Çariçemiz sen çok yaşa

İngiliz kraliyet ailesinden Helen Mirren’ın canlandırmadığı kraliçe kalmadı diye düşünürken bu sefer bambaşka bir imparatorluğa geçtiği haberini aldık: Oscar ödüllü oyuncu, HBO’nun yeni projesinde Kırım’ı Rus topraklarına katan çariçe II. Katerina rolünde.

1762-1796 yılları arasında, tam 34 sene boyunca Rusya’yı yöneten II. Katerina, tarihin en güçlü kadın hükümdarlarından biri. Evet, Çariçe Katerina dendiğinde ilk anda aklınıza Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa’yla yaptığı anlaşmadan dolayı aklımıza kazınan I. Katerina gelebilir ama Catherine the Great, dizinin adından da anlaşılacağı üzere, 18. yüzyıla giderek ‘‘Büyük Katerina’’ olarak da ün salan II. Katerina’nın hayatına odaklanıyor.

Her biri 60’ar dakikalık dört bölümlük bu mini-seri, Katerina’nın saltanatının son yıllarını anlatıyor. Hikayenin merkezinde ise Katerina’nın ordunun lideri Grigory Potemkin ile yaşadığı aşk var. Tabii, masumane bir aşk hikayesi değil bu; duygularla birikte güçlerini de birleştiren ikili, Rusya’nın politik tarihine yön verecek iktidar oyunlarına girişirler. Entrika demeyelim ama ince ince işlenen bir sürü strateji söz konusu. Bir ülkenin tüm geleceğini değiştirecek cinsten…

Catherine the Great, geçenlerde prömiyerini yaptı, hatta Helen Mirren tahterevanla geçti kırmızı halıdan. 

helen-mirren-hbo-catherine-great-premiere-pictures

Buna tahterevan denir herhalde, değil mi?

Dizinin yayın tarihi ise 21 Ekim…