Şimdi herkes susacak, bir tek o konuşacak: Lizzo, Cardi B ile yaptığı Rumors düetine gelen fobik yorumlara cevap verdi

Her daim ışık saçan enerjisine hayran kaldığımız Lizzo, geçtiğimiz hafta rap müziğin kraliçelerinden Cardi B ile beraber yaptığı tekliyle müzik dünyasını bir güzel salladı. Rumors isimli bu tekliye çektikleri klibe gelen ırkçı, homofobik ve nefret dolu yorumlar ise hepimizin tadını bir hayli kaçırdı ve ardından da Lizzo’ya sanat dünyasından destek yağdı. Günlük hayatından eğlenceli kesitler sunduğu Instagram hesabından bu defa “dünyaya tüm sevgimi verdiğim halde şişman fobik, ırkçı ve nefret dolu geri dönüşler alıyorum. Seni sevmeyen bir dünyada kendini sevmek inanılmaz zor” dediği, alışık olmadığımız derece üzgün olduğunu gördüğümüz bir video paylaştı Lizzo. Kendisini sarıp sarmalayarak, başarılı kariyerine ve hayranlık duyulası kişiliğine dadanıyoruz bu yazımızda.

Red Carpet Nails GIF by Recording Academy / GRAMMYs - Find & Share on GIPHY

Özellikle Afrikalı Amerikalı büyük beden kadınların görünürlüğü konusunda kariyerinin başından beri büyük bir savaş veren bir isim Lizzo. Eşsiz müzik yeteneğinin yanı sıra kendinden emin, neşeli ve esprili kişiliğiyle de adından sıkça bahsettiriyor kendisi. Bedenine karşı gelen tüm eleştirileri de bedenini ve güzelliğini sonuna kadar sahiplenerek cevap veriyor. Geçtiğimiz hafta, yine sanat dünyasında sık sık nefret söylemlerine maruz kalan bir başka isim Cardi B ile yaptıkları iş birliğini piyasaya sürdüler. Ve iki eğlenceli, “sansasyonel” rap kraliçesinden beklendiği gibi bir kliple taçlandırdılar yeni teklileri Rumors’ı. Şarkı çoğunlukla olumlu eleştiriler alsa da video klibin altı incitici nefret söylemleriyle doldu taştı. Ve ardından da Lizzo neredeyse bir vlog gibi kullandığı Instagram hesabından yaptığı canlı yayınla bu yorumlara bir cevap verdi: “En mutlu olmam gereken günlerde kendimi çok kötü hissediyorum. Dünyaya ne kadar pozitif enerji yaymaya çalışsam da yine de insanların hakkımda söyleyecek kötü şeyleri var. Ve çoğunlukla bu söylenenler benim duygularımı incitmiyor çünkü umurumda değiller. Sadece çok fazla çalıştığımda bu yorumlara karşı olan toleransım ve sabrım azalıyor” dedi. Yeni teklilerinin başarılarını kutlama fırsatı bile bulamadıklarını söyleyen Lizzo aksine tanıtım sürecinde çok bunaldığını belirtti. “Bir şarkı yaptım, söylemek istediklerimi söyledim ve benim için önemli olan bir işi yani müzik yapıyorum. İnsanlara yardımcı olan, onlara iyi gelen müzikler yapmaya çalışıyorum. Ama ben bu müziğimi sadece beyaz insanlar için yapmıyorum. Ben müzik yapan siyahi bir kadınım ve siyahi müzik yapıyorum. Nokta.” diyerek de müziğinin eleştirilen taraflarına cevabını verdi.

And What Hair GIF by Lizzo - Find & Share on GIPHY

Şu sıralar müziği sadece kendi için yaptığını söyleyen Lizzo aslında müzik kariyerine babası aracılığıyla başlamış. Detroit, Michigan doğumlu olan yetenekli şarkıcı annesinin de müziğe yeteneği olduğunu, kilisede piyano çalıp şarkı söylediğini söylüyor. Babası ise daha çok bir dinleyici olarak müzikle içli dışlıymış ve Lizzo henüz daha çocukken kendisine bir flüt alıp ona “flüt çalmalısın ve şarkı söylemelisin. Bu ikisi için çalışmalısın” demiş. Ama maalesef Lizzo’nun babası oldukça genç bir yaşta, 57 yaşında zamansız bir şekilde hayatını kaybetmiş. Lizzo ise o sıralar 20 yaşındaymış. Babasını kaybettikten sonra kendisinin istediğini yapmayı yani bir şarkıcı olmayı kafasına koymuş ve çeşitli gruplarla beraber sahne almaya başlamış. Ardından da tamamı kadınlardan oluşan The Chalice isimli bir rap grubunun kurulmasına öncülük etmiş. Geçtiğimiz sene katıldığı My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman programında o günlerden şöyle bahsediyor Lizzo; “bazen sadece bir kişiye çalardık şarkılarımızı bazen de hiç kimse bizi dinlemeye gelmezdi. Ekip arkadaşlarımın morali bu konuyla ilgili olarak sık sık bozulsa da ben sıfır seyirci olsa bile programımızı aksatmadan müziğimizi yapmamızı söylerdim”. The Chalice grubunun ömrü ise pek uzun olamamış, 2012 yılında çıkardıkları We are the Chalice albümünün dışında pek bir aksiyon alamamışlar.

