New York sokaklarında bir Kubrick

Sene 1945… Stanley Kubrick henüz 17 yaşında.

Dr. Strangelove, The Shining, Space Odyssey gibi filmleri çekmesine, adının başına “ikonik yönetmen” unvanını yazdırmasına daha yıllar var. O sıralarda Look dergisinde fotoğrafçılık yapmaya başlayan Stanley Kubrick, tam beş yıl boyunca başta Bronx olmak üzere, New York’un dört bir köşesini dolaşarak şehrin günlük hayatından anları ve sıra dışı simaları fotoğraflamış. 1940’lar New York’unu belgeleyen bu fotoğraflar ve hikayeleri, “Stanley Kubrick Photographs: Through a Different Lens” adlı, Taschen’in hazırladığı özel bir koleksiyonda bir araya getirilmiş. Kitap 2018 tarihli ama bizim önümüze yeni düştü, dadanmak da farz oldu. 

Kubrick bu fotoğraflarda fotoğrafladığı kişilerin hayatlarına müdahale etmiyor ve onları en doğal halleriyle fotoğraflarına taşıyor. Böylece her kare, en ufak detaylarına kadar kendi hikayesini kusursuzca anlatıyor. Kubrick’in sinema tarihine geçen filmlerine hazırlık yapan bu kareler, ünlü yönetmenin ileride beyazperdede neler başaracağının ilk örnekleri.

Bu arada, 38. İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı. Bu sene, ustaların ustası Kubrick’in ölümünün 20. yıldönümüne özel bir seçki de var programda. Başyapıt Fabrikası: Kubrick aldı seçki kapsamında yönetmenin 13 uzun metrajlı filmi, yenilenmiş kopyalarıyla gösterilecek. Eyes Wide Shut’la başlayan ve Fear and Desire’a kadar uzanan bir seçkiden bahsediyoruz… Detayları burada.