Kaçıklık raporu: Larry David cephesinde değişen bir şey yok (belli ki)

‘Çiçekler, balonlar ve Larry David… Bundan daha iyi ne olabilir ki?!”

Acımasız komedi anlayışıyla Curb Your Enthusiasm, 10’uncu sezonu için ekranlara dönmeye hazırlanıyor. Ama önce fragmanlar…

Jerry Seinfeld ile birlikte yarattığı Seinfeld ile televizyon tarihine bir daha eşi benzeri gelmeyecek bir dizi hediye etmişti Larry David. Bundan daha ileri gidemez dediğimiz noktada ise yeni dizisi Curb Your Enthusiasm’ı çıkarmıştı karşımıza. Sınır tanımayan bu yapımla, ince ince zihnimize işledi geçtiğimiz 20 yıl boyunca ünlü komedyen. Hem de aşırı derecede kurguyla çarpıtılmış olsa da bizzat kendini canlandırıyordu bu dizide…

Seinfeld ile birlikte televizyon alemine sunduğu ”hiçbir şey hakkındaki absürt komedi” anlayışı Curb Your Enthusiasm ile birlikte iyice zirveye çıkıyor, tedirgin ediyor, güldürüyor, yer yer feci şekilde tiksindiriyor, utandırıyor; zihni aklınıza bile gelmeyecek hislerle dolduruyor. Bu dizideki yarı kurgu-yarı gerçek Larry David karakteri nefes aldığı her anda hayatla ve insanlarla kavga eden bir adam. Herkesten tiksiniyor, haliyle empati peşinde koşup kibarlık yapmakla kaybedecek vakti yok. Tüm hareketleri ve sözleri içinden geldiğince, gümbür gümbür akıyor dizi boyunca.  

Sadece Larry David değil, diğer karakterler de yarı kurgu-yarı gerçek halleriyle dizide: Eşi Cheryl Hines, menajeri Jeff Garlin ve Jeff’in karısı Susie… Bir de Larry David burada bir senaryo yazarını canlandırdığı için hikayede yolu sık sık ünlü yıldızlarla kesişiyor. Yani bu yıldızlar da yine gerçek ile kurgu arasında bir yerde diziye konuk oyuncu olarak dahil oluyor.

Dokuzuncu sezonun üzerinden koca bir üç yıl geçti ama yeni sezon ufukta gözüktü, hatta kıyıya iyice yaklaştı. Ocak ayında izleyiciyle buluşacak olan bu 10’uncu sezonda da yine nice ünlü var; fragmanda görmek mümkün.

En heyecan vericisi ise (bence) Jon Hamm. Çok yakışıklı olduğu için değil elbette.

Mad Men’de en ciddi halleriyle gördüğümüz Jon Hamm’in aslında komediye ne kadar meyilli olduğunu öğrendiğimden beri onu çılgın bir komedide görmek için sabırsızlanıyordum, şahsen. Unbreakable Kimmy Schmidt’te, karizmatik, cool ve dışarıdan kusursuz Donald Draper karakterini birkaç hamlede yerle bir eden Jon Hamm aslında bir aktör olarak kendini ve hayatı ti’ye almaktan hiç de çekinmediğini göstermişti hepimize. Curb Your Enthusiasm’ın bu sezonunda kendisini uzun uzun görür müyüz şimdilik bilmesek de, başka bir komedi dizisinde daha kapsamlı bir şekilde karşımıza çıkmasına vesile olur belki de bu.

Bu sezonda ayrıca Isla Fisher, Jane Krakowski, Laverne Cox ve elbette efsanelerin efsanesi Ted Danson var.

10’uncu sezon, 19 Ocak’ta HBO üzerinden bize eski delilikleri hatırlatmaya hazırlanıyor.