Herkes (yine) ondan bahsediyor: Harry Styles, Marvel, yeni kozmetik markası Pleasing ve Dazed kapağı

Harry Styles’ın tek bir fotoğrafı bile gündemi şöyle bir çalkalamaya yeterli olabiliyor. Kuralları alaşağı eden, edemediğinde de kendi lehine çeviren; kameralar önünde ağzından sular aka aka karpuz yemekten çekinmeyen, ne giyse şaşırtan ve bir o kadar da yakıştıran, One Direction ile başladığı kariyerini şimdilerde 10 ayrı kulvarda koşturan birinden bahsediyoruz neticede. Stil söz konusu olduğunda toplumsal cinsiyet kalıplarına ters köşe yaptırması popüler kültür için yeni bir şey değil (ne stiller, ne ikonlar gördü bu gözler; zaten Harry Styles da hepsine selam çaktığını söylüyor) ama hâlâ interneti şöyle bir sallamaya muktedir Harry Styles. Yüzünden eksik olmayan gülümsemesi karizması ile birlikte o provokatif duruşunu da güçlendiriyor sanki: Onu görünce öfkelenenlere ‘umrumda değilsiniz’ mesajını veren, onu görünce gözlerinden kalpler saçanlara da ‘benim için çok özelsiniz’ diyen garip bir gülümseme. Of Marvel’dan, kozmetikten bahsedecektik; konu nerelere geldi…

Aslında çok da uzaklara gitmedik. Dün itibariyle Instagram feed’imize peş peşe Harry Styles fotoğrafları düşmeye başladı. Tamam, Instagram’da Harry Styles’ı görmek sıra dışı değil ama bu sefer seri bir şekilde sıralanıyordu fotoğraflar önümüzde. Harry Styles motorsiklet üzerinde, Harry Styles kirli sakalıyla bize bakıyor, Harry Styles yerden bir santim kadar havalanmış, Harry Styles sanki bizi 60’lar podyumlarına ışınlıyor… Evet, Dazed’ın Kış sayısı için gerçekleştirilen kapak çekiminden bahsediyoruz. Bu olayı özetlemeye çalışan cümlelerimiz bile bir noktada merak uyandırdıysa siz bir de çekimlerin kendisini görün. Tabii hâlâ görmediyseniz.

Harry Styles bunu ilk kez yapmıyor; geçtiğimiz sene de Amerikan Vogue’u için elbiseyle kamera karşısına geçmişti. Stiliyle kalıplara kafa tutacağının sinyallerini ise ilk ne zaman verdi, hatırlamak güç ama Gucci kreatif direktörü Alessandro Michele ile çok yakın kankalar ve sinyalleri ilk ne zaman aldığımızı bilmesek de ikiliyi Met Gala’da yan yana gördüğümüz o an, hiçbir şeyin bir daha eskisi gibi olmayacağını anladığımızı söyleyebiliriz. Bütünde siyah bir kıyafetten ibaretmiş gibi dursa da detaylarda şekillenen, çiçekli dantel kolları, bizi geçmişe götüren dev kurdelesi, siyah rugan topuklu ayakkabıları, siyah-mavi ojeleri ve inci küpesiyle her zamanki gibi zahmetsizce ama bir o kadar ihtişamlı bir şekilde salınıyordu karşımızda. Onun bu toplumsal cinsiyet kurallarını oradan oraya savuran stilinde tabii ki her fırsatta hakkını verdiğimiz, stylist’i Harry Lambert’in de payı büyük. Hatta sadece Harry Styles’ın değil, Emma Corrin’in o geçişken stilinde de Harry Lambert’in etkisi var.

