Caz Vapuru’ndan Yıldızlar Altında Sinema’ya: Yaz İstanbul’da bir başka güzel

Her koldan gelen sıcak hava dalgaları güzel şehir İstanbul’u ele geçirmesi moralleri bozmasın sakın. Tatil tarihine daha çok varsa ya da bu sene tatili pas geçtiyseniz şehirde kalmak çok da iç açıcı olmuyor tabii ki. Fakat İstanbul gibi her noktası güzelliklere dolu bu şehirde yapılacak pek çok şey bulunuyor, özellikle de bir sanat aşığıysanız. Bu yazıda bizim iple çektiğimiz yakın zamandaki bazı etkinliklerin listesini paylaşacağız. Kim bilir belki bir yaz akşamı açık hava sinemasında ya da bir atölyede karşılaşabiliriz.

En yakın tarihli olarak İKSV Caz Festivali kapsamında pek çok sanatçıyı bünyesinde ağırlamaya başladı bile. Caz Vapuru’ndan tutun Robert Koleji’nin terasında quartet dinletisine kadar değişen bu güzel etkinlikler mevcut. Bunun yanında ücretsiz olarak Beylikdüzü ve Şişli’deki belirli parklarda da ücretsiz caz konseri mevcut. Eğer biletleri kaçıranlardansanız 16 Temmuz’da Şişli Habitat Parkı’nda ücretsiz olarak caz müziğinin ahenginde kendinizi kaybedebilirsiniz. 19 Temmuz’a kadar devam edecek festivali kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Adalar ve sinema severler toplanın, hâlâ vaktiniz var! Filmkoop ve İBB iş birliğiyle “Sinemada” adıyla Adalar’da 16 Temmuz tarihine kadar pek çok film, söyleşi ve atölye düzenleniyor. Bu hafta sonu eğer güzel bir yaz akşamında ada havası alayım aynı zamanda bir türlü denk getiremediğim bir filmi izleyeyim diyorsanız, işte tam sırası. Büyükada Atatürk Meydanı, Büyükada Taş Mektep, Heybeliada Pazar Meydanı, Kınalıada İskele Meydanı ve Burgazada Eski İskele Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikler bu hafta sonu tüm İstanbul halkını bekliyor.

Müzik severleri sevindirecek bir diğer İKSV festivali ise +1 Sunar: Gezgin Salon Festivali. 29-30 Temmuz tarihlerinde Parkorman’da gerçekleşecek olan konserler, özlenen festival ruhunu şehre getiriyor. Soul-Funk, elektro-pop, alternatif R&B ve elektronik müziğin sevilen isimlerini Agar Agar, Jon Hopkins, Büyük Ev Ablukada, Satori ve daha nicelerinin ağırlanacağı bu iki günde İstanbulluların eğlenceye ve festivale doyacakları kesin.

Beni en çok heyecanlandıran bir festivale geldik şimdi, o da Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Kalamış Yaz Festivali. Eylül ayına kadar devam edecek olan festivalde film gösterimlerine ve konsere doyacağız. Özellikle benim gibi sinema aşığıysanız Sinematek Sinemaevi’yle ortak seçilen filmler hepinizi heyecanlandıracaktır. Kalamış sahilde yapacağınız bir yürüyüşten sonra Kalamış Parkı’nda tercih ettiğiniz bir etkinliğe gitmek oldukça keyifli olacaktır.

Daha farklı bir sinema deneyimi isterseniz ona da bir önerimiz var tabii ki. Beykoz Kundura’da düzenlenen açık hava sineması yine sinema severler için oldukça unutulmaz bir deneyim olacaktır. 4-20 Ağustos tarihleri arasında gösterimler öncesinde ise DJ performansı olacak. Tarihsel dokusu olan ve oldukça popüler olan bir lokasyonda seçtikleri klasik filmleri izlemek kolay kolay unutulacak bir deneyim olmayacaktır.

Son olarak Müze Gazhane’nin yaz boyunca sürecek olan programına göz gezdirmeyi unutmamanızı ekleyeceğim. Sadece film gösterimi ya da söyleşiyle kalmayan programda pek çok yaş grubu için ayrı ayrı düzenlenmiş atölyeler mevcut. Eğer siz de yazın, sadece oturmakla kalmayayım, diyenlerdenseniz karikatür çiziminden heykelciliğe, oyun atölyesinden dans derslerine kadar geniş bir yelpazeye sahip olan takvimi kesinlikle kontrol edin. Tabii ki atölyeler dahil olacak şekilde tüm gösterimlerin, konserlerin ve şovların ücretsiz olması da cebimize bir artı olarak dönüyor diyebiliriz.