Ne dinlediğinizi merak ediyoruz: Spotify yıl sonu listeleri ve epik eşleşmelerin utancı

Umulmadık sonuçları yüzümüze vurdu Spotify’ın yıl sonu listeleri… Son 10 yıldır yeni bir şey dinlemeyenler bir yana, garip eşleşmelere sebep olduğu için yılı utanç içinde kapatacak o kadar çok kişi var ki. Sosyal medyada dolaşan bazı paylaşımların aksine, biz ne dinlediğinizi merak ediyor ve sizi ”garip” listelerinizle yüzleşmeye, bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.

Önce itiraflar…

Biraz kişisel bir hikaye olacak ama benim tarafımda her şey, geçtiğimiz aylarda Instagram’da yayılan 10 year challenge furyasıyla başladı. Nostaljiye meyilli romantik bünyeler olarak ne kadar değişip ne kadar değişmediğimizi sorguladık eski fotoğraflara bakıp bakıp. (Tabii sosyal medyada aşırı aktif olsa da böyle kitlesel hareketleri sağlam eleştirenler tarafından da topa tutulduk ama onlara birazdan tekrar geleceğiz.)

Eskiyi yad edip uçup giden 10 yıla bakarken fotoğraflar eşliğinde (nostaljiye olduğu kadar dramaya da meyilli şu bünye) çok sert bir şekilde fark ettim ki, gelen giden çok olsa da, yeni keşiflere karşı elimi korkak alıştırmamış olsam da son 10 yıldır aynı müzisyenleri, grupları hatta şarkıları dinliyordum! Bazı durumlarda bu 10 yıl, son 20 yıla kadar çıkabiliyordu bile. Challenge gibi challenge!

Gerçi 10 yıl öncesi çok güzeldi. Indie yükselişteydi, rock müzik yerini hip hop’a bırakmamıştı ve yurt dışından isimleri konsere getiren büyüklü küçüklü pek çok organizasyon, mekan vardı. Sevdiğim türün altın çağıydı; 10 yıl öncesinden şarkılara takılmam bundandı belki. Animal Collective’in Merriweather Post Pavilion’u, Dirty Projects’in Bitte Orca’sı, Wild Beasts’in Two Dancers’ı, Kurt Vile’ın Childish Prodigy’si… St. Vincent yeni yeni semalarda görülmeye başlamıştı. The xx de öyle. Bir de The Girls vardı o dönem. Peh!

Uzun lafın kısası, eskilere meyilli olduğumu biliyordum, 10 year challenge’ı alt üst etmeye hazırdım da. Yine de geçtiğimiz hafta Spotify yıl sonu listelerini yayınladığında şunu görmeyi de beklemiyordum.

Bu şey değil mi… Ergenliğim?!

Şaşaladım tabii… 2019 yılında en çok dinlediğim şarkı neredeyse 25 yıllık. Pearl Jam, Tori Amos zaten lise sıralarından bulaşma birer takıntı. Ama geçmişimden utanmıyorum; takıntılarımdan da. Yapıştırdım doğrudan Instagram story’lerine Spotify listelerimi. Çünkü sosyal medyada dolaşan bazı ”Ne dinlediğinle ilgilenmiyoruz” tadındaki imalı paylaşımların aksine, ben milletin ne yediğiyle, ne içtiğiyle, ne giydiği ya da nereye gittiğiyle değil, ne dinlediğiyle ilgileniyorum. Keşke daha çok müzik, sinema muhabbeti yapsak…

Benim gibi müzik muhabbetine düşkün olanlarla Instagram üzerinden bol müzikli bir muhabbete başladık mesela. ”Ben de liseden beri aynı şeyi dinliyorum” diyenler (Kendisini tanıdığım 20 sene boyunca sadece The Cure dinleyen bir arkadaşım var, bu yıl da es geçmemiş), ”Oha Tori Amos mu” deyip şaşkınlığını dile getirenler… Ve listelerini paylaşamayacak kadar feci eşleşmeler yapmış olanlar.

