Buradan nereye gidiyoruz?

Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin (MKM) çatısındaki tipografik gökkuşağı, “Buradan nereye gidiyoruz?” sorusuyla oradan geçerken kafamı her gökyüzüne çevirdiğimde bana kendi yolumu, ülkemi, geleceğimi, umutlarımı ve ümitsizliğimi sorgulatmayı başarıyor.

Yazı & fotoğraf: Bediz Yıldırım

Bu sorgulayıcı gökkuşağı heykelinin yaratıcısı İsviçreli sanatçı Ugo Rondinone’nin asıl hedefi de zaten o yoldan geçenlere geleceklerini ve umutlarını düşündürmek. Şehrin karanlığının içinde beliren bu renkler olumlu bir mesajı veya bir umut habercisini temsil ediyor. Çalışmalarında sıklıkla taşları ve rengi kullanmasına alışık olduğumuz sanatçı Ugo Rondinone’nin 1999’da 6. İstanbul Bienali için ürettiği neon ışıklardan oluşan gökkuşağı heykeli ilk olarak Taksim Meydanı’nda sergilenmişti. İşin yeni bir düzenlemesi olan bu gökkuşağı ise 2004’ten beri İstanbul’un önemli kültür mekânlarından olan, (MKM) çatısına Beşiktaş Belediyesi’nin katkılarıyla yerleştirildi. Rondinone aynı zamanda kariyerinin başında İstanbul Bienali’nde sergilenen eserini tam 18 yıl sonra tekrar yerleştirerek bienalin ve şehrin belleğine de referans veriyor.

IMG_3417

“Kamusal alanda sanat” deyince ilk akla gelen sanatçılar arasında yer alan Rondinone eserini “Niyetim, gece vakti ortaya çıkan bir gökkuşağının çelişkisiyle, kamusal alana şairane bir dokunuş getirmek” sözleriyle anlatıyor.

Gökkuşağının büyüsüne kapılmak isterseniz Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Avrupa yakası girişi yakınındaki MKM’nin yanından geçerken kafanızı göğe kaldırmanız yeterli.

IMG_3574

Ugo Rondinone’nin “Bu şehirde bu tip mesajları daha sık görsek ve ilham alsak ne de güzel olurdu” dedirten bu işi, yukarıdaki kolajımın da ilham kaynağı.