Sıra onda: Otostopçunun Galaksi Rehberi yeniden dizi olarak çekiliyor

İngiliz espri anlayışının vardığı en dahiyane noktalardan biri Otostopçunun Galaksi Rehberi.

Hayatta nasıl kaldığına şaşırdığımız yetmezmiş gibi bir de galaksiler arası yolculuğa çıkan Arthur Dent, varoluşsal krizlere giren paranoyak robot Marvin (evet, paranoid android buradan geliyor), aşırı eksantrik Ford Prefect ve iki kafalı, üç kollu dahiliğin delilik tarafına kaymış olan Zaphod Beeblebrox gibi karakterleriyle çoktan kült mertebesine yerleşen bu bilim kurgu, şimdilerde Hulu’nun girişimleriyle bir dizi olarak yeniden uyarlanıyor.

Douglas Adams’ın elinde Otostopçunun Avrupa Rehberi adlı bir kitap, Avrupa’yı boydan boya gezerken aklına gelen bu fikir, zamanla evrilerek bir radyo programına dönüşmüş (aradan geçen zamanda Douglas Adams başka radyo yapımlarına da imza atmış ve Monty Python’ın senaryo ekibine dahil olmuş) ve 1978 yılında altı bölümlük bir seri halinde BBC Radio 4’da yayınlanmaya başlamıştı. (Niyeti bozanlar tamamını buradanburadan dinleyebilir.)

Serinin çılgınlığı kulaktan kulağa yayılınca bir fenomene dönüşmesi de çok uzun sürmez tabii. Douglas Adams önce seriyi bir roman olarak uyarlar. Sonra 1981 yılında dizisi gelir, 2005 yılında da Martin Freeman, Sam Rockwell, Mos Def ve Zooey Deschanel gibi oyuncuların olduğu bir kadroyla filmi çekilir. Kim bilir daha başka ne uyarlamaları vardır da, bu noktadan sonrasını biz kaçırıyor olabiliriz. (Şimdi öğrendik, bilgisayar oyunu da varmış!)

Uyarlamaların televizyon aleminde başköşeyi kaptığı şu günlerde, sıranın Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne gelmiş olması kimseyi şaşırtmasa gerek. Hatta ”bu zamana kadar neredelerdeydin sen” diye sorası geliyor insanın. Neil Gaiman’ın tüm kitapları birer birer televizyona uyarlanırken (Good Omens çok iyi olmuştu mesela, American Gods ise biraz fazla uzadı) İngiliz usulü fantastik hikayeler de televizyonda yeniden keşfediliyor galiba.

Yine de kitabın bir fanatiği olarak ufak bir tedirginlik duymamak elde değil. Zira aşmış bir bilim kurgunun uyarlamaları bazen feci hayalkırıklıkları yaratabiliyor. Mesela kadrosu ne kadar iyi olsa da 2005 yapımı Otostopçunun Galaksi Rehberi filmi, romana göre aşırı sönük kalmıştı. Üzmüştü. (Aynı hislere sebep olan bir diğer film: Stephen King’in Idris Elba ve Matthew McConaughey’li Kara Kule uyarlaması… O neydi öyle?!)

Gerçi dizilerin, koskoca hikayeyi 120 dakikaya sığdırmak gibi bir derdi olmadığından, hem televizyon prodüksiyonları da teknoloji sağ olsun engel tanımadığı için avantajı filmlere göre daha fazla.

Lost’un da yaratıcılarından Carlton Cuse ile Ice Age ve Wonder Woman gibi filmlerin yazarı Jason Fuchs’ın güçlerini birleştirerek giriştiği bu Hulu projesinin ne zaman ekranlarda olacağı henüz belli değil ama tüm güzel ümitlerimizi de yanımıza alıp beklemeye başladık bile.