdır diyebiliriz.

c502ff04-cfba-4f87-af72-c399c6b574af

Bu sene 100. yaşı kutlanan okulun bu yıl dönümü için 99designs adlı kreatif platformun üyeleri, çağımızın ikonik markalarının logolarını Bauhaus stilinde yeniden düzenleyerek orijinalinden daha da ikonik işlere imza atmışlar.

Tabii kayıtsız kalamazdık. Biz de Dadanizm logosunu Bauhaus çizgilerinde ve renklerinde yeniden uyarladık. Eserimiz, çok değerli yazarımız İris Işık‘ın imzasını taşıyor. (Valla çok şık oldu! Hep bunu mu kullansak???)

dadanizm_bauhaus

İlham almak serbest…