Lazy girl job: Artık kimse çalışmak istemiyor mu?

İmkanların gökyüzü kadar sınırsız olduğu öğretilerek büyüyen bizler için toksik üretkenlik doğal bir ilerleme gibi geliyor. Büyük hayaller kurmaya ve bu hedeflerin peşinden koşmaya, o kadar şiddetli bir çalışma ahlakı benimsemeye teşvik edildik ki; bunun refahımızı yok etmeye başladığını neredeyse hiç fark etmedik. Ancak şimdi, son 10 yıldır hakim olan koşuşturma kültürünü eleştirenler, kariyer uğruna sağlığımızı ve mutluluğumuzu neden bu kadar çabuk ihmal ettiğimizi sorgulamak için öne çıkıyorlar. Ayrıca bir alternatif de sunuyorlar: “lazy girl job” yani “tembel kız işleri.”

Lazy girl job trendini henüz duymadıysanız, belki de çok fazla çalışıyorsunuz ve internette gezinerek yeterince zaman harcamıyorsunuz demektir. İşten çıkarmaların norm haline geldiği bir dönemde, işverenlere sadık kalmanın hiçbir faydası olmadığına dair görüş giderek artıyor. Bir sabah bilgisayarlarının kilitlenmesi ile acımasızca işten çıkarılma deneyimlerini paylaşan çalışanların videoları TikTok’ta viral olurken, öte yandan lazy girl job trendi de giderek platformu ele geçiriyor.

Popülerliğin nedenlerinden biri Covid-19 salgınının birçok insanın işe bakış açısını değiştirmesi. Sonuç olarak birçok çalışan, daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi talep ederek işle ilişkilerini yeniden değerlendiriyor. Peki lazy girl job tam olarak nedir?

“Lazy girl job” trendinin köklerine iniyoruz

26 yaşındaki influencer Gabrielle Judge, Mayıs 2023’te 3,6 milyondan fazla izlenme alan bir TikTok videosunda ‘‘lazy girl job’’ yani “tembel kız işi” diye bir ifade kullandı. O zamandan bu yana #lazygirljob hashtag’i birçok kişi tarafından kullanıldı ve 17 milyondan fazla görüntüleme elde etti.

@gabrielle_judge

Career advice for women who don’t know what remote job to apply to. You can bay your bills at not feel tired at the end of the day. Women are here to collect those pay checks and move on from the work day. We have so much more fun stuff happeneing in our 5-9 that is way more important than a boss that you hate. #corporatejobs #jobsearchhacks #remoteworking #antihustleculture #9to5

♬ original sound – Anti Work Girlboss

Ancak “tembel kız işi”, yüksek maaşlı rahat bir işe sahip olmakla ilgili değil, bunun yerine finansal özgürlükle sağlıklı bir iş-yaşam dengesini teşvik etmekle ilgili. Ayrıca pandemiyle birlikte çalışanların haklı olarak zihinsel sağlıklarının her şeyden önemli olduğunun farkına vardığı düşünülürse; bu istek gayet anlaşılabilir.

‘‘Tembel’’ kelimesinin olumsuz çağrışımları nedeniyle bu eğilimi yanlış anlamak kolay olsa da gerçek şu ki bu trend yalnızca iş merkezli bir yaşam tarzından uzaklaşmayı temsil ediyor. Pek çokları tembel kız işinin, ‘‘işinizde ihtiyaç duyduğunuzdan daha uzun süre kalmanızdan, aldığınız ücretten daha fazla iş yapmanızdan kazanç sağlayan kapitalist topluma’’ karşı bir direniş biçimi olduğunu belirtiyor. Bu aynı zamanda bir tür zihniyet değişimini de sembolize ediyor. ‘‘Tembel kız işi’’ndeki çalışanlar hâlâ tüm sorumluluklarını yerine getiriyor ancak daha fazla esneklik ve sürdürülebilir maaşlar talep ediyorlar. Tabii ki bu işler genellikle 9-5 çalışma saatleri arasında, teknik olmayan, rahat maaşlı roller olarak tanımlanabilir.

