This is my Roman Empire!: Roma İmparatorluğu hakkında ne sıklıkla düşünüyorsunuz?

Erkeklerin Roma İmparatorluğu’na karşı tuhaf bir takıntıları olduğu, 2023 yılı itibarıyla artık evrensel olarak kabul edilen bir gerçek. Yani rüya görüyor gibi uzaya bakan ve ‘Orada neler oluyor?’ diye merak eden bir adam gördüyseniz; su kemerleri, gladyatörler, forumlar ve tabii ki tarihte yapılan ilk yollar hakkında düşünüyor olması muhtemel.

İsveçli fenomen Saskia Cort, Instagram takipçilerine şu soruyu sormasaydı, erkeklerin Roma İmparatorluğu’na olan hayranlığını hiç bilemeyecektik: “Hayatınızdaki erkekler ne sıklıkla Roma İmparatorluğu’nu düşünüyor?”

Görünüşe göre pek çok erkek sıkça Roma İmparatorluğu’nu düşünüyor. Bazıları ayda birkaç kez ya da hatta her gün… Üstelik bu listeye Francis Ford Coppola ve Elon Musk da dahil.

Roma İmparatorluğu trendi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse bu trend; erkeklerin Roma İmparatorluğu hakkında kadınlardan daha sık düşündüğü varsayımına dayanıyor; hatta çoğu zaman hayatlarındaki kadınlar bu gerçek karşısında şok oluyor.

Bir Instagram gönderisine verilen yanıttan doğan trend, artık çoğunlukla #RomanEmpire hashtag’inin 1,2 milyar görüntüleme topladığı TikTok’ta yaşıyor. Katılmak için kullanıcılar (çoğunlukla kadınlar) kameralarını alıp hayatlarındaki bir erkeğe yaklaşıyor ve herhangi bir bağlam veya önsöz olmadan “Roma İmparatorluğu hakkında ne sıklıkla düşünüyorsun?” sorusunu soruyorlar. Videolarda yer alan erkekler, bunu oldukça sık, hatta bazen günde birkaç kez düşündüklerini söylüyor.

“Bunun gerçek olmasına imkan yok, değil mi? Benim partnerim (veya babam, erkek kardeşim, arkadaşım vb.) Antik Roma’yı bu kadar sık düşünüyor olamaz” diyen kullanıcılar; bu videoları uygulamaya göndermeye başladı ve çekilen yanıtlar giderek daha fazla videonun ortaya çıkmasına neden oldu.

@jadetunchy

I was 100% convinced that this was a large scale prank

♬ original sound – Jade Brycki

Bu videolarda biri “Roma İmparatorluğu hakkında düşünecek çok şey var” derken bir diğeri, banyoyu her kullandığında imparatorluk döneminde oluşturulan kanalizasyon sistemini düşündüğünü söyleyebiliyor. Genel olarak videolarda erkeklerin çoğu, modern yaşamımızın pek çok yönünün tarihten etkilendiği için hepimizin bu konuyu daha sık düşünmesi gerektiğini savunuyor.

Hepimizin bir “Roman Empire”ı var

Elbette erkeklerin hepsi zamanlarını antik Roma’yı düşünerek geçirmiyor. Ancak bu trend çok komik bir olguya değiniyor: Hepimizin zihnini meşgul eden küçük takıntılarımız var. Pek çok erkek için bu takıntı Roma İmparatorluğu gibi görünüyor. Ve elbette kadınların da kendi takıntıları var.

@dailymarauders

my roman empire (sp:aeunqia) #joandlaurie #littlewomen #timotheechalamet #laurielaurence #jomarch

♬ original sound – violet ♡

Bir TikTok kullanıcısı platformda şunu soruyor: Kadınların kendi Roma İmparatorluğu var mı? Sürekli olarak düşündüğümüz o tuhaf şey nedir?” Yani kısaca “This is my Roman Empire” kalıbı, gün içinde durup dururken aklımıza gelen takıntılarımız için bir tanımlamaya dönüştü. Popüler tepkiler arasında Taylor Swift’in Eras Turnesi, Disney filmleri, F1 yarışları, Succession ve Barbie filmi yer alıyor.

