Ustaları buluşturan The Irishman’den ilk fragman

Martin Scorsese’nin yönettiği, Al Pacino, Robert De Niro ve Harvey Keitel gibi baba isimlerin oyuncu kadrosunda olduğu The Irishman’den bir fragman geldi sonunda.

Bu saydığımız dört isim, bir filme olan inancımızı köpürtmek için yeterli aslında ama kadroda başka güzel isimler de var: Joe Pesci, Anna Paquin, Ray Romano, Bobby Cannavale. Bu arada, Al Pacino ve Martin Scorsese ilk kez bir filmde çalışıyor. Robert De Niro ile usta yönetmenin yolları ise daha önce DEFALARCA kez kesişmişti, malum. Dokuz uzun, bir de kısa metrajlı film. Vov. İkili ilk kez 1973 yılında Mean Street filminde bir araya gelmişti. Son birliktelikleri ise 2015 tarihli kısa film The Audition. Robert De Niro’nun yanında Scorsese’nin bir diğer has adamı Leonardo DiCaprio vardı bu filmde.

Sanki daha çokmuş gibi geliyor ama Robert De Niro ve Al Pacino da Godfather’dan sonra sadece beş filmde birlikte oynamışlar. (Ki aslında Godfather’da da ‘birlikte’ oynadıkları çok söylenemez sanki; ‘rastlaşmışlardır’ diyelim.)

Ansiklopedik bilgileri bir tarafa bırakalım, The Irishman’e geri dönelim.

Bir Netflix yapımı olan the Irishman, 27 Eylül’de New York Film Festivali’nde prömiyerini yapacak. Hatta bu seneki festivalin açılış filmi. 28 Kasım’da da ilk kez genel izleyici karşısına çıkacak ama doğrudan Netflix üzerinden mi yayınlanacak, yoksa Roma gibi önce salonlarda gösterilip sonra da Netflix’e mi taşınacak, orası şimdilik meçhul. Filmin hikayesi ise elbette sapasağlam; beton gibi: Frank Sheeran, mafyanın eli en iyi silah tutan adamlarındandır. Bir taraftan da memurdur kendisi. Haliyle bu ikili yaşantısı garip kesişmelere, olmayacak belalara sokar kendisini. Üyesi olduğu işçi sendikasının lideri Jimmy Hoffa öldürülünce özellikle işler karışır onun tarafında. Hikayede Frank Sheeran rolü Robert De Niro’ya, Jimmy Hoffa da Al Pacino’ya teslim. Hatta özel efektlerle Robert De Niro’yu gençleştireceklermiş. Haydi bakalım…