Bu eğilimin savunucuları, yaptıkları işin hayatlarını yönlendirmemesi gerektiğini, aksine hayatlarına uyması gerektiğini savunuyorlar. ‘Tembel’ teriminin kullanılması, gençlerin çabalamadığını düşünen büyük nesiller arasında bu trendi tartışmalı hale getirirken; lazy girl job hareketi günün sonunda akıllı, sağlıklı ve dengeli bir iş hayatı arzusunu temsil ediyor.

@nosidamwoknes

how do you corporate girlies not go insane throughout the day 🤪 #fyp #work #officelife #corporate

♬ Why are ppl using my sound_ – user17653248137

 

Z kuşağının (yani ezici çoğunluğu lazy girl job trendine liderlik eden grubun), büyük nesillerin aradığı kapitalist vaatler karşısında hayal kırıklığına uğrayarak son yılların koşuşturmaca ve eziyet kültürüne karşı alenen isyan etmesi şaşırtıcı değil. Bunun yerine çalışma karşıtı, hırs karşıtı bir yaşam tarzını teşvik ediyorlar, aldıkları zevki artırmanın ve gereken çabayı azaltmanın yollarını arıyorlar. Lazy girl job postlarından birinde bir kullanıcı; “Bu yaşta bir ‘kariyer’ oluşturmayı veya kurumsal merdivenleri tırmanmayı umursamadığımı fark ettim” diye yazıyor ve ekliyor “Tek yapmak istediğim en az saatle çalışarak en fazla parayı kazanmak, böylece zamanımın çoğunu ailemle birlikte kendi şartlarıma göre yaşayarak geçirebilirim.” Z kuşağı, eğlence için zamanınız veya enerjiniz kalmadığında, tüm çabanızı işe harcamanın hiçbir anlamı olmadığı fikrini savunuyor.

TikTok’a bakılırsa artık insanlar yeteneklerinin ve çabalarının karşılığını yeterince vermeyen, tatmin edici olmayan ücretlerle yüksek vasıflı işleri almaya daha az istekli. İstikrarlı bir iş gücü sağlamak isteyen şirketler için çalışanı elde tutma, şu dakikadan sonra en az işe alım kadar önemli hale geliyor.

@taylorshustle

#workfromhomejobs #bestjobs #highpayingjobs #workfromhome #jobsforteens

♬ She Share Story (for Vlog) – 山口夕依

Zaten tüm olay şu: İş-yaşam dengesi ve makul ücret gibi şeyler lüks olarak görülmemelidir. Hepimiz, tatmin edici bir hayat yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz avantajlara, esnekliğe ve maaşa erişmemizi sağlayan işleri hak ediyoruz ve tüm bunlara olanak tanıyan bir işe sahip olmak veya bunu istemek bizi tembel yapmaz. Mesela teknoloji işe alım sorumlusu Bonnie Dilber, bu konsepte değinmek için TikTok’ta yayınladığı bir videoda şunları söylüyor: “‘Tembel kız işi’ yapan hiç kimse aslında tembel değildir çünkü çalışanlarıyla ilgilenen şirketler gerçekten de tembeldir. İşe alımda yüksek standartlar var, dolayısıyla bu şirketlerde kimse aslında tembellik yapmıyor”.

Söz konusu kariyer olduğunda trendlerin hepsi kısa süreli hevesler gibi görünebilir. Sonuçta 2010’lu yıllar da neredeyse bir robot gibi çalışan “girlboss”ların dönemiydi ve popüler kültürün her alanında bu profilin yüceltildiğini gördüğümüz günler de oldu.

Sadece yeni bir “delulu” trend mi?

Peki ama lazy girl job trendi gerçekten de “delulu” yani delusional/yanılsamalardan oluşan trendlerden biri olabilir mi? Konu mevcut şartlarınız ya da içerisinde yaşadığınız ekonomiye göre değişebilir.

