Nerelerdeydin sen Eddie Murphy?

90’lı anlı şanlı komedi filmlerinin kült yıldızı Eddie Murphy, Netflix yapımı Dolemite is My Name ile semalarda gözüktü.

Eddie Murphy’yi en son hangi filmde görmüştüm, hatırlayamıyorum. Geçmişte, çok geçmişte bir ana ait olduğu kesin.

Dolemite is My Name’in fragmanını gördüğüm anda ise onsuz geçen anlarıma üzüldüm biraz; Eddie Murphy’nin küçük hareketlerle ve sinsi mimiklerle yaptığı komedi bambaşka bir tattaydı gerçekten. Saftı, coşkuluydu. Şimdi artık böylesi yok. En son ne zaman şöyle gürül gürül bir komedi izledim, onu da hatırlamıyorum. Bir düşüneyim…

Gerçek bir hikayeden uyarlama Dolemite is My Name; ABD’li komedyen, rap’çi, yönetmen yani aslında 70’lerde şovbizin her alanında ses getiren Rudy Ray Moore’un biyografisi.

Craig Bewer’ın yönettiği, senaryosunu ise Ed Wood, Problem Çocuk, Man on the Moon, The People vs. Larry Flint gibi filmlerin de arkasındaki ikili Scott Alexander ve Larry Karaszeweski’nin yazdığı film, Rudy Ray Moore’un kariyerinden anlara ve stand-up şovlarında üzerine geçirdiği Dolemite karakterinin ortaya çıkış hikayesine odaklanıyor.

Yani evet, kült bir komedyen, başka kült bir komedyeni canlandırıyor.

Bir Netflix harikası olan Dolemite is My Name, prömiyerini 7 Eylül’de Toronto Film Festivali’nde yapacak. Sonra da Netflix ekranlarında olacak. Dijital platformların film festivallerine böyle iddialı hareketlerle girmesi malum, son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri. Biz konuya tarafsız yaklaşıyoruz ama çok da gelenekçi olduğumuz söylenemez… Yani neden olmasın?

Eddie Murphy’nin mimikleriyle coşturduğu fragman da çok komik. Kendisine Keegan-Michael Key, Mike Epps, Wesley Snipe gibi isimler eşlik ediyor ama fragmanı izlerken benim gözüm Tituss Burgess’e takıldı. Unbreakable Kimmy Schmidt’le kalbimi fena kaptırdım kendisine. Onun o aşırı abartılı, kötücül halleri, dramatik bakışları… Sırf o var diye izleyebilirim.

Bir de yanlış görmediysem Nicole Byer da var; şu Nailed It’in yüksek sesli sunucusu… Yüksek sesli, gıcık ve aşırı matrak…

Bir de Snoop Dogg çıkıyor bir sahnede…

Kayıtsız kalmak ne mümkün!

Şöyle 90’lar usulü anlı şanlı komediler neden rafa kalktı ya.