REDRUM: The Shining’in devam filmi Doctor Sleep’ten korku dolu bir fragman var

İnsanın zihninin en karanlık köşelerini bile korkuyla titreten ruh hastası palyaço Pennywise, IT: Chapter 2 filmiyle geçtiğimiz hafta vizyona dönmüşken bir de ne görelim: Karşımızda bir de The Shining’in devam filminden bir fragman var…

Mevzular tükendiğinden sinema alemi devam filmleri, devam filmlerinin de devam filmleri ve yeniden hortlayan kült filmlerle okeye dönmeye başladı, malum. Neyse ki Stephen King cephesinde konu hiç bitmiyor da sayesinde devam filmi çılgınlığı da sürreal bir heyecana dönüşüyor. Tabii bir de The Shining’in devam filmi Doctor Sleep’te Ewan McGregor var. Daha ne olsun?

Stephen King, 1977 çıkışlı romanı The Shining’in devam kitabı Doctor Sleep’i 2013 yılında yayınlamıştı.

Bu kadar yıl boyunca nerede kaldın sen diye serzenişte bulunamıyoruz çünkü,

1- 1999 yılında çok feci bir trafik kazası geçirmiş ve tedavisi uzun yıllar sürmüştü.

2- 2002 yılında bu kazanın ardından yazarlığı bırakacağını açıklamıştı ama neyse ki sahalara geri döndü. ”Fakat artık daha yavaşım” diyerek.

3- Zaten niye The Shining’in (Türkçede Medyum) devamını bekleyelim ki? Hikaye bitmemiş miydi? Danny ve annesi kurtulmuş, babası Johnny de iyice tırlatıp uçup gitmemiş miydi?

Stephen King’e serzenişte bulunacağımız başka devam kitapları vardı hem… Neden The Shining’le vakit kaybedelim.

Neyse…

Konu sıkıntısı çeken yapımcıların kurtuluşu olan Doctor Sleep adlı bu devam kitabının, aynı adla beyazperdeye de uyarlanacağını öğrenmiştik.

Küçük Danny, yani medyum Danny, artık kocaman bir adam. Ama travmatik kocaman bir adam elbette… Yani öyle talihsiz bir çocuğun, mutlu bir yetişkinlik geçireceğini beklemiyorduk herhalde. Yıllarca terapi gören zavallı Danny’nin başına yeni yeni işler açılıyor; Doctor Sleep’te de bunlar anlatılıyor.

Ewan McGregor’ın büyük Danny’yi canlandırdığı film hem 2013 tarihli romandan hem de Stanley Kubrick’in 1980 yapımı uyarlamasından yola çıkarak kurgulanmış. Filmin sinematik evreninin Kubrick’inkiyle aynı tonda ilerleyeceği söyleniyor. Yani King ve Kubrick’in dehasının o muhteşem birleşimine bir daha şahit olacağız. Gibi.

Bir de alev alev bir fragman geldi bu yeni filmden. Akıllara zarar.

Yani Kubrick’in kült filmiyle aynı sinematik evrende ilerleyeceğine inanmış olabilirler ama fragman her ne kadar korkutucu olsa da, biraz farklı bir hisse sahip gibi. Zaten aynısını beklemek doğru olmaz; biz açıklamaların yalancısıyız.

REDRUM yazısını gördüğümüz anda tüylerimizin diken diken olması nasıl bir şartlanmadır bu arada…

Bu arada, Warner Bros. yapımı olan film, Ekim sonundan itibaren vizyonda.