Çünkü bilen bilir, playlist’ler bazen bir insanın en mahrem anlarına eşlik edebiliyor. Dibe düştüğünde de o listeden şarkılar çalıyor, aşırı motive olup gaza geldiğinde de. Ve etrafta dolanan bazı cool listelerin aksine; Tame Impala ve Yıldız Tilbe’nin yollarının kesiştiği listeler söz konusu olabiliyor.

TAME IMPALA & YILDIZ TİLBE

yt

Mesela bu Tame Impala ve Yıldız Tilbe eşleşmesini yapan arkadaşımız, ”Bana ancak 10 bin TL verirsen Spotify listemi görebilirsin” diyor. Belli ki arada başka günahlar da var listede.

ACİL ŞİFALAR: RADIOHEAD VE RAFET EL ROMAN

”Benim listem çok feci”, ”Yine asla paylaşamayacağım bir liste daha” muhabbetleri uzayıp giderken (ki benim listem de sahiden çok feci 2019’da 25 yıllık şarkılar, gruplar nedir ya?) bazı başka garip eşleşmeler de çalındı kulağıma. Mesela: RADIOHEAD VE RAFET EL ROMAN.

rel.gif

Maalesef oradan da listenin kendisini alamadık ama dibe vurmuşluğun daha iyi bir özeti olamazdı diyor, acil şifalar diliyoruz.

 

TOM WAITS VE… ALL THE SINGLE LADIES!

Listeyi yollamaya çekinse de, sırrını paylaşan bir diğer takipçinin listesinde ise Tom Waits ve Beyonce yan yana… Çok şık bir birleşim olmakla beraber, bir Tame Impala ve Yıldız Tilbe kesişmesinden sonra çok da sert gelmiyor bünyeye.

beyonce

t.A.T.u.’YU HATIRLAYAN KAÇ KİŞİ KALDIK ACABA?

IMG_1069 2

Peki ya Oscar and the Wolf, Tame Impala diye giden cool listenin içinden çıkıveren t.A.T.u.?

TÜRLER ARASI DEV KOPUŞLAR

System of a Down’dan Kemani Tatyos Efendi’ye geçen bünyeye hayat neler yapmış olabilir acaba?

ASALETİN BEDELİ

Veya Scottish Royal Orchestra dinleyecek kadar leydi olan birini Reynmen’le buluşturan da nedir?

Klasik müzikten yurdum rap’ine savrulan bir bünye daha:

IMG_1216

100 Italian World Classical Masters dinlerken kendini sık sık Ezhel parçalarında bulmak…

 

MILEY? LİN PESTO?

miley

Miley Cyrus ve Lin Pesto… Hmm… Miley Cyrus ve Lin Pesto… Feci bir kafa karışıklığı yarattığı kesin. Buna siz karar verin.

 

UMMADIK YERLERDEN GELİP VURAN BİR İSİM: MUSTAFA SANDAL

Aynı yıl içerisinde en çok dinlenen iki isim: The Weeknd ve Mustafa Sandal.

musti

Çünkü insanın canı bazen Mustafa Sandal çeker…

VE TOKAT GİBİ BİR EŞLEŞME DAHA

SLAYER VE BÜLENT ERSOY 🙁

Hayatta şu ikisinin yan yana geldiği bir dünyada yaşamak… Kahredici.

 

Yine de iyisiyle kötüsüyle, listelerimizin sonuna kadar arkasındayız. Çünkü biz biz yapan bu listelerdir. Düştüğümüzde bizi onlar toparlıyor, en iyi anımızda yine onlar yanımızda yer alıyor. Listelerimize sahip çıkalım! (Evet, son noktada Slayer üstü Bülent Ersoy dinlemiş olmanın verdiği deliliğe doğru savruluyoruz…)