Yine tüm zamanlara, cinsiyet kurallarına, stil klişelerine meydan okuyan Dazed kapağında ise styling Dazed’in genel yayın yönetmeni Ibrahim Kamara’ya ait. Kamara Harry Styles’ın elindeki kartları görüp bahsi iyice yükseltmişe benziyor. Muhtemelen Harry Styles’ın şimdiye kadarki en yıkıcı ve yakıcı görünümleri… Geçtiğimiz haftalarda sahneye Wizard of Oz’un Dorothy’si gibi çıkması da epey ses getirmişti ama Cadılar Bayramı gereği böyle giyinmişti (sanki başka zaman giyinmezmiş konuştuk ama) ve biraz kostümü andırıyordu tabii üzerindekiler. Ayağında da Dorothy’nin meşhur kırmızı ayakkabıları vardı. Tabii yine Gucci imzalı. Hatta bot-ayakkabı karışımı bir şeydi bu; hangisi olduğuna siz karar verin.

Stil sayfasını kapatacak olursak, şu aralar sinemadan kozmetiğe pek çok farklı alandaki işleriyle de gündemimizde Harry Styles. Marvel Sinematik Evreni’ne de giriş yapan Harry Styles, Chloé Zhao’nun Eternals‘ında, daha doğrusu filmin kapanışında kötüler kötüsü Thanos’un kardeşi olarak karşımıza çıkmıştı. ”Yani filmin sonunda gözüküyor ama kim büyüyünce süper kahraman olmak istememiştir ki” diyerek açıklıyor heyecanını. Bu tabii ilk sinema deneyimi de değil; kendisi Nolan’ın Dunkirk’üyle sinema alemlerine dalış yapmıştı.

Geçtiğimiz yaz, Harry Styles’ın yeni bir güzellik markasına girişeceğine dair çıkan söylentiler de sonunda daha somut bir şekilde karşımızda. Hem de adı da Pleasing. Yani kabaca bir çeviriyle; ”hoşa giden”, ”tatlı”, ”şirin mi şirin”, ”çok bebiş” gibi bir anlama geliyor diyebiliriz. (Tam diyemesek de böyle bir şeyler işte.) Yani Harry Styles’ın karakterine son derece uygun bir isim. ”Find your pleasing” yani yine kabaca bir çeviriyle, ”Hoşuna giden şeyi bul” mottosuyla yola çıkan markanın misyonu ise tüm bunları daha da pekiştiriyor. Hatta sadece Pleasing değil Harry Styles markasının da bir özeti gibi: ”Eğlenceli deneyimler ve duyguları harekete geçiren, sınırları muğlaklaştıran ürünler yaratmak.” Hmm… Bunun duyurusunu ise yine motorsiklet üzerineki Dazed kapağıyla yaptı Harry Styles. Daha isabetli bir hareket olamaz.

Pleasing’in ilk ürünleri ise farklı farklı. Mesela Perfect Pearl adlı bir oje seti var. Kusursuz inci yani… Acaba Met Gala’daki o meşhur inci kolyesine mi gönderme yapıyor? Neyse dört parçalık bu sette beyaz oje falan var yani. Bir de iki cilt bakım ürünü çıkarmışlar: Göz jeli ve dudak yağı. Süslenmek kadar bakım da önemlidir yani. Heyecanlanmış olabilirsiniz ama hemen satın almanız mümkün değil; fiyat aralıkları 20 ila 65 dolar arasında çeşitlenen bu ürünler 29 Kasım’dan itibaren yola çıkmaya hazır olacak. ”Pleasing’in özünde o küçük mutluluk anlarını bulmak ve bunu başkalarıyla da paylaşmak var” diyor Dazed röportajında Styles. Küçük bir proje olarak çıkmış bu ama pandemiyle birlikte farklı bir anlam kazanmış. Adını Pleasing koymalarıyla birlikte ”bir ojeden çok daha fazlasına dönüştü” diyor. Biraz abartı tabii ama niyeti iyi diyelim. Bu arada dönemin gerekliliklerini çok iyi bildiklerini ve markanın tüm sürecinde çevreci bir yaklaşımla ilerlediklerini de ekliyor. Bilhassa da kullanılan malzemeler konusunda. Eh ondan da başka türlüsünü beklemezdik zaten değil mi?

Yakında, çok yakında yine onun için küçük bizim büyük bir adım daha atacak ve buraları belli ki yine sallayacak Harry Styles. Hazırız her şeye… Ama şu Dazed fotoğraflarını biraz daha sindirsek iyi olur.