Geçen yine New York’taydık radyoda Paul Auster vardı

Yazı: Merve Boz

Aslında Paul Auster’ın doğum gününün 3 Şubat olduğunu fark ettiğimizde bu yazıya çoktan başlamıştık. Oysaki kaleme alınış vesilesi ilk önce, işi gereği tabletlerde e-kitapları kontrol eden genç bir kadının elinden geçen metinlerdeki italik harflerle belirtilmiş şarkıları dinlemesiydi. Bu karınca kabilinden uğraşı daha ne kadar sürer bilemiyoruz fakat en azından “Allah çocuklarını analı babalı büyütsün canım” demek için gerekli olan o fırsatı yakalamış bulunduk.

Bu sitede sürekli edebiyattan bahsediyormuşuz gibi yapıp sizleri kandırmış olmamak için sözü edebiyattan değil belirttiğimiz gibi romantik bir meşgale üzerinden açmaya karar verdik.

Günün birinde Paul Auster da NTV’deki Makam Farkı programına konuk olsa Münir Nureddin Selçuk’tan bir istek parça yapar mıydı bilinmez ancak onun kitaplarından da en az onun kadar melankolik ve “ıssız” bir edebi müzik seçkisi ortaya çıkarabildiğimiz için şanslısınız. Yani, hadi yine iyisiniz, yine size esmer günler…

Açılışı yazarın 1993’te yazdığı 13 öyküden oluşan “Kırmızı Defter” adlı kitabından Roberta Flack, The First Time I Ever Saw Your Face ile yapıyor.

“Duygular Şelale /gel bana bazı bazı” dedirtecek iki adet parça ise büyük bir özenle Auster’ın Brooklyn Çılgınlıkları ile Sunset Park kitaplarına pay edilmiş.

Sırasıyla Lena Horne’dan Can’t Help Lovin Dat Man ve Cole Porter’a elveda: Everytime We Say Goodbye I Die a Little. 

Ve ki üç: Ella Fitzgerald yorumu sizlere mendil olacak…

Son şarkıyla kabir azabı yaşayabilecekler olsa da, 50’li yaşlarında gazetelerini alıp tüylü terlikleriyle tuvaletin yolunu yine bu şarkıyla tutmak isteyecekleri de es geçemezdik.  Brooklyn Çılgınlıkları kitabından son bir bonus: My Way!