Haydi dışarı: Açık havada sinema

Açık hava konserleri artık İstanbul’da bir yaz geleneği olsa da biz bu sene daha çok açık hava sinemalarına dadanacağız gibi.

Bu yıl vizyona giren filmlerden sinema klasiklerine kadar uzanan programlarıyla yaz aylarının gösterim takvimi dolu dolu çünkü. Sezonda kaçırdığınız filmleri yakalamak veya defalarca izlediğiniz o filmi bir de dev ekranda, püfür püfür bir nostaljiyle izlemek isterseniz, şehrin farklı noktalarını mesken edinen bu gösterimlerde sizin için hedefi on ikiden vuracak seçkilerle karşılaşacaksınız.

UNIQ Açık Hava Film Festivali

Şehrin tam ortasında olsa da etrafını saran ormanların o dingin havasıyla insana kendini bambaşka bir yerde hissettiren, özel yerlerden biri UNIQ. Beşinci kez düzenlenen ve açık hava gösterimleri konusunda öncü sayılan UNIQ Açık Hava Film Festivali ise Haziran ayından itibaren sinemaseverlere kapsamlı bir seçki sunmaya başladı bile. Başka Sinema iş birliğiyle hazırlanan bu seçkide The Favourite, Bohemian Rhapsody gibi geçen senenin ödülleri toplayan ve çok konuşulan filmlerini izlemek mümkün.

Çimlere uzanın ve bambaşka hikayelerin peşinde, uzak diyarlara doğru bir yolculuğa çıkın…

TV+ Sunar: Açık Havada Başka Sinema

Başka Sinema’nın konudaki uzmanlığını konuşturduğu bir diğer etkinlik ise TV+ Sunar: Açık Havada Başka Sinema. Şehrin en özgün yerlerinden biri olan Yapı Kredi bomontiada’nın avlusunda gerçekleşecek bu gösterimler kapsamında 18 Eylül’e kadar her çarşamba dünya sinemasından bir film izleyiciyle buluşacak.

Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki’nin Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve Ekümenik Jüri Ödülü alan yeni filmi Kefernahum, Robert Redford’un son filmi The Old Man & The Gun, İranlı yönetmen Cafer Panahi’nin 3 Faces filmi, Oliver Assayas’ın yönettiği Doubles Vies, başrolünde Mads Mikkelsen’in olduğu Arctic, Oscar’lı yönetmen Laszlo Nemes’in Sunset filmi, balet Rudolf Nureyev’in hayatını anlatan ve Ralph Fiennes’ın yönetmen koltuğunda oturduğu The White Crow, başrollerinde Melisa Sözen’in de yer aldığı Fransız filmi Adopt a Daddy de gösterilecek filmler arasında.

Yıldızlar Altında Sinema Haftası

Adı bile kalp atışlarımızı hızlandırmaya yetecek bir program var karşımızda…

Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında 22-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek olan Yıldızlar Altında Sinema Haftası, dev bir perde eşliğinde Kalamış Parkı’na kuruluyor.

Sinematek Sinema Evi’nin seçkisiyle hazırlanan bu gösterimler kapsamında yedi gece boyunca, yedi ülkeden yedi filmin gösterimi yapılacak: The Kid, Nuovo Cinema Paradiso, El exilio de Gardel, Les Parapluies de Cherbourg, In the Mood for Love, El Jaida ve Zengin Mutfağı.

Charlie Chaplin’in uzun metraj sessiz filmi The Kid ise Orçun Orçunsel yönetimindeki 46 kişilik Avrasya Senfoni Orkestrası’nın seslendireceği ve Chaplin’in kendi bestesi olan müzikler eşliğinde izlenebilecek.

Her akşam 21.00’da başlayacak gösterimler sırasında perdeye mi yoksa yıldızlara mı bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Bundan daha güzel kafa karışıklığı olabilir mi?

Feriye

Tarihi ve manzarasıyla şehrin en ikonik yerlerinden biri Feriye. Haliyle ona da sinema tarihinin ikonik filmlerini göstermek yakışır.

Boğaz boyunca uzanan bahçesinde açık hava gösterimlerine başlayan Feriye, önce Grease ve Dirty Dancing gibi buram buram yaz hisleriyle dolu filmleri izleyiciyle buluşturmuştu. Seçkinin 21 Temmuz’da gösterilecek bir diğer filmi ise Wes Anderson’ın yine renkleri ve karakterleriyle zihnimize kazınan filmi Grand Budapest Hotel.

Pazar akşamlarını sendromdan uzak geçirmek için daha iyi bir formül olamazdı herhalde.