Palestine Underground, 12 Ekim’de Babylon’da

”Filistin’in asi sesleri” şehre yayılıyor.

12 Ekim Cumartesi akşamı Babylon’da özel bir etkinlik var: Palestine Underground. Aslında bir belgesel Palestine Underground. Filistin yeraltı müzik sahnesinin öne çıkan isimlerinin bir araya geldiği, savaş zamanında bile özgün müzikal üretimlerin hiç durmadan devam ettiğini anlatıyor. Bu belgesel kapsamında izlediğimiz ve “Filistin’in asi sesleri” olarak anılan Muqata’a, Jazar Crew, Oddz ve BLTNM Babylon’daki gecede, peş peşe sahnede olacak. 

Öncesinde birkaç şarkıyla ısınma turları yapıyoruz ve gecenin mimarlarından Contrapol’den 12 Ekim gecesi göreceklerimize dair birkaç tüyo alıyoruz.

Sizin yollarınız Palestine Underground’la nasıl kesişti?

Contrapol ismi İstanbul’da yeni duyulmaya başlamış olsa da, kültür-sanat sektöründe 10 seneyi aşkın süredir verdiğimiz çabanın, bu süre zarfında kazandığımız insanların ve özellikle sosyo-politik alanlardaki “contra” duruşumuzun sadece kurumsal bir vitrinden ibaret olmayışı, proje ortağımız Root Istanbul ve yerel temsilcisi olduğu Palestine Underground ekibiyle tanışmamıza vesile oldu diyebilirim. Kalıcı dostlar ve yol arkadaşları edindiğimiz için çok mutluyuz. Babylon’da bizim bu etkinlikle yaratmak istediğimiz ruha, bir araya getirmek planladığımız insanlara ve yapmayı amaçladığımız işin sizin de dediğiniz gibi özel olduğunda inanınca inanınca hep birlikte bu yolda yürümeye başladık.

Etkinlik neleri ve kimleri kapsıyor?

Sahne sırasıyla:

BLTNM ile beraber gerçek ghetto rap/hip hop sularına açılıp arka sokaklarda kendimizi bulacağız. Ardından Muqata’a aksak ritm ve kendi kaydettiği ambiyans seslerinin loop’ları ile sizleri bilinçaltınıza yönlendirip, doğruluk ve gerçeklik kavramlarını sorgulatacak. Jazar Crew’un başlaması ile birlikte o an Babylon’daki herkes yükselen, senkron bir enerji etrafında bütünleşecek ve son olarak Oddz ile bu enerjiyi sabah saatlerine kadar dans ederek sürdüreceğiz.

Özenle hazırlandı, sadece kapıdan girmeniz yeterli!

Sizi Filistin alternatif müzik sahnesinden en çok hangi isimler heyecanlandırıyor? Sizce yakında en çok kimlerin adını duyacağız bu sahneden?

Muqata’a tarzı itibariyle çok hızlı gelişebilecek ve yeni sound’lara adapte olabilecek bir isim, son derece yetenekli ve devamlı arayış içerisinde. Ön tanıtım aşamasında (henüz line-up bile açıklanmamışken) Jazar Crew fanlarından sayısız mesaj aldık, BLTNM ailesinden devamlı yeni çalışmalar görüyoruz, üretim hızları ve yayılma potansiyelleri çok kuvvetli. Oddz’un ise dans ettiremeyeceği hiçbir kitle ve mekan yok. Dolayısıyla, bu kolektif bünyesinde izleyeceğimiz isimlerin hepsi bizi çok heyecanlandırıyor. Aralarından birini seçmek biraz zor bizim için.