“Tembel kız işi”ne sahip olmak elbette bir ayrıcalık. Bu pozisyonlar genellikle iyi eğitimli ve çalışmaya elverişli bir ev ortamına erişimi olan kişilere veriliyor. Beden emeği verilen düşük ücretli işler yapmak ve birçok perakende satış veya konaklama alanında çalışmak hâlâ sıkı yönetim altında. Şunu da belirtmekte fayda var ki, tembel kız işlerinde sahip oldukları inanılmaz düzen hakkında paylaşım yapanların neredeyse tamamı, tam olarak ne yaptıklarını açıklamayı başaramıyor, yorumları cevapsız bırakıyorlar.

@gajos.design

Lazy girl job? #beyonce #beyoncememe #beyoncefan #graphicdesigner #designmeme #graphicdesignjoke #lazygirljob @Beyoncé

♬ If I Were a Boy – Beyoncé

Yani tabii ki sosyal medyadaki her konuda olduğu gibi bunda da kalabalığa kapılmamak, gerçekten “kendinizin ne istediğine bakmak” kesinlikle önemli. Yüzlerce “tembel kız işi nasıl ve nereden bulabilirim???” yorumu, sizin de bunu istediğiniz yanılsamasını yaratabilir. Ancak herkesin hayatta gitmek isteyeceği yol elbette ki farklı olacaktır. Buna ek olarak, çok çalışmak her zaman tükenmişlik anlamına gelmez. Kendinizi yorgun, fazla çalışmış, hayal kırıklığına uğramış, ilhamsız ve motivasyonsuz hissetmenize neden olan bir işiniz varsa, yeni bir iş aramalısınız, ancak belki de gerçekten tembel olarak sınıflandırılacak kadar “kolay” bir iş aramamalısınız.

Dolayısıyla, bu kavramın nereden kaynaklandığı anlaşılabilir olsa da, eğer yeni bir iş arıyorsanız, lazy girl job olması tek kıstas olmamalı. Bunun yerine, neye tutku duyduğunuzu ve kariyerinizin uzun vadede neye benzemesini istediğinizi düşünün ve bunu yaparken sizi heyecanlandıran ve size istediğiniz avantajları, esnekliği ve maaşı sağlayan bir iş arayın.

Ayrıca bu videolardan bazıları çalışanların öğle molasında kuaför ve manikür kaçamağı yaptığını gösterse de (nereye kayıt oluyoruz?), tembel kız işleri aslında hiç de tembel değil. Paylaşımda bulunanlar, konu iş olduğunda sınırlara sahip olduklarının altını çiziyorlar; aldıkları paranın karşılığını veriyorlar ve ofiste geç saatlere kadar kalma veya çalışma saatleri dışında e-postaları kontrol etme yönündeki beklentileri göz ardı ediyorlar.

Bir TikTok yayıncısı, esnek ve iyi maaşlı işini ayrıntılarıyla anlattıktan sonra, “Size iyi maaş veren, size iyi bir iş-yaşam dengesi sağlayan ve sizi fazla yormayan bir iş beklemek tembellik değildir” diyor.

Büyük hayalleri olan ancak günlük işlerini ideal kariyerleriyle uyumlu hale getiremeyenler için lazy girl job segmentindeki işler, bu yolda bir basamak olabilir. Çok fazla şey gerektirmeyen bir işte çalışarak, enerjinizi gerçekten önemsediğiniz uğraşlara ayırabilirsiniz.

Tembel kız işinin özünde, daha çok değil, daha akıllıca nasıl çalışılacağını düşünmek ve başkalarına kariyer dönüm noktalarından oluşan hayallere sahip olmamanın sorun olmadığını göstermek var gibi görünüyor. Peki ülke çapında en az bir ay sürecek toplu bir tatil için imza toplama meselesi ne zaman bir trend haline gelecek?