Vmas 2019 GIF by 2018 MTV Video Music Awards - Find & Share on GIPHY

2013 yılına geldiğimizde ise müzik kariyerine solo devam etmeyi tercih eden Lizzo ilk albümü Lizzobangers’ı yayınlıyor. 7 Ekim 2014’te Lizzo, Late Show with David Letterman’da  ilk kez televizyonda bir performans sergiliyor. 2015 yılında ise ikinci albümü Big Grrrl Small Word’ı piyasaya sürüyor. Ve kendisinin ilk büyük, ses getiren işi Atlantic Records ile piyasaya sürülen Coconut Oil oluyor ve 2016 yılından itibaren Lizzo’nın tanınırlığı artmaya başlıyor. “Bu albümde kendini keşfetme, sevme ve nihayetinde kendini gerçekleştirme var” dediği Coconut Oil albümünün ismini ise kişisel bakımına ve bu amaçla çok sık kullandığı Hindistan cevizi yağına bir övgü olarak seçtiğini söylüyor. Bu albümün 3 yıl sonrasında yayınladığı Cuz I Love You ile de Billboard 200’de zirveyi görüyor. Aynı yıl daha önce yayınladığı Truth Hurts şarkısının çeşitli versiyonlarını da tekli halinde yayınlıyor ve şarkı ilk yayınlandığı zamandan iki sene sonra hit olmayı başarıyor. Truth Hurts Billboard Hot 100’de bir numaraya yerleşiyor ve zirvede tam yedi hafta kalıyor. Ve Lizzo bu listenin zirvesinde en uzun süre kalan kadın rapçi olarak tarihe geçiyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Grammy Müzik Ödülleri’nde sekiz adaylıkla en fazla adaylığa sahip isim oluyor ve geceyi üç ödülle noktalıyor. Grammy’lerinin yanına bir Billboard Müzik Ödülü, bir BET ödülü ve iki tane de Soul Train Müzik ödülü ekliyor Lizzo.

I Love You Cheering GIF by BRIT Awards - Find & Share on GIPHY

Lizzo 2019 yılında sadece şarkılarıyla değil oyunculuk deneyimleriyle de konuşuluyor. UglyDolls isimli animasyonda seslendirme yapıyor ve Jennifer Lopez’in başrolde olduğu Hustlers filminde küçük bir rol alıyor. Ve Time dergisi kendisini 2019 yılının sanatçısı seçiyor. Lizzo’nın popülerliği yıllar içinde arttıkça kendisinin hayran kitlesi de genişliyor ve doğal olarak aldığı nefret dolu yorumların sayısı da artıyor. Girişte bahsettiğimiz, gözyaşları içinde yaptığı canlı yayında aldığı olumsuz yorumlarının müziğiyle ilgili değil kilolarıyla ilgili olduğunu söylüyor Liz. “Bence insanlar müzik yapan, mutlu, şişman, siyahi bir kadın görmeye tahammül edemiyorlar. Ama ben her zaman yaptığım gibi beden olumlamaya odaklanacağım ve bu tür negatif, şişman fobik, ırkçı yorumları görmezden geleceğim. İçselleştirilmiş nefretinize ayıracak vaktim yok. Her zaman yaptığım gibi kendim olmaya devam edeceğim” diyor. Geçtiğimiz haftalarda Lizzo hakkında ortaya atılan çirkin bir iddia yine gündem olmuştu hatırlarsanız. Bu iddiada Lizzo’nın bir konser sırasında bir hayranının üzerine atlayarak bu hayranının ölümüne sebep olduğu yazıyordu. Yani resmen bir cinayetle suçlanıyordu kendisi. Elbette asılsız olduğu ortaya çıkan bu iddiaya da “hayatım boyunca hiçbir zaman sahneden seyircinin üzerine atlamadım. Bu rahatsız edici yalanlara bir son verin” şeklinde cevap vermişti genç şarkıcı.

Ve elbette Lizzo’ya bu zorlu süreçte en anlamlı desteklerden biri Rumors şarkısının ortağı Cardi B’den geldi. Cardi, Lizzo’nın canlı yayınını alıntılayarak “kendinizi savunduğunuzda, kendinize güvendiğinizde insanlar sizin sorunlu ve hassas olduğunuzu iddia ediyor. Yapmadığınızda da sizi ağlatana kadar üzerinize geliyorlar. Sıska, kilolu, yapay, doğal… Ne olursanız olun her zaman kendi güvensizliklerini sizin üzerinize yıkmaya çalışacaklardır. Bu insanları ciddiye almayın” şeklinde bir Tweet attı. Ve ardında da Rumors’ın başarısına dikkat çekerek şarkıyı ve Lizzo’yı kötülemeye çalışanlara da çabalarının boşuna olduğunu söyledi Cardi. Kendisine katılmamak pek mümkün değil gerçekten. Meyve veren ağaç taşlanır misali, ne kadar başarılı olursa o kadar negatif yorumlara maruz kalıyor Lizzo. Neyse ki kendisi tüm bu yorumların ardındaki art niyeti görebilecek ve umursamayacak kadar akıllı birisi. Sözü daha fazla uzatmadan sizi Lizzo’nın 43 metrelik saç örgüleriyle arz-ı endam ettiği Rumors videosuna alalım da keyfimiz yerine gelsin…