Eskilerden, çok eskilerden Rolling Stones fotoğrafları

Şimdilik bit pazarına dadanıyoruz. Eskilerden Rolling Stones fotoğrafları (hem de pek havalı) eşliğinde. Yanlış dönemde doğmuşuz kardeşim sahiden!

Tanımadığı insanların, ikinci el dükkanlarına terk edilmiş fotoğrafları arasında huşu içinde kaybolan arkadaşlarıma hep hayretle baktım. Onlardaki bu keşif duygusu (ya da ne bileyim, tanımadıkları hayatlara dair hikayeler kurgulamanın verdiği edebi heyecan da olabilir bu) bana göre hep çok zahmetli gelmiştir.Büyük bir çaba aslında düşünülecek olursa… Onlarca fotoğraf arasında dakikalar geçirmek…

Yine de bir bildikleri varmış demek… Mesela geçtiğimiz günlerde, yine yukarıdaki anlattığım “bazı tanıdıklar” gibi, bir bit pazarının tezgahında yer alan fotoğrafları karıştırmaya kaybolan Lauren White, şimdiye dek hiçbir yerde paylaşılmamış 23 adet Rolling Stones fotoğrafıyla karşılaşmış. Söylediğine göre ilk başta elinde tuttuğu fotoğrafların yüceliğinden bihabermiş. Yaptığı araştırmalardan sonra fotoğrafların daha önce hiç yayınlanmadığını öğrenince neler hissettiğini gayet hanımefendi bir üslupla anlatmış ama ben o söylemese de çılgın attığına eminim. Bu arada, fotoğraflar büyük ihtimalle grubun 1965 yılındaki Amerika turnelerinden birinde çekilmiş.

Fotoğraflar artık Los Angeles’taki Dilettantes adlı galeride sergileniyor ama biz bir güzellik yapıp birkaç tanesini buraya taşıdık.

Bu arada madem lafı açıldı, bir de şu şarkıyı dinleyelim. (Bkz. “Çağrışım silsilesi”)

 

Eskilerden Rolling Stones fotoğrafları rı