Kafalar karışık: Şimdi, hangi Game of Thrones spin-off’una geçit var?

Naomi Watts dışarı, Targaryen’ler içeri…

Instagram akışına dün geceden beri peş peşe Game of Thrones fotoğrafları düşüyor. Khaleesi’li, Night King’li… Bir de arada Naomi Watts’ın kırmızı halıdan, oradan buradan gülümsemeli halleri. Biri diyor ki Naomi Watts’lı yeni Game of Thrones dizisi iptal. Diğeri diyor ki Targaryen’leri anlatacak yeni dizi için HBO start verdi. E peki Targaryenleri anlatacak dizi hangisiydi? Naomi Watts işin neresindeydi? Kim iptal? Kim devam? Devreler yanmaya başlamışken, hepsine şöyle bir tane tane bakmanın vakti geldi.

Uzun zamandır hiçbir konu üzerine bu kadar kafa patlatmamıştım.

Gençliğimizi alıp götüren dizi Game of Thrones’un final yaptıktan sonra bir köşeye kaldırılıp bırakılmayacağını biliyordum. Öyle zengin, gümbür gümbür bir hikaye varken ortada buna hangi yapımcı kayıtsız kalabilirdi ki? Yine de spin-off için çekimlere başlandığını göz ucuyla takip etmişim belli ki. Naomi Watts’ın rol alacağını biliyoruz. Hatta kendisi dizinin final bölümü için yapılan özel gösterimde dizi oyuncularıyla gururlu pozlar bile verdi, ”bakınız ben” geliyorum mesajlı. İşin içinde ikinci bir spin-off olacağını hiç görüp duymamışım ben. (Spin-off nedir? Spin-off emektir, bir hikaye üzerinden yan bir hikaye daha yaratmak demektir. Mesela Cheers’tan Fraiser, Breaking Bad’den Better Call Saul üretmektir.)

Bir de HBO cephesinden açıklamalar peş peşe geldi. Saatler içinde her şey oldu bitti.

Kesin olan şu: Naomi Watts’lı spin-off iptal.

Bu spin-off, bizim Game of Thrones’da izlediğimiz hikayenin 10 bin yıl öncesine gidiyordu. Hikayeyi ise bizzat George R. R. Martin ve dizinin yapımcısı Jane Goldman yazmıştı. Hatta büyük büyük haberlerle duyurulmuştu bu Game of Thrones’u öncüleyen dizi. Daha Game of Thrones’un final bölümü bile yayınlanmamıştı. Diziden boşalacak kalplerimizi hemen doldurmak istercesine bir anonsla…

Amma velakin, geçtiğimiz aylarda Kuzey İrlanda’da pilot bölümü HBO ekibi hiiiiiç beğenmemiş. Ve dizinin fişini çekme konusunda da zerre tereddüt etmemiş. Önce Gypsy sonra bu, Naomi Watts’ın televizyondan yana şansı pek açık değil.

Fakat birkaç saat sonra bir haber daha düştü gümbür gümbür.

Başka bir Game of Thrones spin-off’u küllerinden doğuyordu!

House of the Dragon!

Targaryen iç savaşına odaklanacak olan dizinin adı buydu. Adı konduğuna göre, geri dönüşü de yoktu. Hem 10 bölüm çekileceği de kesinkes açıklanmıştı. Yey!

Bu da Naomi Watts’lı, iptal edilen proje gibi, Game of Thrones’ta sezonlarca izlediğimiz dizinin öncesine gidiyor. Ama binleeeerce yıl öncesine değil, alt tarafı birkaç yüzyıl. Hem bu sefer, Naomi Watts’lı dizinin aksine (onun hikayesi pek gizemli tutulmuştu) buradaki konuyu da biliyoruz. House of the Dragon, George R. R. Martin’in bu yıl yayınladığı ve Targaryen ailesinin 150 yılını anlatan Fire & Blood adlı kitabından uyarlanmış. Evet, dayanağı edebiyat olunca daha güçlü bir hikaye ortaya çıkmış olabilir. Ha bu arada, bu dizinin arkasında da George R. R. Martin var. Adam hikayesini kimselere kaptırmıyor. Dizinin yaratıcıları arasında Colony’den bildiğimiz Ryan Condal da var.

Screen Shot 2019-10-30 at 15.19.36

House of the Dragon’ın yayın tarihi henüz belli olmasa da 2020’de karşımızda olacağı söyleniyor. Şimdilik bir süre postere bakmakla yetineceğiz gibi.

Bir diğer kafa karışıklığı da Star Wars… Star Wars’a nereden geldiniz diyecekseniz… Game of Thrones’u bizlere armağan eden David Benioff ve Dan Weiss’ın yeni bir Star Wars üçlemesi için kolları sıvadığı duyurulmuştu, malum. Neyse, Lucasfilm’den gelen açıklamaya göre, o iş olmayacakmış. İkili Star Wars’la yolları ayırmış. Şimdi hangi üçleme, hangi film, peki ya yeni düşen the Mandalorian fragmanı da ne diye durup düşünme zamanı… Uyarlamalar ve spin-off’larla coştu bu gönül!

Ve söylenene göre, piyasada muhabbeti dönen tam dört ayrı Game of Thrones spin-off’u var…