Dadanmalara doyamadık: American Horror Story Coven

Yazı: Mustafa Doğulu

“American Horror Story Coven” belki de en eğlenceli sezon olarak 7 haftadır dadana dadana bir hal olduğumuz dizi kardeşimiz. Tamamen bir kadın sezonu olan “Coven”, muhteşem Jessica Lange ve ilk iki sezondaki çoğu harikaların yanına, Kathy Bates gibi bir gerilim yüzünü toprağın altından çıkararak gönlümüzü mest etti. İkinci sezonda uzaylı, akıl hastanesi, nazi hikayesi, şeytan, çılgın doktor gibi inanılmaz bir kokteyl yapan seri, bu sezonda cadılar meclisine odaklanıyor. Cadılar, büyüler, ölemeyenler, yaşayamayanlar, ölüp ölüp dirilenlerle geçen üçüncü sezon, cadı hikayelerinin klişelerini mizahla kullanıp bir yandan da dramatik sahnelerle güzel bir denge oluşturuyor. Bu sezonun şimdiye kadar olan kısmından çağrışım yoluyla dadanabileceğimiz birkaç elemana uzanalım.

1- Voodoo Rüyaları – Jewell P. Rhodes – Kırmızı Kedi Yayınları

voodoo-ruyalari_44168-335x480-1

Dizide Angela Bassett’in deli divane olduğumuz performansıyla vücut verdiği Voodoo Kraliçesi Marie Laveau’nun hayatını okuyabileceğimiz bu kitapla yılanı boynumuza doluyoruz. Şiirsel aksanı ve Ezel Akay’ı kıskandıracak büyü seansları ile Marie Laveau’yu daha yakından tanımak isteyenlar dadansın.

2- Fleetwood Mac

lily-rabe fleetwood

Misty Day yeniden hayat verme gücüne sahip bir cadı ve en sevdiği şey Fleetwood Mac dinlemek. Coven’in en nadide parçalarından biri olan Misty Day’i canlandıran Lily Rabe, Asylum’da hem şeytanı hem de dünyanın en iyi rahibesini canlandırarak akıllara biraz zarar vermişti. Bu sezon da zararı görüyor ve arttırıyoruz. (Bu arada Misty Day’in Fleetwood Mac diye tutturması boşuna değil. Stevie Nicks’in bir cadı olduğuna dair söylentiler pop tarihinin en güzel geyiklerinden biri. Rhiannon da Stevie Nicks’in “Gallerli bir cadı hakkında” diye takdim ettiği şarkısı…)

3 – Vivienne Westwood

Frnaces Conroy

Frances Conroy’in çizdiği Myrtle Snow karakterinin tipi o kadar Vivienne Westwood’a benziyor ki eğer bütçeniz uygunsa birkaç parça Westwood almak isteyebilirsiniz.

4- Misery 

Delphine LaLaurie karakteri ile kötülükte bir level daha atlayan Kathy Bates, “Misery”deki  kötülük kademesini nasıl aşabiliyor yahu” dedirttiğinden, tekrar bir “Misery”e dadanası geliyor insanın.

Misery Kathy Bates

 

5 – Jessica Lange

JESSICA LANGE!!!!!

JESSICA LANGE