Tabuları ortadan kaldıran dizi: Son sezonuyla Sex Education

Okula dönüş sezonu başladı. Herkes hazırsa, onlar da aramıza dönmeye hazır. Hassas konulara cesur yaklaşımıyla tanınan; mizah, drama ve içten hikaye anlatımının benzersiz karışımıyla sadık bir takipçi kitlesi kazanan Sex Education dördüncü ve final sezonuyla Netflix’te yayında! Ne yalan söyleyelim biz bu grubu özlemişiz. Fakat onlar artık Moordale Lisesi’nin bazen popüler bazen tuhaf bazen de oldukça eğitici grubu değiller. Her bir karakterin liseye veda etmeleriyle atıldıkları hayata ve genç yetişkinliğe geçerlerken yüzleştikleri zorluklara tanıklık ediyoruz. Ve bu tanıklık çoğumuza kendi hayatımızdan tanıdık hikayeleri de barındırabiliyor. Tüm sezonları boyunca gençlik çağındaki insanlara özellikle ilişkilerle ilgili yol haritası çıkartan ve aşina olduğumuz pek çok zor duruma bir şekilde çözümler sunan konfor dizimiz maalesef bu sezonuyla sona eriyor. Hiçbir zaman tipik bir tür komedisi ya da draması olamayan Sex Education, son kez sekiz vurucu bölümle sevenlerine veda ediyor. Haydi, hep birlikte Sex Education’a son kez dadanalım!

Kendi has tuhaflıkları ve mücadeleleri olan çeşitli karakterleri Sex Education’ı her sezonda daha da cazip kılıyor. Dördüncü sezon tanıdık yüzlerin hayatlarını keşfetmeye devam ederken bazı ilgi çekici yeni karakterleri de bize tanıtıyor. Otis, Maeve, Eric ve Jean geri döndüler ve aşk, ilişkiler ve büyümenin zorlukları arasında gezinirken kişisel yolculukları da bu sefer ön planda. Sevilen karakterlerin geri dönüşü, izleyicilerin dizinin başlangıcından bu yana nasıl geliştiklerini görmelerini sağlayarak anlatıyı daha da ilgi çekici hale getiriyor. Sex Education, günümüzde hâlâ tabu olan konuları doğrudan ele almaktan hiçbir zaman kaçınmadı ve bu sezon da bir istisna değil. Çok eşlilik, aseksüellik, cinsiyet kimliği ve akıl sağlığı gibi konuları hassasiyet ve özenle ele alıyor. Bu konuları ilişkilendirilebilir ve empati kurulabilir bir şekilde tasvir edilirken damgaların yıkılmasına yardımcı oluyor ve daha fazla anlayış teşvik ediliyor. Dizinin geneli ele alındığında, bu yanlarıyla aslında sadece “gençlik dizisi” kategorisinden oldukça farklı bir kulvarda olduğu belli oluyor. Dizinin yaşıtları içerisinde kendini oldukça yalnız ve farklı hisseden gençlere, “Bakın, dünya hiç de sandığınız kadar tek düze değil,” mesajını vermesi ise onu apayrı bir yerde konumlandırıyor.

Karakterlerimizin bu sezon işleri başından aşkın. Eric (Ncuti Gatwe) yeni arkadaşları arasında gelişiyor, Cal (Dua Saleh) geçiş sürecinin stresini yaşıyor, Aimee (Aimee Lou Wood) travmadan kurtulmaya çalışıyor, Jackson (Kedar Williams-Stirling) ailevi cevaplar arıyor, Viv (Chinenye Ezeudu) taciz içeren bir ilişki içinde sesini buluyor, Isaac (George Robinson) bir arkadaşına aşık oluyor ve Otis (Asa Butterfield) yanlışlıkla tüm okula kimsenin görmesini istemeyeceği bir fotoğrafını gösteriyor. Gillian Anderson’ın hayat verdiği Jean karakteri ise doğum sonrası depresyonuyla uğraşırken radyo programcılığı teklifiyle tekrar çalışan bir kadın olmanın kaygılarıyla yüzleşiyor.

Karakterlere daha derinden baktığımızda, yaşadığı travmayı atlatmaya çalışırken bir yandan da beklenmedik bir aşka karşı yeni duygular besleyen Aimee, sanatın iyileştirici tarafını keşfederek yaşadıklarını sanat yoluyla aktarmaya başlıyor. Fakat sezonun en güçlü hikayesi açık ara farkla Cal karakterinin geçiş sürecinde yaşadıkları oluyor. Değişim sürecindeki ruhsal dengesizlik ve yalnız hissini karakteri canlandıran oyuncu Dua Saleh oldukça başarılı bir şekilde vermiş. Eric karakterinin derinliği ise genç, eşcinsel ve dindar olma yolundaki yolculuğuyla karmaşık, felsefi bir alana taşınıyor. Eric kendini Otis’ten uzaklaşmış ve yeni Cavendish arkadaşları tarafından kucaklanmış buldukça, gerçek benliğinin ortaya çıkmasına izin verebiliyor. Eric özellikle yeni gelen Abbi’den (Anthony Lexa) destek ve anlayış görüyor; ikisi birlikte LGBTİ+ ve Hıristiyan olmanın, kendi gerçeğini yaşayamamanın ve “başkalarının rahat edemeyeceği yanlarımı saklamak zorunda kalmanın” ne anlama geldiğini inceliyorlar. Maeve (Emma Mackey) ise ayrıcalıklı bir koleje hiçbir şeyi olmayan bir kız olarak gidip orada kendi gibi yetenekli diğer insanlar arasındaki rekabette sağ kalmaya çalışıyor.

Sex Education, final sezonuyla hassas konuları korkusuzca ele alırken gerçek mizah ve yüreklilik anları sunan, canlandırıcı ve düşündürücü bir dizi olmaya devam ediyor. İyi geliştirilmiş karakterleri ve ilgi çekici hikaye anlatımıyla dizi, büyümenin zorluklarını ve insan ilişkilerinin karmaşıklığını başarıyla irdeliyor. Tabularla yüzleşmekten ve kapsayıcılığı teşvik etmekten korkmayan Sex Education, günümüzün kültürel ortamında hayati ve güncel bir yere sahip.

Cesur anlatı seçimleri ve ilgi çekici karakter gelişimiyle dördüncü sezon, dizinin özgünlüğe olan bağlılığının, seks ve ilişkileri çevreleyen engelleri yıkmaya olan adanmışlığının bir kanıtı. Hayranları Moordale Lisesi’nde nelerin beklediğini, karakterlerin sonraki adım olan genç yetişkinlikte neler yapacağını, hatalarının ve başarılarının neler olacağını merakla beklerken, Sex Education daha çok uzun bir süre daha izlenmeye ve tartışmaya değer bir dizi olarak kalacak belli ki.