TikTok’un gücü adına: “My money don’t jiggle jiggle” trendi ve 22 yıl eskiye uzanan hikayesi

“My money don’t jiggle jiggle, it folds…” Bugünlerde TikTok’a girdiğinizde karşınıza çıkan her üç-beş içerikten birinde bu şarkıyı duyuyorsunuz. Şarkı, ilk kez kullanıldığı videonun 53 milyon izlenmeye ulaşmasının ardından TikTok sınırlarını aşıp Spotify’da yerini aldı bile. Bir yandan TikTok’un doğal viral yaratma gücüne bakarken, bir yandan da bu şarkının 22 yıl önceye dayanan geçmişine dadanıyoruz.

TikTok kullanıcıları olarak bu platformu sevmemizin pek çok sebebi var. Bunlardan biri de artık prodüksiyonsuz, doğal içerikleri neredeyse hiç göremediğimiz sosyal medya platformlarının yanında kendiliğinden viral olan, spontane içerikleri bize sunması. Onlarca “brief yiyerek” oluşturulan metinleri influencer’lardan oldukça yapay şekilde duyduğumuz Instagram’ın yanında TikTok, sıradan bir kullanıcının rastgele ve çok doğal bir tepkisinin viralleşebilmesiyle bizi etkiliyor. Ya da kıyıda köşede kalmış ünlü diyalogları bir trende uyarlanarak gün yüzüne çıkıyor. Bunun son dönemdeki en iyi örneği “My money don’t jiggle jiggle, it folds…” şarkısı. TikTok’ta yakın zamanda az da olsa vakit geçirdiyseniz şarkının sözlerini içinizden devam ettirmeye başladınız muhtemelen. Bu şarkıyla yollarınız hâlâ kesişmediyse de o tarih çok yakın çünkü artık düzenlenmiş ve uzun bir versiyonu Spotify’da.

https://open.spotify.com/track/1I4lCSP69P74nU3a6Su5L2?si=320d5b992182469e

İlk dinlendiğinde bir TikToker üretimi olduğunu düşündürten ya da yeni model bir rap şarkısıdır dedirten bu şarkının kökeni, bahsettiğimiz doğal viralliğin çok güzel bir örneği.

TikTok’taki Duke & Jones (@dukeandjones) hesabı bir süredir rastgele videolara autotune eklemeleriyle biliniyor. Yıldızlarıysa İngiliz gazeteci Louis Theroux’nun Amelia Dimoldenberg isimli YouTuber’ın kanalındaki videoda dillendirdiği şarkı sözlerine autotune eklemesiyle parlıyor. “İlk buluşma” konseptli “Chicken Shop Date” programında Dimoldenberg, çeşitli ünlülerle basit bir fast food dükkanında buluşuyor ve “date” adı altında bu kişileri sorguya çekercesine gergin bir tonla sorulara boğuyor. Theroux’ya da alaycı bir tonla “Daha önce rap yaptığını biliyorum, yazdıklarından hatırladığın var mı” diye soruyor. Theroux, daha önce çektiği bir belgesel için rap şarkı sözü yazdığını söylüyor, ardından bu sözleri huzur verici sesini monotonlukla harmanlayarak sıralıyor… Duke & Jones bu kesitteki ışığı görmüş olacak ki videoya hemen autotune ekleyerek sözlere can katıyor ve TikTok’ta paylaşıyor. Video bir ayda 27 milyon görüntüleniyor, 4 milyon beğeni alıyor.

@dukeandjones

My money don’t jiggle jiggle, it folds 💯💰 #louistheroux #ameliadimoldenberg #chickenshopdate #autotune #remix #fyp

♬ Jiggle Jiggle – Duke & Jones & Louis Theroux

Kısa sürede yayılan şarkıya dans koreografisi de gecikmiyor. @jessqualter hesabında paylaşılan TikTok koreografisi bir ayda 23 milyon defa görüntüleniyor ve dans bir anda TikTok’taki en büyük trendlerden biri hâline geliyor.

Trendin hikayesi üstünkörü olarak böyle ama biraz daha dadanılmayı hak ediyor gibi. Louis Theroux BBC için yaptığı belgesellerle özellikle İngiltere’de çok iyi tanınan bir figür ama biz kendisiyle çok temas etmemiş olabiliriz. Theroux’yu biraz daha yakından tanıyalım…