@inesraemusic

the holy empire #romanempire #mydad #fypシ #dadsoftiktok #romanempire🇮🇹 #howoften

♬ original sound – INÉS RAE

Artık çoğumuz kendi Roma İmparatorluklarımızı paylaşmak için Twitter, TikTok ve Instagram’ı kullanıyoruz. Doğal olarak sonuçlar çok komik. İster Harry Styles, Taylor Swift, hatta Tom Holland’ın ikonik Lip Sync Battle performansı Umbrella olsun; çoğumuzun aklını meşgul eden kendi takıntılı popüler kültür objelerimiz var.

Peki ama neden “Roma İmparatorluğu”?

İnsanlık tarihinin diğer dönemlerinde olduğu gibi Roma İmparatorluğu’nda da yaklaşık olarak aynı sayıda erkek ve kadın vardı. Ancak iktidar yapıları özellikle ataerkil ve askeriydi. Belki de erkeklerin “Roma İmparatorluğu”na dair dev ilgisinin nedeni bu olabilir. Pek çoklarına göre bu ilgi “biraz maço olmanıza izin vermenin güvenli bir yolunu temsil ediyor”.

TikTok Roman Empire trendinin temelinde yatan nokta, geçmişe ait popüler görsellerin bizim için neler yapabileceğini göstermesi. Dizginsiz erkeklik fantezilerinin yer değiştirmesi için güvenli bir alan veya toksik düşüncenin kuluçka makinesi olarak hizmet edebilirler. Her iki durumda da bu kalıbın popülaritesi, klasik geleneğin en geniş anlamıyla çağdaş batı kültürünü şekillendirme gücünün bir kanıtı.

@themasculineedge

Roman Empire trend expalined from a man’s perspective. #romanempire #trend

♬ original sound – The Masculine Edge ⚔️

Sonoma Eyalet Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü Cynthia Boaz’a göre, birçok erkeğin her zaman Roma İmparatorluğu hakkında düşünüyor gibi görünmesi tamamen eğlence ve oyun değil, aslında “beyaz cis erkeklik” ile ilgili.

Bir TikTok videosunda “Cinsiyet politikalarını inceleyen bir siyaset bilimci olarak tüm bunları büyüleyici buluyorum” diyor ve ekliyor: “Öncelikle, bunu her zaman düşündüklerini söyleyen erkeklerin çoğunun muhtemelen beyaz, cis erkekler olduğunu tahmin ediyorum. Ve bu bir tesadüf değil çünkü Roma İmparatorluğu şimdiye kadar var olan en ataerkil ve hiyerarşik toplumlardan biridir. Bu, beyaz cis cinsiyet erkekliğinin özeti, zirvesidir.”

“Bu, cinsiyet normlarını ve değerlerini farkına bile varmadan nasıl içselleştirdiğimizin mükemmel bir örneği” diye özetleyen Boaz; Roma İmparatorluğu’nun “militarizm, emperyalizm ve altyapı”nın yanı sıra “güç ve otorite” gibi nitelikleriyle de anıldığını sözlerine ekliyor.

@professor_cynthia

#stitch with @Kira Kosarin I wonder how many of these guys think about ancient Egypt? #romanempire #rome #ancientrome #masculinity

♬ original sound – professor_cynthia

Gizemleri ve bilmeceleriyle genel olarak aslında eski uygarlıkların cazibesi, günlük yaşamın sıradan gerçeklerinden bir kaçış sağlıyor. Roma İmparatorluğu da askeri cesaretinden inşasına ve mühendisliğine, büyüklüğüne, acımasız politikasına, kan sporlarına, katı felsefesine ve imparatorlarına kadar pek çok açıdan etkileyiciydi. Ortadan kalkışının üzerinden 1500 yıl geçmesine rağmen TikTok trendi bize onları hâlâ çok düşündüğümüzü gösteriyor. Bu hem şaşırtıcı değil hem de ironik. Şaşırtıcı değil çünkü bize üzerinde düşünmemiz gereken binlerce yıllık muhteşem olaylar ve icatlar bıraktılar. İronik çünkü TikTok’un yaydığı iç karartıcı derecede anlamsız beyin çürümesi muhtemelen Amerika’yı Roma’nın yoluna gönderecek.