Jack White + Jack Black = Jack Gray

Tenacious D’nin hiçbir şey olmasa bile kesin bir şeyler olan sıra dışı turne hayatı…

Jack Black ve Tenacious D’nin diğer yarısı Kyle Gass, enstrümanlarını alıp Jack White’ın Nashville’deki o meşhuuur stüdyosu Third Man Records’ın yolunu tutmuşlar. Güçlerini birleştiren üçlü, sahne arkasında yaşananları ise Jack Gray başlıklı (evet, yazının tepesindeki Jack White + Jack Black = Jack Gray formülü buradan geliyor, siyah ile beyazı karıştırıp grili bir kelime oyunu yapmış abilerimiz) bir videoyla dünyaya duyurmuşlar.

Tenacious D’nin rock’n roll ile komediyi zirveye çıkaran yaratıcı dehasını bir kez daha gözler önüne seren bir video bu. Aslında Tenacious D’nin bir tür turne günlüğü gibi de diyebiliriz. İkilinin konserlerinden ve sahne arkasında yaşananlardan birkaç kuple sunan videoda normal bir şeyle karşılaşmayı ummayın. Zaten ilk birkaç saniye sonra, Jack Black’in kıpkırmızı olana kadar bağırıp çağırarak gitar tıngırdattığı o anı görünce anlayacaksınız ki, o yüksek enerji hep aynı şekilde ilerleyecek. (Bu arada Gass de Black de yaşlanmış yahu, bu videoda iyice fark ettik.)

Screen Shot 2019-08-14 at 16.04.59

Chicago’dan yola çıkan video, Gass ve Black’in absürt diyaloglarıyla ilerliyor ve Jack White’ın Nashville’deki stüdyosuna adım atmalarıyla birlikte çok daha deli bir yere doğru sapıyor. Stüdyoyu turlarken gördükleri karşısında heyecanlı ergenler gibi vov’luyorlar, mimikten mimiğe koşuyorlar ve yeni aşırı güldürüyorlar. Jack White’ın iyiden iyiye bir Tim Burton karakterine dönüşmüş olması ise… Neyse canım, bize ne adamın imajından. Ama aşırı fit bu arada, tebrikler.

Screen Shot 2019-08-14 at 16.07.28

Third Man Records’ın stüdyo/müze/galeri ortamından çıkıp (rock’n roll’a sevdalı herkesin kalp atışlarını hızlandıracak kadar güzel) bir şarkı kaydetmek için Jack White’ın evine doğru yola çıkıyorlar bu sefer de.

”EFSANEVİ İŞ BİRLİĞİ, JACK WHITE VE TENACIOUS D” diye bağrıyor Jack Black arabada giderken. O kadar haklı ki… Sonra ”black”, ”white” derken kendilerinden geçip Michael Jackson şarkıları döktürmeye başlıyorlar. Ama ”Black or White ”söylemiyorlar sadece, sözleri karıştırıp kendilerince garip bir miks yapıyorlar sonra da Seven Nation Army patlatıyorlar, The White Stripes’tan.

İzlerken insanın ömrü uzuyor gerçekten, o derece keyifli ve enerjik…

Screen Shot 2019-08-14 at 16.16.47

Jack White’ın evinde neler yaşanıyor, oraları göremiyoruz ama Jack Black’in söylediğine göre HARİKA bir parça kaydediyorlar üçü bir arada. Sonra da prova, plak imzalamak vs. gibi işlerle uğraştıktan sonra Nashville’deki konserleri için sahneye çıkıyor Tenacious D ikilisi.

Bir sonraki durakları ise Atlanta. Paul Simon, ”You Can Call Me Al” şarkısını mırıldanarak (tabii buna mırıldanmak denemez ama başka ne diyeceğimizi de bilemedik) giriyorlar şehre. Bir alışveriş merkezinden iç çamaşırı falan alıyorlar, (”XXL Calvin Klein don…”) sonra yine plak imzalıyorlar. Sahneye çıkıyorlar. Kan ter içinde sahneden iniyorlar… Olağan rutininde her şey normal gibi gözükse de kesinlikle hiçbir şey normal değil. Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu yani…

Bu arada, tease ettikleri Jack White iş birliklerini henüz yayınlamadılar ama haberi düştüğüne göre parçanın kendisinin düşmesi de yakındır. Tabii o da normal bir şey olmayacak.