Cesarete uzanan köprü: Base Istanbul

Bugünlerde Galata Rum İlköğretim Okulu, ülkenin dört bir yanından genç sanatçı adaylarının farklı disiplinlerde ürettikleri çalışmalarına yer veren bir sergiyi ağırlıyor: Base Istanbul. Yeni nesil sanatçı platformu Base Istanbul sergisine ve sanat dünyasının önemli isimlerinin katıldığı BASE Talks programına dadandık.

Yılın en soğuk ve son ayında, şehrin sokakları yeni yıl süslemeleri ve kestaneciler ile biraz olsun tatlı bir havaya bürünürken, sanat mekanları da birbirinden iyi sergi açılışları sayesinde Aralık ayının dolu bir programla geçmesini sağlıyor. Dört günlük programıyla Base Istanbul da daha ilk günden farkını hissettirdi.

30 Üniversiteden 94 Sanatçı ile Buluşma

Base Istanbul, güzel sanatlar fakültesinden mezun olmuş yeni nesil sanatçıları bir araya getiren bir platform. İlki geçen sene gerçekleşen, neredeyse Edirne’den Kars’a, güzel sanatlar fakültesi olan pek çok farklı üniversiteden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında toplayan Base Istanbul’a 20 ilden, 30 üniversiteden, 108 sanatçı katılmıştı.

Teması “Bu, Ben Olabilir mi? Bir Evim var mı? Düşlerim gerçek mi?” olarak belirlenen bu yılki sergiye ise 65 üniversiteden 1200’e yakın başvuru alındığını öğrendik. Bunların içinden de 94 sanatçı ve 105 yapıt seçilmiş.

Base İstanbul resim, heykel, fotoğraf, video, grafik, tasarım, görsel iletişim tasarımı, cam ve seramik gibi bölümlerden yeni mezun sanatçı adaylarının sektörde bilinirlik kazanmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Genç sanatçılar bu etkinlikle sanat sektöründen önemli isimler, galeriler, koleksiyonerler, sanatseverler, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşup, kariyerlerine yön ve ivme kazandırma şansı yakalıyor. Tabii diğer taraftan, bu platform sayesinde sanat severler de genç yetenekleri keşfedebiliyor.

Coğrafi sınırları kaldıran, genç sanatçı adaylarına eşit fırsat sunmayı amaçlayan Base Istanbul, farklı disiplinlerden üretimleri bir araya getirerek büyük resmi görmemizi sağlıyor.

Bu coğrafyada sanatla uğraşmak zaten zorken bir de genç sanatçı olarak sanat icra etmeye çalışmak daha da güç bir hal alıyor, malum. Üretebilmek için motivasyona ve cesarete ihtiyaç duyan genç sanatçıları desteklemek amacıyla yola çıkan Base Istanbul, bu açıdan bir tür köprü görevi görüyor aslında. (Ve görevini de layıkıyla yerine getiriyor bizce.)

IMG_7037

Base Istanbul, 23 Aralık Pazar günü kapanışı yapacak. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Ha bir de gitmeden, sanat dünyasından isimlerin katıldığı yaklaşık 30 panel ve 50 konuşmacıya yer veren Base Talks’un da programına göz atın mutlaka.