Louis Theroux 1998-2001 yılları arası BBC için yaptığı Louis Theroux’s Weird Weekends programıyla adını duyurmuş. Bu program zamanında şaşırtıcı bir başarıya ulaşmış, çünkü Louis Theroux, mülayim görünüşünden hiç beklemediğimiz bir iletişim yeteneğine sahip ve çoğunluğun yaklaşmaya çekindiği sosyal grupların arasına girip onlarla konuşuyor, günlük rutinlerine eşlik ediyor ve bunları ekibiyle kayda alıyor. Bir bölüm için pedofili gibi seks suçlularının tedavi gördüğü ruh sağlığı hastanesindeki suçlularla görüşürken bir başka bölüm için seri katillerin hüküm giydiği hapishaneye gidiyor. Anlayacağınız girip çıkmadığı delik kalmamış. Bu belgesel serisinin bir bölümünde de gangster rap yapanların arasında karışıyor ve onlardan rap şarkılarını nasıl yaptıklarını öğreniyor. “My money don’t jiggle jiggle”ın sözleri ilk olarak bu bölümde yazılmış. Theroux, yeni kankalarının da yardımıyla şarkıyı son hâline getirmiş. Amelia Dimoldenberg, YouTube videosunda Theroux’ya “rap yapabildiğini biliyorum” derken 22 yıl önceki bu bölümü kastediyor. Ve şarkı Duke & Jones’un dokunuşuyla tarihin tozlu sayfalarından çıkıp bir anda interneti kasıp götüren bir hit olarak yükseliyor.

Şarkının bir anda patlaması muhtemelen hem Louis Theroux hem de Duke & Jones için sürpriz oldu. Duke & Jones’un daha önce de çok izlenen TikTok’ları olmasına rağmen bu denli bir viral yaratmamışlardı. Louis Theroux’ysa özellikle İngiltere’de tanınan ve kendi jenerasyonu için “efsane” olarak görülen bir gazeteci olmasının yanında, TikTok yoluyla Gen Z’ye temas etti ve Theroux’ya yeni bir imaj kazandırdı.

Video milyonlarca görüntülenmesine rağmen Louis Theroux ve Duke & Jones için “şöhretleri viral bir TikTok şarkısıyla tüm dünyaya yayıldı” demek şu an için biraz iddialı olabilir. TikTok, diğer sosyal medya platformlarına ve gerçek dünyaya çok temas etmeyen, ayrı bir dinamiğe sahip. Türkiye’den örnek vermek gerekirse TC TikTok’unun en ünlüleri Cemre, Ceren, Cellat gibi figürlerin milyonlarca takipçisi var ama TikTok kullanmayan kişiler tarafından tanınırlıkları çok düşük. Duke & Jones’un da benzer şekilde TikTok’ta 1.5 milyon takipçisi varken Instagram’da yeni yeni artarak 40 bin takipçiye ulaşmışlar. İkilinin şahsi hesaplarını şu an için 500 küsür kişi takip ediyor…

Duke & Jones’un Louis Theroux’yla birlikte stüdyoya girip şarkının uzatılmış versiyonunu Spotify’da yayınlamak üzere kaydetmeleri, TikTok’taki görünürlüklerini dış dünyaya yaymak için etkili bir adım olmuş olabilir. Öte yandan şarkının tüm esprisinin doğallığında ve amatörlüğünde olduğunu düşünenler için Theroux’yu stüdyoda görmek tüm büyüyü bozuyor. Bu “büyü” kimsenin cebini doldurmuyor tabii, herkesin TikTok beğenilerini fırsata -yani paraya- dönüştürme şekline kimse karışamaz. Yine de “tadında bırakılsaydı keşke” demeden geçemiyoruz.

@dukeandjones

Jiggle jiggle, out tomorrow 👀 #mymoneydontjiggle #autotune #remix #newmusic #fyp #jigglejiggle

♬ Jiggle Jiggle – Duke & Jones & Louis Theroux

Yanlış anlaşılmasın, “Müzik bu değildir!” gibi şarkıların kalitesine yapılan bir eleştiri değil bu. Hiçbir enstrüman çalmadan bilgisayar başında yapılan şeylerin (?) müzik olduğuna ikna olduğumdan beri her şey müzik olabileceğine ikna oldum. Bu şarkı da Spotify’dan açıp tekrar tekrar dinleme isteği uyandıran bir parça olmuş. Bu içerikleri beğenme sebebi doğallık ve spontanelik olanlar adına “suyunu çıkarmasaydınız keşke” diyorum sadece…

TikTok’un müzik endüstrisi üstünde büyük bir etkisi olduğu ortada. Bunun farkına varan pazarlamacılar çoktandır piyasaya çıkacak şarkıları viralleştirmeleri için TikTok fenomenlerinin peşinde koşuyor. Yine de TikTok tüm bu kovalamacaya rağmen doğal viral yaratma gücünü bir süre daha sürdürecek gibi duruyor. Büyük prodüksiyonlar dört bir yanını sarana kadar bize gerçek hayat kesintileri sunan TikTok’un tadını çıkarmaya devam ediyoruz şimdilik. Teşekkürler TikTok <3